Gençleri bekleyen tehlikelerden haberdar mıyız?


Gençlik
Gençlik

“Bu benim dosdoğru olan yolumdur. Şu halde ona uyun. Sizi O’nun yolundan ayıracak (başka) yollara uymayın. Bununla size tavsiye etti, umulur ki korkup sakınırsınız.” (En’am / 153)

Fitne ve fesadın kol gezdiği bu ahir zamanda Müslümanlar olarak zor ve zahmetli bir dönemden geçmekteyiz. İslam düşmanları, hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak maddi ve manevi tüm imkânlarımızı harcadığımız, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin üzerinde türlü türlü entrikalar çevirerek onları İslami değerlerimizden hatta İslam’dan uzaklaştırmak ve günah çukurunun içine çekmek için her türlü yola başvurmaktadırlar.

Mütedeyyin aileler olarak daha anne karındayken İslami eğitim vermekle mükellef olduğumuz çocuklarımızın büyüdükten sonra bütün İslami kaideleri unutup –haşa- ahiret yokmuş gibi sırf dünyada “bir etiketleri olsun” diye uygun olmayan eğitim kurumlarına göndermekle sadece ders notları ve alacağı diplomayla ilgilenmekteyiz. Hâlbuki unutmamamız gereken günümüzdeki özellikle üniversiteler bir torna görevi görmekte ve bizim ilgisiz kaldığımız çocuklarımıza istedikleri ideolojik fikirleri, İslam dışı davranışları empoze etmektedirler.

Bizler imanlı bir nesil yetiştirmek istiyorsak; zaman ve şartlar ne olursa olsun çocuklarımızla diyalog halinde olup onları yalnız bırakmamamız gerektiğidir. Bu yüzden ergenlik ve gençlik dönemi önemi çok büyüktür. Bu dönemde özellikle akli yönden zayıf, duygusallığın ön plana çıktığı çevrenin etkisinde kalıp kendi yaşıtları arasında öne çıkmak, ilgi ve alakayı kendi üzerlerine çekmek için her türlü yanlışlığı ve hatayı hiç düşünmeden yapabilmektedirler.

Gençlik döneminde kişilik, eğitim, karakter oluşumu ve ideolojik fikir gelişimi genellikle bu dönemde alınan eğitim ve yönlendirmeler sonucu belirginleşir. Gençlerimizin ileri ki hayat felsefesini etkileyecek önemli gelişmelerin çoğu üniversite döneminde verilen eğitimle ortaya çıkar. Ve bu süreç gençlerimizin imanlı veya imansız bir şekilde yetişmelerine sebep olacaktır. Maalesef İslam düşmanları gençlerimizin iman-i yönden zayıf yetişmeleri için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Çünkü iman-i yönden zayıf gençleri kendi tuzaklarının içine çekmeleri tereyağından tel çeker gibi çok daha kolaydır.

Mütedeyyin aileler olarak bizler bu tuzaklara karşı uyanık ve tedbirli olmalıyız. Bu tuzakların başında, günümüz gençliğini en çok tehdit eden uyuşturucu yani madde bağımlılığı gelmektedir. Ardından alkol, yanlış kullanılan internet, arkadaş seçimi, kız ve erkek ilişkilerinin olağan gösterilmesi, sigara ve bu gibi kötü alışkanlıklara müptela olmaları için her türlü tezgâh kurulmakta ve maalesef gençlerimizi bu çirkefin içine çekmektedirler. Gençlerin büyük bir bölümünün müptelası olduğu bu kötü alışkanlıklar günümüzde orta ve lise çağındaki gençlerimize kadar inmiştir.

Müslümanların gücü ve geleceğin teminatı olan gençliği sigaraya, uyuşturucu maddelere, alkole ve diğer kötü alışkanlıklara alıştırarak, onları ruhen ve bedenen çökerterek kendi emelleri doğrultusunda kullanmaya çalışırlar. Bu kötü alışkanlıklar sayesinde İslam toplumunun temeli olan aile kavramına, İslami değerlere büyük darbeler vurarak gençlerle ebeveynlerin arasında nerdeyse telafisi mümkün olmayan uçurumlar açarak gençleri ailelerine ve hatta İslam’a düşman hale getirirler.

İslam’ın temel kaidelerini yaşayan ve çocuklarına yaşatmak isteyen aileler olarak bizim üzerimize düşen; çocuklarımızı top yekûn bu tuzaklardan korumak ve gerekli tedbirleri almaktır. Olur ki çocuklarımız bu kötü alışkanlıklardan birine musallat oldu. Bizim yapmamız gereken ilk önce çocuğumuzdaki davranış bozukluğunun farkına varıp çözüm yollarına başvurmamızdır.

Bu davranış bozuklukluları nelerdir?
İlk önce arkadaş çevresinde değişme, zaman zaman yersiz sinirlenmeler, okuldan uzaklaşma, halsizlik, yorgunluk, dalgınlık özellikle uyuşturucu kullanımında ağız kuruluğundan dolayı konuşma zorluğu çekme, aşırı terleme. Ortama uyum sağlamak için giyim kuşanmada değişiklik, sürekli sıkıntılı olma hali, uyuklama hali gibi. Bu olağan dışı davranışlarını örtmek için yalana başvurma ve aşırı para ihtiyacından dolayı hırsızlık yapma gibi fiillerle karşılaşabiliriz.

Bugüne kadar karşımızda bir çocuğun olduğunu, bundan sonra karşımızda yetişkin olmaya adım atan gençlerin olduğunu göz önünde bulundurarak, bu dönemde hep kafasının dikine giden yanlış olsa dahi kendilerini haklı, kendi kararlarını kendilerinin verebilme psikolojisinde olan gençler bulabiliriz.

Çocuğumuzda bu yanlış davranışlıları fark ettiğimizde, sinirlenip yaptığının ne kadar yanlış olduğunu söyleme ve ilk etapta akıl verme yerine, onlarla bir arkadaş gibi konuşup sorunun temeline inip beraber çözüm yollarını aramamız lazım! “Şunu şöyle yaparsak daha iyi olmaz mı?” gibi cümleler kurarak onlara değer verdiğimizi, onları ne kadar sevdiğimizi ve onlara olan güvenimizi dile getirmeliyiz. Her ne halde olursa olsun yaptıkları yanlışları Allah’ın izniyle düzeltme gücüne sahip olduklarını onlara hissettirmeli; İslam düşmanların ve bu ranttan para kazanan çetelerin çocuklarımızı bizden almalarına izin vermemeliyiz.

Toplumun ve İslam davasının gelişiminde gençliğin ne kadar önemli olduğunu İslam tarihine baktığımızda görebiliriz. Peygamberimiz (SAV)’in yanında ilk etapta çocuk yaşta sayılabilecek Hz. Ali, Hz. Enes, Musap bin Umeyr, Zübeyir bin Avvam, Sad bin Ebi Vakkas (Allah’ın rahmeti hepsinin üzerine olsun) gibi sahabeler bulunmaktaydı. Bu nadide şahsiyetler davanın tüm zorluklarına göğüs gererek ileriye taşımışlardır.

Bizlerinde yapması elzem olan Peygamberimiz’in yolundan giderek; gençlerimize gereken önem, ilgi ve alakayı göstererek İslam düşmanlarına yem etmememizdir. Sonuç olarak şunu unutmamak gerekir ki beyni uyuşturucu, alkol, internet (özellikle sosyal medya), şehevi duygularla uyuşturulan gençliğin sahip olduğu enerjiyi, heyecanı, gayret ve azmini yitirerek yok olması, bir milletin ve davanın yok olmasıdır.

Kur’an nesli olacak bir gençlik yetiştirme temennisiyle…

Nisanur Dergisi ~ Sultan DEMİR
Sayı: 24 ~ Kasım 2013

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim