Google Stadia Hakkında 10 Önemli Bilgi

2 dk okuma süresi


1
10 Paylaşım, 1 puan

Google Stadia, geçtiğiniz Kasım ayında hayatımıza girdi. Playstation ve Xbox gibi gelişmiş konsolların hayatımıza girmesinin ardından Google Stadia da görücüye çıktı. Yeni video oyun platformu olan Stadia oyun servisi ne gibi yenilikler sunuyor? Olumlu ve olumsuz açılardan önemli olan Google Stadia hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi ve özelliklerini sizler için topladık. Oyun severlere iyi eğlenceler!

1. Google Stadia Nedir?

Google Stadia Hakkında 10 Önemli Bilgi

Google Stadia bir oyun platformu. İnternet bağlantısı olan her yerden kullanabileceğiniz sadelikte tasarlandı. Stadia için kısaca bulut tabanlı oyun servisi diyebiliriz.

2. Google Stadia Nasıl Çalışıyor?

Stadia’nın bu proje için, “Nerede ve ne zaman istersen oyun oyna” dedi. Güçlü bir donanıma ihtiyaç duymadan akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarınızdan rahatlıkla oynayabilirsiniz, tek ihtiyacınız güçlü bir internet bağlantısı olacak.

3. Teknik Özellikleri Nedir?

Google Stadia Hakkında 10 Önemli Bilgi

Google Stadia kullanırken güçlü ya da pahalı bir donanıma ihtiyacınız yok Google tarafından bu işi sizin için yapan güçlü bir makine var. Bu makine, 2.7GHz hızında çalışıyor. Ekran kartı olarak da AMD tarafından özel olarak üretilen bir parça devrede olacak. Ekran kartı bellek tipi olarak HMB2 kullanacak. 16GB’lık bir belleğe sahip olunacak ve depolama için de bulut SSD tercih ediliyor.

4. Kullanıcılar İçin Maliyeti Ne?

Oyun severler ödemelerini dolar bazında yapacak. Stadia için aylık 9,99 dolar, oyun koluyla birlikte almak isterseniz tek seferlik 129 dolar ödeyerek sahip olabilirsiniz.

5. Ücretsiz Deneme Hakkı Var Mı?

Google Stadia Hakkında 10 Önemli Bilgi

Google Stadia kullanmak isteyenler arasında en çok şikayet edilen konulardan biri olan ücretsiz deneme hakkı olmaması oldukça tepki topladı. İnsanlar satın almadan önce denemek istiyor ama bu şu an için mümkün değil. Google yakında bu durumu çözeceklerini, isteyenlerin deneme haklarını kullanarak Stadia platformunu deneyimleyebileceklerini duyurdu.

6. Ne Kadar İnternet Harcayacak?

Google Stadia kullanabilmek için oldukça güçlü, stabil bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. 4K çözünürlükte yayın yapan bir platform olan Stadia bir saat oyun karşılığında 720p 60fps oyun oynama deneyimi 4.5GB internet harcayacak.

7. Kullanıcılar Nelerden Şikayet Ediyor?

Google Stadia Hakkında 10 Önemli Bilgi

Öncelikli sorun olarak çok internet harcaması ve aşırı ısınmayla birlikte kullanıcıları oldukça rahatsız ediyor. Cihazın aşırı ısınması oyunların yarıda kalmasına neden oluyor. Güçlü olmayan internet bağlantıları yüzünden oyunlarda donma ve gecikmeler oldukça fazla yaşanıyor.

8. YouTube Kullanıcılara Yardım Edecek

Stadia platformunun arkasında Google olduğu için YouTube’a entegrasyon olacak. Örneğin; oyunda takıldınız ya da anlamadığınız bir durum ortaya çıktı bu sorunda karşınıza çıkan butona basarak YouTube’da paylaşılan videoları izleyerek sorunu çözebileceksiniz.

9. Google Stadia Hangi Ülkelerde Var?

Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında satışa çıkan platform zamanla dünya pazarına ılacağını belirtti. Güncel olarak Belçika, İtalya, Finlandiya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, İspanya, Fransa, İsveç, Almanya, İngiltere, İrlanda ve ABD yer alıyor.

10. Google Stadia Platformunda Hangi Oyunlar Var?

Google Stadia Hakkında 10 Önemli Bilgi

Google Stadia hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgi listemizin 10. maddesine geldik. Stadia oyun çeşitliliği anlamında birçok kullanıcıya isteneni henüz sunamadı diyebiliriz. Ancak bu durum, işlerini sevmedikleri anlamına gelmez. Google Stadia dünyada güncel olarak 62 oyuna sahip. Ülkemizde de popüler olan Football Manager, Farming Simulator 19, Deep Silver gibi oyunları kullanıcılarına sunuyor. Geliştirilmeye devam ettikçe, ismini daha sık duyacağız!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!