Güneş Penceresi


Güneş ve Papatya
Güneş ve Papatya

Üsküdar’da, kuşların konmaktan çekindikleri bir camiden ezan sesleri yükseliyor. Düşüyor balık tutan adamların oltası, balonlar kaçıyor minik parmaklarından çocukların. Vapurlar hiç şaşmadan tamamlıyor seferlerini, garson yetiştirmeye çalışıyor insana açlığını. Işıklar, rüzgâr ve insanların gözleri… Sokaklarda kadınlar ve adamlar kaçışıyor. Çocuklar usul usul göğe bakıyor annelerinin kucağından.

Nurettin TOPÇU’nun hareket tanımlamaları yer hizasından gözlere çarpa çarpa ilerliyor. Dinleyelim ne diyor; insanın, vücudun haricinde bir vücuda yükselişini ve sınırlarını aşan bir sonsuzluk şarkısına dönüşebileceğini söylüyor. Hareket, çok yakından işitilmiyor sesi. Birkaç deli anlıyormuş gibi bakıyor. Şairin dediği gibi:

“Bir radyo vardır görünmez,
İnsana geçmiş satırlardan haberler veren,
ve diğerlerinin deli dediği o kimsenin,
Hareket eden bakışları vardır penceresinde.” 

Zerrelerin hareketinden gözün gördüğüne kadar harekete kün(ol!) emrini veriyor Yaratan. Diziliyor yol kenarlarına ağaçlar. Dervişler sakal bırakıyorlar. Yollarda güneşleniyor pembe sarı ve morlar. Bir rüzgâr, bir güneş, kimin saçlarında esiyor. İnsan düşünceli. Perdeler sisli. Güneş varlığıyla ısıtıyorken tezgâhlarda donmuş yüzler, feri kaçmış gözler satılıyor, alıcısı çok… Birisi uyku büyüsü yapmış olmalı bu şaşkın kadınlara. Kulaklarında, kalabalık yapan midye kabuklarından kalan uğultuyla esiyor rüzgâr. Başka tezgâhların satıcısını, duyamıyorlar. Güneş, bizi aydınlatmayı bırakma, hatırlayacağız ve döneceğiz yeniden sana.

Yaz gelince ve kar yağınca kışın, kadınlarla çocuklar pencerelere koşuyorlar. İzlemek için. Görmek için. Dışarıda ya güneş var ya da kar. Kimilerinin penceresi bir apartman boşluğuna bakıyor, kimilerinin ise cennet emsali bir bahçeye. Kimileri cennet emsali bahçede matemhane izliyor, kimileri apartman boşluğundan seyrediyor semanın mektebini. Biliyorlar bu yüzden çocuklar, hayatta pencerenin önemini. Ve bu yüzden ayaklarının üzerine durur durmaz pencereden sarkmaya çalışıyorlar. Kızmayın onlara, kızmayın. Görecekleri şeylere, gözleri bozulmadan bakmak istiyorlar. Çocuklar usul usul göğe bakıyor annelerinin kucağından.

Pencereler, İnci Küpeli Kız filminden bir sahneyi hatırlatıyor. Film, bir ressamın hayatı çevresinde ilerliyor. Bir gün, ev hanımına yardım edecek ve ressamın odasının temizliğiyle de ilgilenecek yeni bir yardımcı geliyor köşke. Yardımcı genç, soluk benizli ve zeki bir kız olarak biliniyor. Öğle güneşinin duvarları delip, taş evlerden içeriye sızdığı bir vakitte sıra ressamın çalışma odasını temizlemeye geliyor. Önce oda incelemesi, sonra iş sıralaması yapılıyor. İlk önce üzeri iyice tozlanmış tuvalden başlayacak temizliğe, sonra masa ve sonrasında… Pencere. Pencereleri silmeye başlamadan önce evin hanımına giderek bir soru yöneltiyor;

– Efendim, pencereleri de sileyim mi?
– Sil elbette, bunu sormana gerek yok!
– Şey, efendim… Pencereleri sildiğim de içeri giren güneş ışığının açısı değişebilir de.

Film burada bitiyor. Bitmiyor aslında devam ediyor. İzleyici kendi filmini çekmeye başlıyor koltuğunda. Kendi resimlerinin aldığı ışığın açısına ve pencerelerinin tozlarına dikkat çekiyor. Film, resimlerimizin gölge ve tonlamalarına inceden bir atıfta bulunuyor. Pencerelerimiz güneşi ne kadar yansıtıyor?

* * *

Berrak bir cıvıltı parlıyor dışarıda, çocukların elmacık kemiklerinde. Zerreler, güneşle zikrine yol veriyor. Gözlerimizi kısmamızı sağlıyor, başımızı döndüren sonlu dünyaya bakarken. Güneşi sevelim dostlar! Sevelim onu üşütmeden. Pencerelerimizi sevdiğimizi daha iyi yansıtması için temizleyelim. Başkalaşsın tuvalimize düşen renk ve desenler. Ellerimizin rengi değişecekse ancak güneş yanığı olsun, ki o çekilmesin darılıp da evlerimizin önünden. İranlı şair Ferruhzad ne güzel söylüyor;

Bir pencere, bakmaya/Bir pencere, duymaya/Bir pencere yeryüzünün yüreğine ulaşan tıpkı
bir kuyu gibi/Tekrarlanan mavi şefkatin enginlerine açılan.

* * *

Belki de konuk etmek için güneşi şamdan çiçeklerinin gurbetine/Bir pencere, yeter bana…
Pencereler, pencereler…

Güneş kabrinden “Bismillah”la çıkıyor. Bediüzzaman Hazretleri’nin tefekkür kalemiyle açılıyor otuz üç penceremiz. Bu ne güzel bir seyahat treni, tam otuz üç pencereli. Otuz üç pencereden tek bir güneş sızıyor. Camları temiz, güneşi kendine has parlaklığıyla nasıl da gösteriyor.

Hazreti Üstad, pencerelerimizi güneşe doğru uzatıyor. Kim binmez bu trene. Her yer soğuk, maskelerde makyajları akmış kadınlar. Yollar uğultulu. Aradan bir ses yükseliyor; “Güneşe davet var!” Koşuyor, koşuyor… Kirpiklerinde çiğ damlası donanlar. Kalbi donduğundan, nefes alamayanlar.

Bir sesle başlıyor güneş ısıtmaya; bu ses miftah, bu ses hüsn-ü hatîme oluyor: “Şu kâinatın lambası olan güneş, kainat sâniinin vücuduna ve vahdaniyetine güneş gibi parlak ve nurani bir penceredir.” [Sözler Risalesi/ 33. Söz/ 21. Pencere]

Güneş, bizi aydınlatmayı bırakma, hatırlayacağız ve döneceğiz yeniden sana.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mevlana; “Kul oldum, kul oldum, kul oldum!
    Ben Sana hizmette iki büklüm oldum.
    Kullar âzad olunca şâd olur;
    Ben Sana kul olduğumdan dolayı şâd oldum” der..
    Kısacası kul, ubûdiyeti kabul ederse, bütün varlıklar kendisine hizmetkar kesiliyor..! Yani ALLAH’a kul olmayı kabul etmeyenler, başkalarına köle olmaktan kurtulamazlar.. ALLAH’a kul ol, kurtul :!

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim