Şehir Şehir Güney Kore Gezi Rehberi

3 dk okuma süresi


11
11 Paylaşım, 11 puan

Doğu Asya’nın stratejik ülkelerinden biri olan Güney Kore’yi ve orada mutlaka görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşacağız. Güney Kore gezi rehberi öncesi kısaca tarihinden bahsedelim. MÖ 2300’lü yıllardan bu yana yerleşim alanı olarak kabul gören ülkelerdendir. Yaklaşık 50 milyon kişinin yaşadığı kalabalık ve hareketli bir ülke olan Güney Kore, en büyük dördüncü dünya ekonomisine sahiptir. Kore savaşı sonrasında kendilerine destek olan ve aynı cephede savaşan Türklere karşı özel bir sevgi besleyen Güney Kore halkı, ülkeye seyahate gelen turistlere karşı da güler yüzlü ve sıcak tavırla yaklaşmaktadır. Hadi “Güney Kore Gezi Rehberi”mize başlayalım!

1. Başkent: Seul

güney kore gezi rehberi

Güney Kore’nin başkenti olup ülkenin en büyük şehridir. 10 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Seul, Güney Kore’nin yönetim, ticaret, teknoloji, kültür ve eğitim merkezi olarak kabul görmektedir. Dünyanın ikinci büyük metropolitan alanı olan Seul Ulusal Büyükşehir Alanı, Incheon ve Gyeonggi’nin büyük bir kısmını kapsar. 24,5 milyon nüfusu bulunmakta ve Güney Kore’nin nüfusunun yaklaşık yarısı bu bölgede yaşamaktadır.

2. Gyeongbokgung Sarayı

Gyeongbokgung

Gyeongbokgung Sarayı önemli tarihi yapılardan bir tanesi olup, şehri ziyarete gelen turistlerin ilk uğradığı noktalar arasındadır. 1395’de inşa edilen saray Joseon Hanedanlığı zamanında kullanılmıştır. Joseon Hanedanlığı şehre 5 büyük saray daha inşa etmiştir. Bu sarayların en büyüğü Gyeongbokgung Sarayı’dır. Büyükçe bir arazi üzerinde kurulan bu sarayın bünyesinde Ulusal Halk Müzesi ve Ulusal Saray Müzesi de bulunmaktadır.

3. Namsan Kulesi

güney kore gezi rehberi

Seul’un Namsan Dağı’nda kurulmuş olan ve Kore’nin en önemli medya kanallarına yayın hizmeti sunan Namsan Kulesi, şehrin en popüler turist mekanlarından bir tanesidir. Seul’un en yüksek noktası olarak kabul edilen kulenin yüksekliği yaklaşık 236 metredir. Kuleye seferler düzenleyen otobüslerle ulaşabilirsiniz. Fakat otobüsten indikten sonra biraz yokuş çıkmanız gerekiyor.

4. Cheonggyecheon

Cheonggyecheon

Başkent Seul’de bulunan yaklaşık 9 kilometrekarelik bir rekreasyon alanıdır. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında şehrin ulaşımına ve sosyal hayatına canlılık kazandırmak için düzenlenen alanda nehir ve yürüyüş yolları ile harika bir kentsel parka dönüştürülmüştür. 2005 yılında hizmete açılan park, bu tarihten itibaren yerli halkın ve bölgeye gelen yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir. Seul’e gitmişken uğramayı unutmamanız gereken adreslerden bir tanesidir.

5. Kore Savaşı Anıtı

Kore Savaşı Anıtı

Başkent Seul’un Yongsan-dong bölgesinde bulunan bu anıt, 1994 yılında açılmıştır. Kore askeri tarihi anısına eski ordu karargahında inşa edilmiştir. Altı kapalı sergi odaları, 13.000 savaş hatırası ve askeri teçhizatların sunulduğu açık bir sergi merkezine sahiptir. Kore’de Savaşan Türkler Anıtı, Ankara’da Kore Savaşı sırasında hayatını kaybetmiş olan Türk askerlerinin anısına yapılmış olan, 1973 yılında açılan anıttır. Anıt 2010 yılında yenilenmiştir. 20 bin metrekarelik alanı kapsayan bu anıt, ülkenin yakın tarihinde yaşanan kanlı olayları gelecek nesillere aktarma amacına yönelik oluşturulmuştur. Önemli savaşçılara ait heykellerin yanı sıra 100 adet ağır silahın bulunduğu anıtın cephe yan kısmındaki duvarlarda Kore ve Vietnam Savaşlarında hayatını kaybedenlerin isimleri de yazılıdır.

6. Bongeunsa

güney kore gezi rehberi

Güney Kore’nin başkenti Seul’un Sanseong-dong bölgesinde yer alan budist tapınağıdır. Kral Wonseong döneminde 794 yılında inşa edilen antik tapınak Sudo Dağı’nın yamacında yer almaktadır. Joseon Hanedanlığı devrinde Budizm Kore topraklarında sindirilse de Bongeunsa, Joseon Kraliçesinin himayesinde 1498 yılında yeniden inşa edilmiştir. 1939’da yaşanan yangında tahrip olan bu tapınak, Kore savaşında ise kısmen yıkılmıştır. Daha sonra gerçekleşen restorasyon çalışmalarıyla aslına uygun biçimde onarılan Bongeunsa, resimde gördüğünüz gibidir.

7. Busan

Busan

Güney Kore’nin Seul’dan sonra ikinci büyük şehri Busan, ülkenin güneydoğusunda deniz kenarında yer alan önemli bir liman kentidir. Ayrıca turizm bakımından öne çıkmaktadır. Doğal güzellikleri, nehirleri, etkileyici plajları, kaplıcaları ve renkli gece hayatıyla adından söz ettiren Busan, ülkeye gelen turistlerin gözde rotalarından biridir. Busan, Ulsan ve Güney Gyeongsang bölgesinden oluşan Güneydoğu Ekonomik Bölgesi’nin en büyük endüstriyel alanı olmasıyla öne çıkar. Farklı açılardan sahip olduğu özelliklerle turizme hizmet eder.

8. Gwangalli Plajı

güney kore gezi rehberi

Güney Kore’nin başkent Seul’den sonraki en büyük merkezi Busan’da bulunan turistik bir plajdır. İnce kumdan oluşan hilal şeklindeki koy üzerine kurulan plaj, Haeundae Plajı’nın batı kısmında yer alır. Ülkenin en popüler yaz tatili mekanlarından birine çevrilen Gwangalli Plajı, kafe, restoran, otel ve diğer eğlence mekanlarıyla çevrilidir.

9. Myeong-dong

Myeong-dong

Yaklaşık 3.500 nüfusun yaşadığı bu alan, Seul’un ana alışveriş ve turizm bölgelerinden biridir. 2011, 2012 ve 2013 yıllarında dünyanın dokuzuncu en pahalı alışveriş caddesi olma unvanını koruyan Myeong-dong, yılın her günü kalabalıktır. Başkenti ziyaret edenlerin bol bol alışveriş yaptığı bölge, lüks meraklılarının da uğrak mekanlarından biridir. Ayrıca popülerliği sebebiyle Seul’ün en kalabalık bölgelerindendir.

10. Incheon

güney kore gezi rehberi

Yaklaşık 2.8 milyonluk nüfusuyla Incheon, özgürlüklerin şehri olması yönüyle tanınmakta olup, Güney Kore’nin en güzel şehirlerinden biridir. Deniz ve havayolu taşımacılığıyla gelişmiş olan bu şehir, oldukça iyi imkanlara sahiptir. En iyi ve en büyük uluslararası havaalanına ev sahipliği yapmaktadır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
20
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
21
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!