Gerçek Bir Hikayeye Dayanan 10 Film

4 dk okuma süresi


13
11 Paylaşım, 13 puan

Kim sevmez ki film izlemeyi? Bir de sevdiklerimizle beraber yanında sıcacık bir oda, rahat mı rahat koltuk ve birkaç atıştırmalık varsa değmeyin keyfimize! Havaların soğuduğu ve evlerimizde oturduğumuz bu zamanlarda, önerdiğimiz filmler size iyi gelecek. Zamanınızı eğlenerek geçirmeniz ve izleyerek öğrenmeniz için sizlere, konusu gerçek bir hikayeye dayanan 10 film listesi derledik. Keyifli izlemeler!

1. Felsefik Bir Film: Into The Wild

Gerçek Bir Hikayeye Dayanan 10 Film

Üniversiteden dereceyle mezun olan ve aynı zamanda başarılı bir sporcu da olan Christopher McCandless, ailesine bir konuşma yaparak bütün sorumluluklarını geride bırakıp bir yolculuğa çıkacağını söyler. Bütün mal varlığını bir hayır kurumuna bağışlar ve doğayla iç içe geçecek yolcuğuna atılır. Yaşadığı şehirden Alaska’nın hırçın ormanlarına doğru ilerler. Yolda birçok insanla tanışır ve birkaç tehlike atlatır. Fakat zaman geçtikçe hayatın bir kaçış mı yoksa bir mücadele mi olduğunu yaşayarak anlayacaktır.

2. Tarih ve Özlem Kokan Bir Film: Ayla

1950-53 yıllarında yapılan Kore Savaşı’ndaki Türk birliklerinde yer alan Astsubay Süleyman Dilbirliği, devriye gezilerinin birinde küçük bir kız bulur. Kızın ailesi öldürülmüştür ve gideceği yeri bilmemektedir. Bu durum üzerine Süleyman Dilbirliği kızı sahiplenir ve kıza Ayla ismini verir. Savaş boyunca bir aile olurlar. Türk birliğinin geri dönme vakti gelir fakat Süleyman Astsubay Kore kurallarını aşamaz ve Türkiye’ye döner.

3. İkinci Dünya Savaşı’nda Bir İkilem: Darkest Hour

Gerçek Bir Hikayeye Dayanan 10 Film

Film Winston Churchill’in başbakanlığı ele aldığı bir dönemi işlemektedir. Ancak bu dönem İkinci Dünya Savaşı’nın yeni başladığı bir dönemdir. Mevcut başbakan Neville Chamberlain istifa etmiştir ve Churchill şimdi onun koltuğundadır. İngiltere bu koşullar altında ya Nazi Almanya’sıyla barışçıl bir anlaşma yolu arayacak ya da tüm imkanlarıyla karşılarında duracaktı. Kararı vermek ve olası bir savaşın yükünü omuzlamak Churchill’e kalmıştır.

4. Bir Müzik Efsanesinin Hikayesi: Bohemian Rhapsody

Ünlü İngiliz Rock grubu Queen’in kuruluşu, ilerleyişi ve yükselişi anlatılır. Film grup içinde yaşanan olaylardan, solist Freddie Mercury’nin çalkantılı hayatına kadar geniş bir çerçevede geçer. Başrol Rami Malek “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar ödülünü almıştır. Filmin son yirmi dakikası Queen’in 1985 yılındaki unutulmaz “Live Aid” konseridir. Çekim açılarından grup üyelerinin hareketlerine kadar birçok detay birebir yansıtılmıştır.

5. Başarının Perde Arkası: Bizim İçin Şampiyon

Gerçek Bir Hikayeye Dayanan 10 Film

Bir dönem için efsane olmuş Bold Pilot isimli atın ve jokeyi Halis Karataş’ın hikayesinden bahsedilmektedir. Atın sahibi Özdemir Atman’ın ve Halis Karataş’ın tanışmasıyla başlayan film, Bold Pilot’un eğitim süreci ve Halis Karataş’la Begüm Atman’ın konuşmalarıyla ilerler. Bold Pilot yarışlara katılmaya başlar ve günden güne başarıları artar. Bu sıralarda Halis Karataş ve Begüm Atman’ın yakınlığı aşka dönüşür. Bold Pilot da artık yurt içinde ve yurt dışında bilinen ünlü bir attır.

6. Özgür Gazeteciliğin Manifestosu: Spotlight

Taciz skandalıyla gündeme oturan bir kilisenin “Spotlight” isimli bir gazeteci ekibi tarafından araştırılması konu edilir. Boston Globe gazetesine bağlı ekip, bir sene boyunca detaylı bir araştırma yürütür. En sonunda Boston’ın yüksek kademede bulunan insanlara ait korkunç gerçeklere ulaşılır. Fakat gazeteci ekip bununla yetinmeyip sırların daha da derinine dalmaya kararlıdır.

7. Televizyon Gazeteciliğine Saygı: Good Night And Good Luck

Gerçek Bir Hikayeye Dayanan 10 Film

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda başlayan olayları anlatan bu film, Edward Morrow isimli bir televizyon gazetecisinin yaşantısını anlatır. Edward Morrow aynı zamanda radyo haberciliği de yapan, işinde başarılı bir gazetecidir. Fakat işini diğerlerinden farklı olarak basın özgürlüğüne adamıştır. Hiçbir programında sözünü esirgemeyecek ve zamanla muhalif bir görünüme bürünecektir. Televizyonun gerçek gücüyse onun kararlı duruşu ve kaliteli gazeteciliği sayesinde anlaşılacaktır.

8. Mücadeleye Övgü: Dallas Buyers Club

Film AIDS olduğunu öğrenen uyuşturucu bağımlısı Ron Woodroof’un hayatını konu alıyor. Seks, uyuşturucu ve alkol ekseninde hayatını sürdüren Ron Woodrof, hastalığını öğrendiğinde hayatı altüst olur. AIDS’in tıp dünyasında henüz tanınmadığı ve tedavisinin bulunamadığı yıllar olduğu için, Ron Woodrof onaylanmış tek ilaç olan AZT’yi almaya başlar. Ancak gün geçtikçe ölüme yaklaştığını anladığı için alternatif tıbba başvurur. Bir doktor arkadaşının da yardımıyla tedavisini değiştiren Ron Woodrof, diğer AIDS’li hastalar için de bir umut kaynağı olur. 30 gün ömür biçilen Ron Woodrof, 2200 gün yaşamayı başarır.

9. Müziğin Evrenselliğine Dair: The Pianist

Polonya’nın Naziler tarafından işgal edildiği bir dönemde, yaşananlara piyanist Wladyslaw Szpilman’ın gözünden tanık oluruz. Kendisi Yahudi’dir ve bu yüzden de toplama kamplarına götürülecektir. Ailesi bu durumdan kaçamayacaktır ama o bir yolunu bulup kaçmayı başarır. Hayatını sürdürmek için balolarda piyano çalar. Fakat işgal edilmiş bir şehirde yalnız başına yaşamak mı, yoksa toplama kamplarındaki koşullarda yaşamak mı daha zordur? Film adeta bu sorunun cevabını arar. Piyanistse üzgün ve umutsuz bakışlarıyla etkiler bizleri.

10. Edebiyatın İçinden Bir Film: Kelebeğin Rüyası

Gerçek Bir Hikayeye Dayanan 10 Film

Gerçek bir hikayeye dayanan 10 film listemizdeki Kelebeğin Rüyası, 2. Dünya Savaşı yıllarındaki Türkiye’de geçer. Dünyanın bir karmaşanın içinde bulunduğu zamanlarda, iki Türk genci şairlik hevesiyle yanıp tutuşmaktadır. Belediye başkanının kızı Suzan’ın Zonguldak’a dönmesi ve iki gençle arkadaş olmasıyla birlikte, gençlerin şiire ve yaşama dair görüşleri iyice alevlenir. Ancak 1940’lı yılların neredeyse kanseri olan verem, iki genci de çoktan sarmıştır. Şairlerin önündeki ömürleri ve dünyanın yolu hiç güzel gözükmemektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!