Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

4 dk okuma süresi


18
32 Paylaşım, 18 puan

Öncelikle herkese merhaba! Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte, güneş sistemi nedir, güneş sistemi gezegenleri ve özellikleri neler? bundan bahsedeceğiz. Güneş’in çekim kuvveti etkisiyle gezegenler, uydular, kuyruklu yıldızlar ve meteorların tekrar güneş etrafında birikmesiyle oluşan gök cisimleri topluluğuna güneş sistemi denilmektedir. Plüton’un cüce gezegenler grubuna dahil edilmesiyle, günümüzde güneş sisteminde 8 adet gezegen olduğu kabul görülmüştür. Hadi şimdi, bu gezegenleri ve güneş sistemi özellikleri hakkında bilgiler edinelim.

1. Merkür

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Bu gezegen, adını Roma tanrısı Merkür’den almaktadır. Güneş’e en yakın ve en küçük Merkür gezegeni jeolojik açıdan çok uzun zamandır ölü bir gezegendir. Uydusu bulunmamaktadır. Güneş sisteminin en hızlı gezegeni olan Merkür, aynı zamanda Güneş sistemindeki en ilginç gezegendir. Sadece dış kabuğu 400 km kalınlığındadır. Yörüngesi etrafındaki hareketini 116 günde tamamladığı görülmektedir. Günlük sıcaklığı −173°C ile 427°C arasında değiştiği görülmektedir.

2. Venüs

Venüs Gezegeni

Venüs, güneşe uzaklık bakımından ikinci sırada ve sıcaklık bakımından da birinci sırada olan gezegendir. Dünya’mıza en yakın gezegen olan Venüs’ün, pek çok bilinmeyen, birbirinden ilginç özellikleri taşımaktadır. Adını eski Roma Tanrıçası Venüs’ten alan ve halk arasında “sabah yıldızı” veya “akşam yıldızı” olarak da bilinmektedir. Venüs’ün en sıcak gezegen olma sebebi ise, atmosferindeki yoğun karbondioksit içeren bulutların sera etkisi sayesinde sıcaklığı bünyesinde tutmasıdır. Bir Venüs günü, bir Venüs yılına oranla daha uzundur. Eksen eğikliği dünya’da 23 derece iken Venüs’te 177 derecedir. Kendi ekseni etrafındaki dönüşünü, diğer gezegenlerin tersi yönünde yapar. Yani Venüs’te yaşasaydık, Güneş’in batıdan doğup doğudan battığına tanık olacaktık.

3. Dünya

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Güneş sisteminde Güneş’e yakınlık bakımından üçüncü sırada yer alan Dünya’dır. Gezegenimiz dünya, atmosferi ile diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Atmosferde ise %78 azot, %21 oksijen ve %01 diğer gazlar bulunmaktadır. Ve şuan için üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Uzaydan mavi renkte görünen gezegenimizin uydusu aydır. Dünya gezegeni, bir günde 23 saat, 56 dakika ve 4 saniyede kendi etrafında dönüşünü tamamlar. Bilim adamlarının yaptığı hesaplara göre, Dünya’nın oluşu 4.54 milyar yıl önceye dayanıyor. Dünya güneş sisteminde mitolojik tanrı ya da tanrıça adı verilmeyen tek gezegendir ve çok büyük bir manyetik alana sahiptir.

4. Mars

Mars Gezegeni

Güneşe yakınlık bakımından 4. sırada yer alan gezegen Mars’tır. Adını Roma tanrıçası Mars’dan almıştır. Phobos ve deimos olmak üzere iki adet uydusu bulunmaktadır. Üzerindeki demir oksitten dolayı kızılımsı bir rengi vardır, bu sebeple kızıl Gezegen de denir. Bilim insanları Mars’ta ilk defa buz yüzeyin altında sudan oluşan geniş çaplı bir göl bulunduğunu duyurmuşlardır. Mars ya da bazen bilinen adıyla Kızıl Gezegen, tozlu, kayalık bir yüzeye ve bunun yanında ince bir atmosfere sahiptir. Pas gibi bir tozla kaplı olduğu için Mars gezegeni kırmızı lakabını taşımaktadır. Atmosfer yüzeyinden yukarıya atılan toz küçük parçacıklar yüzünden pembemsi bir renktedir.

5. Jüpiter

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Güneşe uzaklık bakımından 5. gezegen olan Jüpiter, büyük ölçüde hidrojen ve helyum içermekte olup, gaz devleri sınıfına girmektedir. Adını Roma mitolojisindeki en büyük tanrı olan Jüpiter’den almıştır. Güneş ışığının büyük bir bölümünü yansıtmasıyla bilinen bu gezegen, çap ve kütle bakımından en büyük gezegendir. Jüpiter’in güneşten ortalama uzaklığı 778 milyon km’dir. Toplamda bilinen 79 uydusu vardır. İo, Europa, Ganymede, Callisto bu uyduların en büyüklerindendir. Gezegenin ortalama sıcaklığı -140ºC’dir. Güneş etrafındaki dönüşünü 12 yılda tamamlar.

6. Satürn

Satürn Gezegeni

Güneş Sisteminin Güneş’e yakınlık derecesine göre 6. gezegendir ve Güneş etrafındaki dönüşünü yaklaşık 30 yılda tamamlamaktadır. Adını Yunan mitolojisindeki Kronos’tan alan Satürn, ortalama olarak -180 derece sıcaklığa sahiptir. Çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri olarak insanoğlunun dikkatini çekmiştir. Ayrıca dürbün veya küçük teleskop ile kolayca incelenebilen bu gezegen, en yalın gezegendir. Neptün’den sonra rüzgarların en hızlı estiği gezegen olan Satürn’ün, saatte 1800 km hızla estiği bilinmektedir.

7. Uranüs

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Güneşe en yakın 7. gezegendir ve çap açısından Jüpiter ve Satürn’den sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegen ve Neptün’ün ardından dördüncü sırada gelir. Güneş etrafındaki dönüşünü 84 yılda tamamlayan Uranüs gezegeni, kendi etrafındaki dönüşünü 11 saatte tamamlar. Gezegenin ortalama sıcaklığı -214ºC’dir. Uranüs’ün kütlesi Dünyanın kütlesinden 15 kat büyüktür. Işığı yansıtma özelliği ise çok yüksek gezegenler arasındadır. Ayrıca 27 adet uydusu olup, güneş sistemindeki diğer gezegenlerden farklı şekilde devasa eğiklikte bir eksene sahiptir.

8. Neptün

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Plüton’un gezegen statüsünün alınmasından sonra Güneş Sistemi’ndeki en uzak 8. gezegendir. 14 uydusu bulunmakta olup, Dünyamızın yaklaşık 17 katı büyüklüğündedir. İkizi sayılabilecek Uranüs’ten daha yoğun ve çok az büyüktür. Sıcaklığı ise -218°C’ye kadar düşebilmektedir. Adeta bu buz devi gezegeni olan Neptün, bizden ortalama 4,5 milyar km uzaklıktadır. Bu sayede teleskopla gözlemleyebiliyoruz. Uranüs’ten sonra oldukça küçük diğer bir buzul gezegendir. Neptün gezegeninin manyetik alanı ise dünyadan 27 kat fazla güce sahiptir.


Bu içeriği paylaş

18
32 Paylaşım, 18 puan

Yorum bırak