Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

5 dk okuma süresi


14
37 Paylaşım, 14 puan

Evrendeki 10 sekstilyon yıldızdan biri olan Güneş yıldızı, kendi galaksisinin en ağır cismi olarak oluşturduğu kütle çekimi etkisiyle çevresindeki gezegenler, uydular, meteorlar, kuyruklu yıldızlar ve diğer küçük gök cisimleri ile birlikte Güneş Sistemini oluşturur. Bilim insanlarının üzerinde en çok araştırma yaptıkları gök cisimleri olan Güneş Sistemi’nin sekiz (8) dev gezegeni, içlerinde hayatın da var olduğu Dünya’yı da barındırdıklarından, bu sistemin en merak edilen cisimleridir. Bu esrarengiz güneş sistemi gezegenleri ve özellikleri hakkında düşünmek, araştırmak ve sırasıyla yapılarını kategorize etmek birçok insanın evreni anlaması açısından son derece önemlidir.

1. Merkür

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Adını Yunan mitolojisinde Hermes olarak bilinen, Roma tanrısı Merkür’den alan bu gezegen, Güneş’e en yakın gezegendir. Aralarında bulunduğu bu 8 gezegen içinde en küçük olma özelliğine sahiptir. Yörünge süresi 88 Dünya gününe eşit olan Merkür, Güneş Sistemi’nin en hızlı gezegenidir. Sırasıyla güneş sistemi gezegenleri ve temel özellikleri listemizde bu yönüyle öne çıkmaktadır. Dünyadan incelendiğinde yörüngedeki dönüş süresini 116 günde tamamladığı saptanmaktadır. Hiçbir uyduya sahip olmayan bu ilginç gezegenin sadece dış kabuğu 400 km kalınlığındadır. Isıyı sabitleyecek bir atmosfere sahip olmadığı için, günlük sıcaklığı diğer gezegenlere oranla daha çok değişmektedir. Günlük sıcaklığı −173°C ile 427°C değerleri arasında değişmektedir. Merkür konumu itibariyle Güneş’in etrafında Dünya’nın yörüngesine göre daha içeride bulunduğu için, Dünya’da sabahları ve akşamları gözlemlenebilir lakin gece yarısı gözlemlenemez.

2. Venüs

Venüs Gezegeni

Adını Yunan mitolojisinde Afrodit olarak bilinen, Roma tanrıçası Venüs’ten alan bu gezegen, halk arasında “sabah yıldızı”, ”akşam yıldızı”, ”zühre yıldızı” ve “çoban yıldızı” olarak da bilinmektedir. Güneş’e en yakın 2.gezegen olmasına rağmen gezegenin en sıcak gezegenidir. Buna atmosferindeki yoğun karbonhidrat gazlarının sera etkisiyle bu sıcaklıkları koruması neden olmaktadır. Bir Venüs günü, bir Venüs yılına oranla daha uzundur. Kendi etrafında 243 günde, güneş etrafında ise 224.7 günde dönüşünü tamamlamaktadır. Dünya’nın eksen eğikliği 23° iken, Venüs’ün eksen eğikliği 177°’dir. Eğer Venüs gezegeninde yaşam olsaydı ve insanlar bu gezegende yaşasaydı, Güneş’in batıdan doğuşuna, doğudan ise batışına tanık edeceklerdi. Dünya’da yaşayan canlılar Venüs’ü, Güneş’e yakın bir gezegen olduğundan onu ancak Güneş doğmadan önce ve Güneş battıktan sonra görebilirler.

3. Dünya

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Adını hiçbir mitolojik figürden almayan tek Güneş Sistemi Gezegeni olma özelliğine sahip olan bu gezegen, Güneş Sistemi’ne en yakın 3. gezegen konumundadır. Yerküre olarak da adlandırılan bu astronomik cisim, milyarlarca gezegen arasında içinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Dünya’nın atmosferinde %78 azot, %21 oksijen, % 0.93 argon, %1 su buharı ve kalan kısmında da birçok farklı gaz bulunur. Mavi Gezegen olarak da adlandırılan bu gök cisminin yalnızca bir uydusu vardır ve o da Ay’dır. Kütle çekimi nedeniyle uydusu Ay ile ve Güneş ile sürekli etkileşim halindedir. Güneş etrafındaki yörüngesini 365,256 gün yani bir yıldız yılında tamamlar. Kendi etrafındaki bir tur dönüşünü ise 23 saat, 56 dakika,4 saniyede tamamlar. Radyoaktif tarihlemeye göre 4.54 milyar yıldan fazla yaşa sahip olduğu ortaya konan bu gezegen, güçlü manyetik alan etkisi sayesinde üstünde yaşayan birçok canlıyı korumaktadır.

4. Mars

Mars Gezegeni

Adını Yunan Mitolojisinde Ares olarak bilinen, Roma savaş tanrısı Mars’tan alan bu gezegen, Güneş’e en yakın 4. gezegendir. Phobos ve Deimos adında 2 adet uyduya sahiptir. Üzerinde bulunun yoğun demir oksit maddesi dolayısıyla kızıl bir görünümü vardır. Bu sebeple “Kızıl Gezegen” olarak adlandırılmaktadır. Yüzeyinde Dünya’ya benzer nitelikle bolca volkan, çöl ve vadi bulundurmasıyla yer benzeri gezegen olarak nitelendirilmektedir. Güneş Sistemi’nin en büyük dağı olan Olimpus Dağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Dünya haricinde yüzeyinde su ve hayat bulunma olasılığı en yüksek olan gezegen olarak değerlendirilen bu gezegende, geçtiğimiz 10 yıl içinde gayzer türü bir su akıntısı meydana gelmiştir. Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından Mars’a gönderilen Perseverance aracı, Mars’ta bulunan Jezero Kriteri’nde su aramakta ve yaşam belirtisi bulma yolculuğuna devam etmektedir.

5. Jüpiter

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Adını Yunan Mitolojisinde Zeus olarak bilinen, Roma gök gürültüsü tanrısı Jüpiter’den alan bu gezegen, Güneş’e en yakın 5. gezegendir. Sırasıyla güneş sistemi gezegenleri arasında önemli özellikleri açısından en büyük gezegen olma yönüyle diğerlerinden ayrılmaktadır. Çok miktarda helyum ve hidrojen içerdiğinden gaz devleri sınıfında yer almaktadır. Güneş’ten uzaklığı 778 milyon km’dir. Bu gök cisminin sıcaklığı -167 °C olması gerekirken aksine -140 °C civarındadır. Kendi ekseni etrafında dönme açısından en hızlı gezegen olan Jüpiter’de bir gün 9 saat 55 dakika sürmektedir. Güneş etrafında dönüşü ise 11.8 Dünya yılına eşittir. Uydu bakımından zengin olan Jüpiter’in 79 uydusu vardır. En büyük uyduları Europa, Io, Callisto ve Ganymede’dir. Büyüklüğünün ihtişamı kadar üstünde meydana gelen fırtınaların ihtişamı ile de bilinir. En bilindik fırtınası Kırmızı Leke Fırtınasıdır.

6. Satürn

Satürn Gezegeni

Adını Yunan Mitolojisinde Kronos olarak bilinen, Roma tarım tanrıçası Satürn’den alan bu gezegen, Güneş’e en yakın 6. gezegendir. Büyüklük olarak Jüpiter’den sonra 2. sırada yer almaktadır. Komşusu Jüpiter gibi bol miktarda hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfında bulunmaktadır. Çıplak gözle görülebilen 5 gezegenden biri olduğu için ilk çağlardan beri insanlığın dikkatini çekmiştir. Sarı renkle gözlemlenmesinin sebebi ise atmosferinin amonyak kristallerinden oluşmasıdır. Ortalama -180 °C sıcaklığa sahiptir ve atmosferinden iç taraflara doğru gidildikçe sıcaklık artar. Öyle ki gezegenin iç tarafı +1100 °C’nin üstünde sıcaklıkları bulur. Güneş etrafındaki dönüşünü 29.4 Dünya yılında tamamlayan Satürn’de 1 gün ise 10 saat 14 dakika sürmektedir. 150 uyduya sahip olduğu söylenen bu gezegenin yalnızca 62 uydusu tanımlanmıştır. En büyük uyduları Rhea, Mimas, Lapetus, Dione, Tethys, Janus, Titan, Hyperion, Phoebe, Enceladus ve Epimetheustur.

7. Uranüs

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Adını sistemdeki diğer gezegenlerden farklı olarak Roma Mitolojisinden değil, Yunan Mitolojisinden alan Uranüs, bu mitolojide Gökyüzü Tanrısını temsil etmektedir. Güneş’e en yakın 7. gezegen konumundadır. Güneş’ten uzaklığı sebebiyle Güneş etrafındaki dönüşünü 84 yılda tamamlamaktadır. Kutuplarında 42 yıl gündüz, 42 yıl gece yaşanmaktadır. Kendi etrafında dönüşünü 17 saat 4 dakikada tamamlamaktadır. İkinci mavi gezegen olan Uranüs, buz devleri sınıfında yer almaktadır. Ortalama sıcaklığı -214 derece olan Uranüs’ün ortalama sıcaklığı Neptün’e nazaran daha yüksek olmasına karşın kaydedilen en düşük sıcaklığı Neptün’ünkinden daha düşüktür. Bunun sebebi ise Güneş’in ışınlarını alış açısından kaynaklanmaktadır. Uranüs yörüngedeki eğikliği sebebiyle diğer güneş sistemi gezegenlerinden ayrılmaktadır.

8. Neptün

Sırasıyla Güneş Sistemi Gezegenleri ve Özellikleri

Adını Yunan Mitolojisinde Poseidon olarak bilinen, Roma su ve deniz tanrısı Neptün’den alan bu gezegen, Güneş’e en uzak gezegen konumundadır. Gaz gezegenler arasında yer almasıyla birlikte Jüpiter ve Satürn’e göre farklı yapısıyla buz devi kategorisinde de yer almaktadır. Uranüs ile beraber en soğuk iki gezegenden biridir. Çıplak gözle görülmeyen ancak teleskopla incelenebilen Neptün, Dünya’dan 4.5 milyar km uzaklıktadır. Uranüs’ten daha büyük olmasına karşın daha ağırdır. Bu durum, Uranüs’e göre daha ağır bir atmosfere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Kendi ekseninde son derece hızlı dönen Neptün’de 1 gün 16 saat sürmektedir. Güneş etrafındaki dönüşünü ise 164.8 yılda tamamlamaktadır. Bilinen 14 uydusu vardır. İçlerinden Triton sistemdeki diğer uydulardan farklı olarak ters bir yörüngede döner. Başka bir uydusu olan Nereid ise en eliptik uydu olma özelliğine sahiptir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
192
Beğen
Mutlu Mutlu
119
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
101
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
24
Üzgün
Olamaz Olamaz
29
Olamaz
Kızgın Kızgın
53
Kızgın
Komik Komik
20
Komik
İlginç İlginç
52
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!