Grafik Tasarımcıları Tarafından Sık Kullanılan İşe Yarar Siteler

6 dk okuma süresi


4
15 Paylaşım, 4 puan

Grafik tasarım kendi içinde birçok alanı barındırıyor. Web tasarım, mobil uygulama tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı, video düzenleme ya da ambalaj tasarımı gibi farklı alanlarda bir tasarımcı olarak ortaya bir şeyler çıkarmak için görmeye, araştırmaya, öğrenmeye ve bunların yanında da dijital materyallere ve ilham kaynaklarına ihtiyaç var. Sizler için grafik tasarımcıları tarafından en sık kullanılan ve en işe yarar siteler arasından bir top 10 listesi hazırladık. Bu siteler aynı zamanda yeni başlayanlar içinde hayat kurtarıcı nitelik taşıyor. Sizlere, ilham alabileceğiniz, kaliteli vektör ve fotoğrafları bulabileceğiniz, ses ve videolara ulaşabileceğiniz, gerçekçi mock-up içeriklerini, tasarımınıza uygun fontları sağlayabileceğiniz ve tasarımlarınızı paylaşarak dijital bir portfolyo hazırlayabileceğiniz geniş bir kaynak listesi sunuyoruz.

1. Behance

Grafik Tasarımcıları Tarafından Sık Kullanılan İşe Yarar Siteler

Behance, yakından tanıdığımız Photoshop, Illustrator, Premiere Pro, After Effects, InDesign, Dreamweaver gibi programları içinde barındıran Adobe şirketine ait bir portfolyo sitesidir. Adobe’ye ait olması zorunlu olarak bu programları kullanmanızı gerektirmiyor. Farklı tasarımlarınızı da yükleyebilirsiniz. Ama bu programlar kapsamında öne çıkarılanlarda yer alabiliyorsunuz. Farklı alanlarda ve tarzlarda tasarım yapan birçok kişiyi bu sitede bulmak mümkün olduğu gibi siz de tasarımlarınızla birçok kişiye ulaşabiliyorsunuz. Kendi portfolyonuzu burada geliştirebilir ve dünyanın grafik tasarım, illüstrasyon alanlarındaki yeni tasarım çeşitlerini takip edebilirsiniz. Behance, son zamanlarda iş görüşmelerinde istenen bir portfolyo sitesi haline gelmiştir.

2. Dribbble

Dribbble, tasarımcıların kendi tasarımlarını yükleyerek görücüye çıkarttıkları bir sitedir. Üye olurken ilham almak istediğinizi, tasarımcı olduğunuzu veya tasarımcı aradığınızı seçebiliyorsunuz. Tasarımcı kategorisini seçerek giriş yaptığınızda prospect kategorisine düştüğünüzden dolayı hemen çalışma yükleyemiyorsunuz. Dribbble, içeriklerin kalitesini koruyabilmek için davetiye sistemiyle çalışıyor. Bir tasarımcının portfolyonuzu inceleyerek size davetiye göndermesi gerekiyor. Yani aslında bu tasarımcı standartlar doğrultusunda içerik yükleyeceğinize emin olarak size referans oluyor. Bu şekilde sadece kaliteli tasarımlar sitede kendine yer edinebiliyor. Davetiye bulunamamasından dolayı bazı tasarımcılar tarafından şikayet alsa da site bu şekilde seçkinliğini koruyor. Dribbble, aynı zamanda tüm dünyaya ulaşan bir web sitesi olduğundan size iş fırsatları da sunuyor.

3. Baubauhaus

Grafik Tasarımcıları Tarafından Sık Kullanılan İşe Yarar Siteler

Adını, Almanya’nın tasarım alanında her konuda öncü okulu Bauhaus’tan alan sitede ilham kaynaklarınızı genişletecek afişleri bulabilirsiniz. Görüntü olarak Pinterest’i andıran site belli ki Bauhaus tarzından da kopamamış. İllüstrasyon, tipografi, grafik tasarım, fotoğraf alanlarındaki pek çok olgu için tasarım çeşitliliğine sahip bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bir tasarımınızda veya tasarım konusunda tıkandığınız bir anınızda Baubauhaus sitesine başvurabilirsiniz. Görsellerden farklı bir sanat bakış açısıyla ilham alarak tasarımlarınızda çıtayı yükseltebilirsiniz. Burada moda tasarımların dışında en uç tasarımları ve onların getirdiği fikirleri sizlere sunuyor.

4. Shutterstock

Shutterstock, müzik, video, görsel alanlarında farklı içeriklere ulaşabileceğiniz ve bir tasarımcı olarak size kendi alanınızda içerik üreterek para kazanma ortamı da sunan, grafik tasarımcıları tarafından sık kullanılan, en bilinen, işe yarar siteler arasında yer alıyor. Ücretli görsellerin yanında telifsiz görselleri de bulabilirsiniz. Videoları HD ve 4k olarak edinebilirsiniz. Shutterstock, görsel öğeler dışında müzik alanında da geniş çeşitliliğe sahip bir sitedir. Müziğin içeriğini, enstrümanları, sesin yansıttığı ruh halini, BPM ve türü gibi ayrıntıların bilgisini de vermektedir. Müziğe ait ayrı loopları da dinleyebilirsiniz. Örneğin bir web sitesi için hazırlayacağınız videolarınıza ve onlar için arka plan müziklerine erişebilirsiniz.

5. Typo/graphic Posters

Grafik Tasarımcıları Tarafından Sık Kullanılan İşe Yarar Siteler

Grafik tasarımda poster alanında en zorlayan ama başarılı yapıldığında ise diğerlerinin arasından sivrilerek kendini gösteren tasarım tarzı tipografik çalışmalardır. Tipografik çalışmaktansa görsel çalışmak her zaman daha anlaşılır ve doğru çözümler sağlamıştır. Fakat Typo/graphic Posters sitesi tipografik afiş tasarlama da yeni çözümler sunuyor. Görsel ve yazı, sadece yazı gibi tipografinin çok farklı şekillerde kullanımlarını bulabilirsiniz. Farklı yazı tipleriyle hem modern hem de postmodern tarzda tasarımları bir arada barındırıyor. Site içerisinde tasarımcılar arasında ülke ve alanları olarak da arama yapabiliyorsunuz. Türkiye’den de tasarımcıları bulabilirsiniz. Tasarımcıların kendi sayfaları ise yatay olarak ilerleyen farklı bir tasarıma sahip. Yazı kolajları, canlı renkler, iç içe geçmiş yazılar, çizgi oyunları gibi cesur tasarımlar size daha fazla tasarım yapma isteği verecek.

6. Freepik

Freepik, ücretli ve ücretsiz fotoğraf, vektör, mockup tarzı içerikleri bulabileceğiniz bir başka sitedir. Bir taç ikonu ile belirtilmiş görseller premium kategorisindedir ve ücretlidir. Üyelik yaparak kullanacağınız görseli satın alabiliyorsunuz. Üye olmadan ücretsiz içerikleri indirmenin ise bir kotası bulunuyor. Sitenin en kullanışlı yanı geniş bir filtreleme imkanı sunuyor olmasıdır. Sitenin ana sayfasında vektör, fotoğraf, Psd gibi kategorilerde ayrılmış bölümlerden birini seçerek ya da istediğiniz anahtar kelimelerle aratarak uygun malzemeye ulaşabilirsiniz. Bunun dışında kendiniz arattığınızda, sağ bölümde aramanıza özel filtreleme çıkıyor. Buradan ücretli veya ücretsiz olmasını, hangi formatta olacağını, rengini ve görüntü şeklini seçebiliyorsunuz. Hatta arama yaparken görsellerin dizilişini bile seçebilirsiniz. Tasarımcının rahat bir şekilde ve kısa sürede doğru görsele ulaşmasını amaçlayan özellikleri Freepik sitesini tasarımcı dostu bir site haline getiriyor.

7. Pixeden

Grafik Tasarımcıları Tarafından Sık Kullanılan İşe Yarar Siteler

Mockup konusunda tasarımcılar farklı tarzlar deneseler de gerçekçi bir sunum her zaman daha etkili oluyor ve tercih ediliyor. Pixeden, site içinde gerçekçi mockup dosyalarını ücretsiz olarak tasarımcılara sunuyor. Karton paketler, krem veya parfüm şişeleri masaüstü görüntüleri, metal ambalaj gibi alanlarda çok farklı tasarımları bulabilirsiniz. Free ve Premium kategorilerinde ayrılmış olan içeriklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz. Seçtiğiniz içeriğe geldiğinizde kullanılabilir görsellerini ve indirebileceğiniz format, boyut gibi ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. Göz yormayan ve sade tasarlanmış bir site olarak kullanışlıdır. Size Psd ve Ai formatlı dosyaları kullanma imkanı sunarken vektör, ikon, web, baskı, grafik seçenekleriyle geniş bir çeşitliliğe de sahiptir.

8. Graphic Burger

Grafik tasarımcıları tarafından her türlü tasarım ürünleri için işe yarar mockup dosyaları bulabileceğiniz sık kullanılan siteler arasında Graphic Burger sitesine göz atabilirsiniz. Site içinde tişört, kartvizit, afiş, ambalaj, telefon kabı, araç, kitap, kupa, broşür, katalog, şapka, cam şişe, yazı, arka plan gibi aklınıza gelen her tasarımınız için mockup bulabilirsiniz. Hazırladığınızın her tasarım için birçok çeşit içinden en uygun olanını seçebilirsiniz. Mockup dosyaları, grafik tasarımcıları için tasarımın sunum kısmıdır ve tasarım kadar önemli bir bölümdür. Ne kadar uyumlu ve ne kadar kaliteli bir sunum olursa tasarımınız, portfolyonuzda ya da müşterilerinizin gözünde o kadar iyi bir yere sahip olacaktır. Graphic Burger sitesinde, dosyasına göre farklılık göstermekle birlikte çoğunlukla Psd formatlı ve üzerinde rahatlıkla değişiklik yapabileceğiniz dosyaları ücretsiz bir şekilde indirerek kullanabilirsiniz.

9. Dafont

En çok kullanılan font sitelerinden biri olan Dafont’da ücretsiz bir şekilde tasarımınıza en uygun olan yazı tipini bulabilirsiniz. Çok basit bir site tasarımına sahip olsa da hala birçok insan font indirmek için Dafont‘u kullanıyor. Ana sayfadaki üst bölümden kullanmak istediğiniz fontunuz için özellikleri belirleyebilirsiniz. Arama bölümünden ise sadece ismi veya özelliği ile aratarak doğru fonta ulaşabilirsiniz. Arama yaptığınızda font seçeneklerinin hemen üzerinde bulunan Preview bölümünden, fontu kullanacağınız metnin kısa bir bölümünü yazarak bu şekilde arama yapabilirsiniz. Böylelikle fontların metni nasıl göstereceğini görerek seçer ve kısa sürede tasarımınız için fontunuza ulaşabilirsiniz.

10. Myfonts

Grafik Tasarımcıları Tarafından Sık Kullanılan İşe Yarar Siteler

Doğru fontu bulmak kadar daha önce gördüğünüz ve çok beğendiğiniz bir fontu bulmak da o kadar zordur. Myfonts sitesinin en yararlı özelliği WhatTheFont bölümüyle herhangi bir resim üzerindeki yazının fontuna en yakın fontları bulmasıdır. PNG veya JPG formatındaki görseli yükledikten sonra fontunu bulmak istediğiniz yazı bölümünü kırparak ona en yakın font seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Net çekilmiş bir fotoğraftan da font bulunabilir. Örneğin bir afiş, dergi veya kitaptaki herhangi bir yazının fontuna ulaşabilirsiniz. Bu şekilde tasarımlarınız için görsel içeriklere ulaşmış oluyorsunuz. Bu malzemeler ilham kaynağınız veya yardımcı ürünlerdir. Tasarımınızın ana karakteri değil destekleyici unsurlarıdır. Bu nedenle bir tasarımcı olarak her zaman özgün içerikler üretmeye özen göstermelisiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!