Gözlük Takanlar Daha Mı Zekidir?

1 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan

Eskiden halk arasında gözlük kullanan insanların zeki olduğu düşünülürdü. Gözlük takanların çok okumakla birlikte gözlerinin bozulduğu söylenirdi. Ama bu durum sanıldığı kadar basit değil! Araştırmalar bilim dünyasını ve bilimle ilgilenenleri zeka konusunda şaşırtmaya devam ediyor.

İngiltere‘de Edinburgh Üniversitesinde çalışan genetik istatistikçisi Gail Davies ve takımı, mevcut genom veritabanlarındaki 300.000’den fazla bireyin genetik bilgisini taradı. Veritabanlarında, katılımcıların DNA analizi için gönderdiği örnekler, doldurdukları anketler ve genel algı yeteneklerinin ölçülmesi amacıyla çözdükleri testler yer alıyordu.

Davies şunları ifade etti; “Algı işlevi konusunda yapılan en büyük genetik araştırma olan bu çalışma, düşünme becerilerinin kalıtımına katkıda bulunan pek çok genetik farklılığı ortaya çıkardı. Sağlık ve beyin yapısı üzerinde paylaşımlı genetik etkilerin keşfedilmesi, bu farklılıkların düşünme becerilerinde ömür boyu etki gösterdiği mekanizmaları keşfetme açısından bir temel sunuyor.”

Araştırmacılar genetik verileri çözümlediklerinde, genel algı işlevi ile ilişkili durumda ve genom çapında olan 148 bölge keşfettiler. Bunlar arasında, daha önce zeka ile ilişkilendirilmeyen 58 genom bölgesi bulunuyordu. Tepki süresiyle ilişkili durumda ve genom çapında olan 42 tane lokus buldular. Bunların 40 tanesi ilk defa keşfediliyordu.

Çalışmadaki üç toplulukta yer alan katılımcıların tamamı Avrupa kökenliydi ve yaşları 16 ile 102 arasında değişiyordu. Bu grubun içinde yüksek zeka sergileyenlerin gözlüğe veya kontakt lense ihtiyaç duyma olasılığı %28 daha fazlaydı ve miyop olmaları %32 daha muhtemeldi.

Ayrıca gözlük kullanmaya ihtiyaç duyanların yüksek tansiyon, kalp krizi, faranjit, akciğer kanseri veya kireçlenme yaşama ihtimalleri de önemli oranda daha düşüktü. Bu kişilerin majör depresif rahatsızlık yaşama ihtimali %30 daha düşük ve uzun yaşama ihtimalleri de %17 daha fazla…


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?