Güney İspanya’nın Endülüs Bölgesinde Gezilecek Büyüleyici Yerler

5 dk okuma süresi


50
14 Paylaşım, 50 puan

Kültürlerarası yolculuk yapacağınız gezilecek yerler barındıran, tarih içinde büyüleyici bir seyahat gerçekleştireceğiniz Güney İspanya’nın Endülüs bölgesinde, Mağribi krallıklarının fısıltılarını rüzgardan uçuşan saçlarınızda hissedecek ve flamenkonun o eşsiz ritmine ayak uydurmaktan kendinizi alamayacaksınız. Araplara, Hristiyanlara ve Yahudilere bir zamanlar ev sahipliği yapmış Endülüs özerk bölgesi, İspanya denildiğinde aklınıza ilk gelenlerin doğduğu yerdir. Öyle ki flamenko ve tapas, buradan doğup tüm ülkeye yayılmıştır. Tarihi güzellikleriyle bilinen Endülüs bölgesinin gezilecek en güzel yerlerini sizler için araştırdık.

1. Sevilla Katedrali

Güney İspanyanın Endülüs Bölgesinde Gezilecek Büyüleyici Yerler

Endülüs’ün başkenti Sevilla’da bulunan ve Roma Katolik katedrali olan bu katedral Avrupa’nın en büyük Gotik kilisesidir. 1401 yılında inşa edilen Sevilla’nın bu görkemli katedrali, Christopher Columbus’un mezarına, Goya ve Murillo’nun başyapıtlarına, altınla süslenen sunağına, mimari ihtişamına ve muhteşem sanat dolu iç mekanına ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Almohad minaresi Giralda, şehrin unutulmaz manzaralarını sunarken, dışarıda Mağribi esintisini hissedeceğiniz portakal ağaçlarının bulunduğu avlu ise Sevilla’nın kalbinde bir huzur ve dinginlik vahasıdır.

2. Plaza de España

Endülüsün başkenti Sevilla şehrinde bulunan bu meydan 1928 yılında İber-Amerikan exposu için inşa edilmiştir. Kahve tonlarının hakim olduğu bu meydanda Rönesans ve İspanya Müslümanları olan müdeccenlerin etkilerini gözlemlemek mümkündür. Oldukça büyük olan bu yapı yarım ay şeklinde inşa edilmiştir ve meydanda bulunan köprüler dört antik İspanyol krallığını temsil eder. Arabistanlı Lawrence, Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı ve Diktatör olmak üzere birçok filmde de mekan olarak kullanılan bu meydan Güney İspanya’nın Endülüs bölgesinde gezilecek en büyüleyici yerler arasındadır.

3. Real Alcázar Sarayı

Güney İspanyanın Endülüs Bölgesinde Gezilecek Büyüleyici Yerler

Orijinal olarak Moro kökenli Müslüman krallar için inşa edilmiş, İspanya’nın Sevilla şehrinde yer alan bir kraliyet sarayıdır. 1366’da inşa edilen saray 700 sene boyunca İspanyol krallarına ev sahipliği yapmıştır. Üst katı hala krallar tarafından kullanılmakta olan bu sarayın bahçesinde Christopher Columbus Yeni Dünya keşfi için yolculuğa uğurlanmıştır. Müdeccen mimari stile sahip bu sarayı gezerken mağribi süslemeler, oymalar ve seramik süslemeleri inceleyebilirsiniz. Dünyada hala kullanılan kraliyet saraylarının arasında en eskisi olan Alcázar, UNESCO tarafından 1987 yılında Dünya Mirası ilan edilmiştir.

4. El Hamra Sarayı

Güney İspanya’nın en büyüleyici Endülüs bölgesinde gezilecek yerler arasında bir diğer UNESCO Dünya Mirası olan El Hamra Sarayı yer alıyor. Granada şehrinde bulunan El Hamra Sarayı M.S. 889 yılında bölgedeki Araplar ve Hristiyanlar arasında çıkan çatışmadan Arap liderini koruma amacıyla kale olarak inşa edilmiştir. Şu anki görünümüne ise Gırnata emiri Muhammed Nasır tarafından kavuşmuştur. 1492’de ise Hristiyanlık hakimliğinin sağlanmasıyla sarayda Rönesans etkileri görülmüştür. Sarayın içinde sayısız oda bulunmaktadır ve bu odaların hepsi birbiri ile bağlantılıdır. El Hamra Sarayı, Avrupa’da İslami eserler arasında en önemli eserlerden biri olarak kabul edilmektedir. Turistlerin akın ettiği bu muhteşem saraya ulaşmak için 20 dakikalık bir yokuş çıkmak gerekiyor.

5. Kurtuba Camii

Güney İspanyanın Endülüs Bölgesinde Gezilecek Büyüleyici Yerler

Endülüs bölgesinde Müslümanların izleri o kadar yaygın ki Avrupa’da bulunan en önemli camiler burada bulunuyor. Cordoba’da bunulan ve günümüzde katedral olarak hizmet veren Kurtuba Camii buna örnektir. Roma, Arap ve Hristiyan zamanlarından izler bulabileceğiniz bu camii 600’lü yıllarda kilise olarak inşa edilmiştir. 786-1146 arasında ise camii olarak kullanılmış, sonrasında ise tekrar kilise olarak kullanılmaya devam etmiştir. UNESCO Dünya Mirası olan bu camii İspanyolca’da Arapça mescit kelimesinden türemiş ”Mezquita” adıyla anılır. Dışı oldukça sade görünen caminin içi ise muhteşem bir zenginliğe sahiptir. Caminin içinde her biri 10 metre uzunluğunda 860 sütun bulunmaktadır. Bu büyüleyici camii Müslümanlar ve Hristiyanlar için önemli bir mimaridir.

6. Alkazaba

Gelelim Güney İspanya’nın Endülüs bölgesinde bulunan tatil beldelerine; gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken Güneş Sahilleri olarak anılan Malaga, tatilinizi geçirmek için gidebileceğiniz büyüleyici bir şehirdir. Bu liman şehrinde bulunan Alkazaba mutlaka seyahat listenize eklemeniz gereken bir yer. Hammudi hanedanı tarafından 11. Yüzyılda inşa edilen kale şehrin tepesine korsan saldırılarına karşı inşa edilmiştir. Denizden yükselen bir tepenin doğusuna konumlandırılan kalenin etrafında palmiye ve çam ağaçlıklı korular bulunur. Hemen yanında ise Roma dönemine ait antik bir tiyatro bulunur. Her yıl turist akınına uğrayan bu kale bir çok restorasyondan geçerek günümüze kadar en iyi şekilde korunmuştur.

7. Ronda

Güney İspanyanın Endülüs Bölgesinde Gezilecek Büyüleyici Yerler

Ronda, Malaga şehrine bağlı olan turistik bir kasabadır. Muhteşem mimarisi ile büyüleneceğiniz Ronda kasabasında Endülüs Emevileri’nin mimari izlerini gözlemleyebilirsiniz. 200 metre yükseklikte, sarp kayalıkların arasındaki Tajo Boğazı’nın üstüne kurulu olması kasabanın ziyaretçileri çeken en belirgin özellikleri arasındadır. Kanyonun dibinde ise 120 metre derinliğinde olan Guadalevin Nehrini izleyebilirsiniz. Ronda boğa güreşleri ve haydutlarıyla ünlü olmasının yanı sıra bir çok filme ve romana da konu olmuştur. Akdeniz kasabası olan Ronda, özellikle yaz aylarında turistlerin uğradığı büyüleyici bir tatil lokasyonudur.

8. Cadiz

Endülüs bölgesinde yer alan bir liman kenti olan Cadiz, İspanyol donanmasına da ev sahipliği yapmaktadır. Fenikeliler tarafından kurulan liman sahip olduğu tarihi eserler ile turistik bir merkez olma özelliğini taşımaktadır. Flamenko müziğinin en önemli merkezi olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze barındırdığı Çingene flamenko müzisyenleri sebebiyle önemli bir merkez olarak kabul edilir. Yaz aylarında giderseniz flamenko festivallerine denk gelebilirsiniz. Akdeniz iklimiyle unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayacağınız Cadiz, hem tarihi yapısı hem de büyüleyici atmosferi ile Endülüs bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

9. Nerja

Malaga’ya bağlı bir kasaba olan Nerja yaz aylarında turistlerin tercih ettiği bir diğer tatil bölgesidir. Mağaraları, plajları ve tarihi yapılarıyla ünlü bu kasabada Roma, Arap ve Hristiyan etkilerini görmek mümkün. Özellikle akıllarda kalıcı manzarasıyla ün yapmış olan tarihi Avrupa Balkonu’ndan muhteşem deniz manzarasını izleyebilirsiniz. Nerja Mağaraları ise içerisinde Neandertal çizimlerinin bulunmasıyla 42.000 yıllık bir geçmişe götürüyor bizleri. Turistlerin akınına uğrayan bu mağara tam olarak 3 mil uzunluğa sahiptir. Eğer yaz aylarında ziyaret ederseniz Nerja mağaralarında yapılan festivallere de katılabilirsiniz.

10. Alpujarras

Güney İspanyanın Endülüs Bölgesinde Gezilecek Büyüleyici Yerler

Endülüs bölgesinin saklı güzellikleri beyaz kasabaların bulunduğu Alpujarras, Sierra Nevada ve bitişik vadinin güney yamaçlarında doğal ve tarihi bir bölgedir. Beyaz renklerin hakim olduğu bu tarihi belde geçmişte Müslümanların çıkardığı isyanlarla ünlüdür. Öyle ki bölgede yaşayan Mağribi’ler Hristiyanların bölgeyi ele geçirmesinden sonra inançlarını tam olarak yaşayamamış ve Hristiyanlığı kabul etmeyen halk iç savaş çıkarmıştır. Bu iç savaşlar Mağribi’lerin son liderlerinin öldürülmesiyle son bulmuştur. Bölgede kalan Mağribi’ler ise Katolik kilisesi tarafından sürgün edilmiştir. Bugün ise Alpujarras, dikkat çeken tarihi geçmişi ile turistlerin akınına uğramaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!