Gizemli Atmosferiyle Görenleri Büyüleyen 10 Mistik Şehir

10 dk okuma süresi


9
21 Paylaşım, 9 puan

Dünya, gizemlerle dolu bir geçmişe sahip binlerce şehirle doludur. Bu şehirlerin sanıldığından daha köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Sahip oldukları geçmişin izlerinin yarattığı büyüleyici atmosferi sayesinde bizleri daima içine çekmeyi başarmışlardır. Kimisi tarihte nam salmış olan savaşlara tanıklık ederken kimisi yüzyıllar öncesinde varlığını sürdüren imparatorluklara şahitlik etmiştir. Bu sebeple gizemli kalmıştır mistik şehirler. Sizler için hazırlamış olduğumuz gizemli atmosferiyle görenleri oldukça büyüleyen 10 mistik şehir, dünyada hala gizemini korumaktadır. Gizem dolu şehirlerin sırlı hikayelerini merak ediyorsanız bu liste tam da size göre, iyi okumalar dileriz!

1. İnka İmparatorluğu’nun Diyarı: Cusco

Gizemli Atmosferiyle Görenleri Büyüleyen 10 Mistik Şehir

Peru’nun güney doğusunda bulunan Cusco, And Dağları platosunda yer alan bir şehirdir. 3.416 metre yükseklikte bulunan Cusco şehri, 12. ve 16. yüzyılları arasında özgün bir devletçi örgütlenmeye sahip İnka İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmıştır. İnkalar, başlangıçta 12. yüzyılda Cusco’da küçük bir beylik kurmuşlar ancak asıl devleti ise ancak 14. yüzyılda kurabilmişlerdi. İnka efsanelerine göre Pachacutec Yupanqui tarafından 1450’li yıllarda yaptırılan Machu Picchu, Cusco şehrinin 88 kilometre ötesinde yer alır. Ayrıca bu yapıt, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biridir. Çok iyi bir şekilde korunarak günümüze kadar gelmiş bir İnka antik şehri olan Machu Picchu, yağmalanmadan yıllarca saklı kalabilmeyi başarmıştır. 3000 basamak ve 200’den fazla merdiven yapısıyla birbirine bağlı taşlar barındırır. 1983 yılında şehir, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Machu Picchu’nun dışında Cusco meydanının en önemli yapılarından biri Cusco’nun en eski kilisesi Iglesia del Triunfo Cusco’dur, diğeri ise geçmiş dönemlerden pek çok arkeolojik eser içeren Cusco Katedrali’dir. Aynı zamanda Cusco yakınlarında bulunan Kutsal Vadi (Sacred Valley) ve bu yere yakınlarda yer alan İnka hamamları en gözde yapıtlar arasında bulunur. Bu hamamlarda İnka kralları beden ve ruh temizlikleri yapmışlardır. Birbirinden güzel yapıtları içinde barındırmasıyla Cusco, dünya üzerinde mistik bir şehir haline gelmiştir diyebiliriz.

2. Ürdün’ün Göz Bebeği: Petra

Ürdün’ün görkem dolu antik kenti olan Petra, arkeolojik açıdan son derece önemli bir yapıya sahiptir. Ürdün’ün Lut Gölü ve Akabe Körfezi arasında bulunan bu Petra antik kenti, adını Yunanca’da “taş” anlamına gelen “petra” kelimesinden almaktadır. 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasına alınan bu kent, kireç taşına oyularak oluşturulan tiyatro ve tapınak gibi pek çok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 100 kilometre alanı kaplayan amfi tiyatro, mezarlar ve tapınaklar gizemli atmosferiyle ziyaretçilerinin ilgilerini toplamayı başarmıştır. Petra’nın tarihçesine bakacak olursak, M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Arapların oluşturmuş olduğu Nebatiler’in başkenti olmuştur. Ancak 400’lü yıllardan sonra ekonomik sıkıntılar ve doğal afetler nedeniyle bu antik kent zaman içinde unutulup gitmiştir. İsviçreli bir gezgin olan Johann Burckhardt, 1812 yılında bu gizem dolu antik kenti keşfetmiştir. Bu keşif sonucu Arap Yarımadası’nın en önemli turistik mekanlarından biri haline gelen Petra antik kenti, 1985 yılında Dünya Kültürel Mirası listesine UNESCO tarafından dahil edilmiştir. Petra’nın en önemli simgesi olan “El- Hazne” isimli tapınakta 1800’lü yıllarda bir hazinenin saklı olduğu düşünülmektedir. El- Hazne tapınağı, en popüler turistik noktalardan birisidir. Petra, doğasında bulunan gizemli atmosferiyle ziyaretçileri büyülemeyi daima başarmaktadır.

3. Yeniden Doğan İtalya Şehri: Pompei

Gizemli Atmosferiyle Görenleri Büyüleyen 10 Mistik Şehir

Vezüv Yanardağı yakınlarında küçük bir liman kenti olan İtalya’nın Pompei şehri, önemli ticaret merkezlerinden biridir. Takvimler 4 Ağustos 79’u gösterdiğinde Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucunda İtalya’nın Pompei şehrinin üstüne küller ve taş parçacıkları yağmıştır. Havada oluşan kükürt buharı sonucunda Pompei’de yaşayan insanlar korku ve telaş içinde kaçmaya başlamışlardır. Kimileri evlerine giderken kimileri gemilerle kaçmaya çalışmışlardır. Gün aydınlanınca görünen o ki Pompei şehrinden geriye bir şey kalmamıştır. Yanardağın patlamasının ardından 1700 yıl boyunca Pompei (Pompeii antik şehri) kayıplara karışmıştır. 1748 yılında tesadüfi arkeoloji çalışmaları sonucunda şehir yeniden keşfedilmiştir. O yıldan beri yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan materyaller, Pompei ve Roma İmparatorluğu’nun yaşamlarıyla ilgili bilgilere ulaşılmasını kolay hale getirmiştir. Günümüzde UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne aldığı gizem ve merak uyandıran bu şehirde, patlamadan 2000 yıl sonra yapılan kazı çalışmaları sonucunda pek çok kalıntı keşfedilmiştir. Yanardağın patlamasıyla şehrin altında kalan taşlaşmış insan bedenleri, en etkileyici yapılar arasındadır. Ölmeden önceki son hallerinin görülebileceği bu yapılar, insanların yüzlerindeki mimiklere kadar ufak detayları içermektedir. Taş bedenlerin dışında eski dükkanlar, bal mumu tabletleri, sıçrama taşları yer almaktadır. Günümüzde Antik Pompei’nin gizem dolu kalıntıları dünyanın en tuhaf arkeolojik kalıntıları arasında yer almaktadır.

4. Mayaların Gizem Dolu Merkezi: Yucatan

Doğal güzellikleri ile anılan Yucatan, Meksika’nın doğusunda yer alan bir Meksika eyaletidir. Aynı zamanda Yucatan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunur. Başkenti Merida olan bu eyalet, 1517’de gelen İspanyol kaşifler ve Mayalar arasındaki iletişim sorunundan dolayı bu ismi almıştır. Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Mayalar, geleneklerini ve kültürlerini hala canlı tutmaktadırlar. Maya halkının bıraktığı gizem dolu izlerin hala canlı kalabildiği Yucatan eyaletinde en gözde yapıtlardan biri olan Chichen Itza görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Dünyanın Yeni Yedi Harikası içinde yer alan Chichen Itza, Kristof Kolomb öncesi bir dönemde kurulmuştur. İtza Maya kenti olan bu yapı, tahminen bir zamanlar Yucatan’ın dini merkezi olarak varlığını sürdürmüştür. Eşsiz ve mistik yapıdaki mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Chichen Itza’da bulunan zamanın tapınaklarının tasarımı, Mayalıların takviminin anlaşılmasına öncülük etmiştir. Bu ilgi çekici yapının dışında Yucatan’da cenoteler yani mağara sularının birikintileri sonucu oluşan doğal havuzlar bulunmaktadır. 2000’i geçkin cenotenin bulunduğu Yucatan’da en çok ziyaret edilen cenote, Ik Kil doğal çukurudur. Gizemli atmosferiyle görenleri oldukça büyüleyen bu doğal havuz, yerden 26 metre aşağıda bulunmaktadır. Ayrıca yıl boyu sabah 9’dan akşam 5’e kadar yüzmeye açıktır. İçinde siyah kedi balıklarının bulunduğu bu cenote, en ilgi çekici ve mistik yapıdaki doğal güzelliklerden biridir.

5. Kutsal Tapınakların Eşsiz Kenti: Bagan

Gizemli Atmosferiyle Görenleri Büyüleyen 10 Mistik Şehir

Gizemli atmosferiyle görenleri oldukça büyüleyen 10 mistik şehir listemizin beşincisi Güneydoğu Asya’daki Myanmar (Burma) ülkesinde yer alan Bagan şehridir. Bagan şehri, 9. ve 13. yüzyıllar arasında Pagan Krallığı’nın başkentliğini yapmıştır. Krallık döneminde inşa edilen sayısı 10.000’den fazla Budist tapınağı ve manastırdan günümüze yaklaşık 2.200 yapı, ayakta durabilmeyi başarmıştır. Farklı tarzda bir mimariye sahip olan şehir, mistik bir atmosfere sahiptir. Görülmesi gereken başlıca kültürel yapıtlar arasında Dhammayangyi Tapınağı, Ananda Tapınağı ve Tharabha Kapısı yer almaktadır. Şahane görüntülere sebep olan tapınaklar sayesinde Bagan, turistik açıdan oldukça popüler bir şehir haline gelmiştir. Binlerce seyahat düşkünü, Budist tapınakları ve benzersiz yapıları görmek için Bagan Arkeolojik Alanı’nı ziyaret etmektedir. Bagan antik kenti, dünyanın en büyük bilim ve dini yapıdaki merkezlerinden biriydi diyebiliriz. Bazı insanlara göre Bagan antik kenti, Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde bulunan Angkor Vat ile benzer ilgi çekicilik oranına sahiptir. Turistik açıdan dikkat çekici ögelerden biri olan sıcak hava balonlarının görsel şölen yarattığı Bagan şehrinde gizem dolu tapınakları keşfetmek, Bagan kültürünü ve mistik havasını anlayabilmek açısından oldukça önemlidir. Gizemli atmosferiyle görenleri daima büyüleyen ve hayran bırakan tarihi tapınakları ve yapıtları ile Bagan, 10 mistik şehir arasına girebilmeyi başarmıştır.

6. Terk Edilmişliğin Diyarı: Pripyat

Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan Pripyat, insanlar tarafından ıssız bırakılmış, terk edilmiş bir şehirdir. 1970’te Çernobil Nükleer Santrali işçileri için kurulmuş olan şehirde 26 Nisan 1986 gecesinde 4 numaralı reaktörde bir patlama olmuştur. Patlamanın sebebi mühendislerin, reaktörün nasıl kontrol altına alınacağının provasını yapmalarıdır. Durumu fark eden mühendisler reaktörü kapatmak için uğraşsalar da iş işten geçmiş olmaktadır. Reaktörün tavanı havaya uçunca reaktörün atmosfere maruz kalması sonucunda 10 gün boyunca süren yangınlar meydana gelmiştir. Patlamayla radyoaktif kirliliğin yayılma hızı artmıştır. Bu olayın yani Çernobil reaktör kazasının meydana gelmesiyle birlikte şehir tümüyle boşaltılmıştır. 20. yüzyılın ilk büyük patlaması olan bu patlama sonucu Pripyat şehri tehlikeli bölgeler arasına girmiştir. Patlamanın insanlar üzerinde fizyolojik olarak etkileri de olmuştur. Örneğin kaza sonrası yetişkinlerde tiroit kanserine yakalanma oranında oldukça artış gözlenmiştir. Terk edilmiş olan bu şehir, gizemli atmosferiyle pek çok insanın ilgisini çekmektedir. Şehirde terk edilmiş evlerin harap olan vaziyeti, ıssız sokakların sessizliği ve yaşanmışlık kokan ambiyansı görenleri oldukça etkilemektedir. Kişiye bir korku oyunundaymış gibi hissettiren Pripyat, günümüzde oldukça sınırlı sayıda insanın yaşadığı gizemli ve yalnız bir şehir olarak akıllara kazınmıştır.

7. Buzul Mağaralarının En Gözdesi: Juneau

Gizemli Atmosferiyle Görenleri Büyüleyen 10 Mistik Şehir

ABD’nin Alaska eyaletine bağlı ve aynı zamanda bu eyaletin başkenti olan Juneau, doğal güzellikleri barındıran mistik bir şehirdir. Avcı ve toplayıcı kültüre sahip olan Tlingitlerin kabileleri Auke ve Taku toplumları bu bölgede yüzyıllardan beri yaşamaktadırlar. Heykelcilik, dokumacılık ve dans gibi sanat alanları onlara özgü geleneklerden bazılarıdır. Yerlilerin alışkın olduğu Juneau şehrindeki dağların enfes görüntüsü, şehre gelen ziyaretçileri oldukça büyülemektedir. Özellikle Tongas Milli Ormanı’nda bulunan ve Juneau buz bölgesine uzanan 38 büyük buzuldan biri olan Mendenhall Buzulu, görkemli manzarasıyla görenleri şaşırtmayı başarmaktadır. Mendenhall Buzulu, yıllar içinde 800 metre kadar geriye çekilerek küçülmesine rağmen gizem dolu atmosferinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Dev buzulun içinde bulunan buz mağaraları mavinin farklı tonlarını ziyaretçilerine sunarak büyülemeye devam etmektedir. Mistik havası ile görenleri kendine hayran bırakan buzul mağaralarının dışında Juneau’da, gökyüzünde büyüleyici bir güzelliğe yol açan kuzey ışıklarını görmek de mümkündür. Diğer adı “Aurora Borealis” olan kuzey ışıkları, bu adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan almıştır. İzleyenlere adeta görsel şölen yaratan bu doğa mucizesi, özellikle Alaska’nın konumunu son derecede önemli kılmaktadır. Alaska’nın başkenti Juneau hem buz mağaralarıyla hem de kuzey ışıklarının gizemli atmosferiyle mistik bir şehir haline gelmiştir.

8. Khmer Krallığının Gücü: Siem Reap

Asya’daki Kamboçya ülkesinin en gizemli şehirlerinden biri Siem Reap’tir. 12. yüzyılda inşa edilmiş, turistik açıdan büyük öneme sahip Angkor Antik Kenti, şehrin 5.5 kilometre uzaklığında yer almaktadır. Alanındaki en etkileyici yapılardan biri olan Angkor Wat antik şehri, “Şehir Tapınağı” anlamına gelmektedir. Kral II. Suryavarman, 1115 ve 1145 yılları arasında Angkor Antik Kenti’nde pek çok devasa tapınak yaptırmıştır. Khmer krallığının gücünün sembolü olan Angkor Wat, önce bir Hindu tapınağıyken 13. yüzyılda bir Budist tapınağına dönüştürülmüştür. 14. yüzyılda krallığın başkentinin başka bir yere taşınması ile birlikte orman burayı sarıp sarmalamış ve Angkor Wat bir gizem olarak kalmıştır. 1858 yılında doğa bilimci Henri Mouhot tarafından tekrardan keşfedilen tapınak şehri, 1900’lü yıllarda birikmiş olan vahşi otlar ve yapraklar temizlenerek eski haline getirilmiştir. Khmer mimari türünün en ünlü örneklerinden biri olan Wngkor Vat tapınak şehri, 1992 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Hinduistlerin Tanrıların yaşadığı mekan olarak inandıkları Meru Dağı’nı sembolize eden bu antik şehir, Siem Reap’ın oldukça önemli bir parçasıdır. Tapınağın etrafında yaklaşık 3.6 kilometre uzunluğa sahip hendek ve duvarlar yer almaktadır. Siem Reap, Angkor Wat tapınakları dışında Angkor Thom tapınakları, Ba Yon Tapınağı, Ba Phuon Tapınağı ve Filler Terası gibi pek çok gizemi içinde barındıran farklı türdeki tarihi yapıtlara ev sahipliği yapmaktadır.

9. Kült Yapıların Gizemli Mekanı: Şanlıurfa

Türkiye’nin en kalabalık dokuzuncu şehri olan Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir. I. Dünya Savaşı zamanına kadar Osmanlılarda olan Urfa, pek çok ülke tarafından işgale uğramıştır. En sonunda 1920 yılında düşmanların işgalinden kurtarılmıştır. TBMM, Urfa’ya Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadeleden ötürü 1984 yılında “Şanlı” unvanını vermiştir. Şanlıurfa, turizm açısından oldukça zengin bir repertuvara sahiptir. En gizemli yapılardan biri olan Göbeklitepe, Şanlıurfa merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta olan dünyanın en eski kült yapılar topluluğu olarak bilinmektedir. Göbeklitepe’de daire şeklinde dizilen T biçimindeki dikili taşlar ve aralarında örülü olan taş duvarlar yer alır. Dikili taşların çoğunun üzerinde somut (insan, hayvan vs.) ve soyut figürler oyma tekniği ile betimlenmiştir. Hayvan motiflerine bakıldığında en çok tilki, yılan, yaban domuzu ve boğa gibi motifler bulunmaktadır. Burada yer alan yapıların, tarım ve hayvancılığı benimseyen avcı gruplar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yapıların oluşturulma tarihi tam olarak belirlenemese de, Paleolitik Çağ (Yontma Taş Devri)’a kadar uzanan bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Göbeklitepe’nin anıtsal mimarisi, Şanlıurfa’yı oldukça eşsiz ve gizemli bir hale getirmektedir. Gizemli atmosferiyle görenleri oldukça büyüleyen şehirler arasında bulunmaktadır.

10. Mistik Deniz Mağaralarının Sahibi: Algarve

Gizemli Atmosferiyle Görenleri Büyüleyen 10 Mistik Şehir

Gizemli atmosferiyle görenleri büyüleyen ve kendine hayran bırakan 10 mistik şehir içerisinde son sırada Algarve şehri yer almaktadır. İçinde Faro ve Lagos’un bulunduğu toplam 16 belediyeyi içinde barındıran eşsiz güzellikteki Algarve, Portekiz’in en güney bölgesinde yer almaktadır. İspanya ile komşu olan bu bölgenin Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Portekiz’in en önemli turizm bölgesi olan Algarve, dünyanın en büyüleyici kayalarına ve mağaralarına sahiptir. Bu kaya oluşumlarının en bilineni Benagil Mağarası’dır. Bu devasa mağara, dış cepheden bakıldığında katedral görünümü veren çeşitli kemerlere sahip olması nedeniyle “Benagil Katedrali” olarak anılmaktadır. Katedral benzeri yapının heybeti, farklı sarı tonlarıyla bize doğanın yıkıcı gücünü hatırlatmaktadır. Büyüleyici güzellikteki kaya ve mağaralar her yıl binlerce turisti rüzgarın eksik olmadığı Algarve’ye çekmektedir. Algarve’nin en büyük bölgelerinden biri olan Faro, ilgi çekici sahilleri ile turistlerin gözde mekanlarından biridir. Faro plajları sörf, kayak, yelken ve dalış gibi su sporlarını yapmak için oldukça uygun bir yerdir. Milyonlarca turistin her yıl ziyaret ettiği Algarve, dikkat çekici plajları ve saklı köylerinin doğallığı ile kendini ön planda tutmayı başarmıştır. Saklı cennet mekanlarına ev sahipliği yapan Algarve, gizem dolu mağaraları sayesinde mistik bir şehir olarak anılmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!