Gücün Zaafa Döndüğü An ve NOKIA

2 dk okuma süresi


3
9 Paylaşım, 3 puan

Değişim ihtiyacı ve teknolojideki hızlı yenilenme; ayak uyduramayan devasa markaları yutuyor. Son kurban ise Nokia.

Her eve, her ele ulaşmış, bir dönemin en büyük cep telefonu üreticisi, şirket körlüğüne yakalanmanın faturasını ağır ödedi. Değişimin önünde giden ve kendini yenileyen yatırımlar yapamayışı en önemli hatasıydı. Ama asıl öldürücü darbeyi büyüklüğü ve rakipsizliğinin yol açtığı gururu vurdu, Nokia’ya.

Nokia bir teknoloji şirketiydi ama aynı zamanda pazarlamada örnek gösterilecek bir başarının sahibiydi. Renkli kapak felsefesi hiç değişmedi. Aynı yazılımı kullanan onlarca modeli farklı kasa ve kapaklarla piyasaya sundu. Sağlamlık ve uzun şarj süresi tercih sebebiydi. İkinci elde bile kolaylıkla müşteri bulabiliyordu. Buradaki güçlülüğü de zaafa dönüştü, yazılımı ihmal etmesine sebep oldu. Yazılımın donanımın önüne geçeceği günleri öngöremediler.

Blackberry’nin iş dünyasına yönelik çıkardığı telefonlar, akıllı telefon pazarındaki gelişimin işaret fişeğiydi. Apple’ın 2007’deki iPhone hamlesi Nokia için sonun başlangıcıydı. Hem İOS gibi güçlü yazılım altyapısı ve hem de marketten ihtiyaca göre indirilip yararlanılabilen uygulamalar devrim niteliğindeydi. Apple, sektörde hızla en üst sıraya çıktı. Samsung’un her bütçeye uygun akıllı telefon üretme stratejisi Nokia’nın telefon piyasasındaki payını iyice daralttı. Cep telefonu denince akla akıllı cihazlar gelir oldu.

Apple’ın “Farklı Düşün” ve Samsung’un “Dünyaya İlham Ver, Geleceği Şekillendir” felsefesinin yanında Nokia’nın “connecting people” (insanları birbirine bağlar) sloganı da işin özeti. Zira insanların telefonlar aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurma aşaması çoktan geride bırakılmıştı.

Nokia’nın verdiği reklamlar da markanın geldiği konumu ortaya koymaktaydı. İşledikleri ekran kalitesi, büyüklüğü, telefon renkleri gibi unsurlar, yeni ürün Lumia’nın piyasada bolca bulunan herhangi bir akıllı telefondan farkının bulunmadığı algısını oluşturuyordu. Kullanıcı beklentilerini bir üst seviyeye taşıyacak yeni fikir ve ürünlerden uzaklık; kaçan treni yakalama çabası fazlaca göze batıyordu. İşin fiziksel kapasite kısmına odaklanmaları mevcut krediyi de tüketti.

Nokia, cep telefonu sektöründeki pazar payı yüzde 60’ın üstündeyken, büyüklüğüne güvenip teknolojik gelişmelere ayak uydurmak yerine, gururuna yenik düştü. Güç sarhoşluğu ve rakipsizliğin ilanihaye süreceği yanılgısı bir devin çöküşünü hazırladı. Nihayetinde, Microsoft tarafından yazılım firması fiyatına satın alındı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?