Geçmişten Günümüze iPhone Modelleri ve Özellikleri

4 dk okuma süresi


8
15 Paylaşım, 8 puan

iPhone ilk olarak, Steve Jobs tarafından 9 Ocak 2007 yılında tanıtılmıştı. Gelişen teknoloji sayesinde ilk iPhone modeli ile günümüzde en son çıkan model arasında teknik olarak ciddi farklar bulunmasına rağmen görsel açıdan birbirlerinden çok da kopmadığını söylemek gerekir. 12 yaşını dolduran iPhone ailesi 2017 yılında çıkardığı X serisiyle adeta bütün tabuları yıkarak temel özelliği olan ana ekran tuşunu radikal bir kararla kaldırdı. Bizde sizler için geçmişten günümüze iPhone modelleri ve özellikleri üzerine araştırma yaptık. Teknoloji üzerine zamanda yolculuk yapmaya hazır mısınız? Bu yazımızın yanı sıra telefonunuzu nasıl daha aktif kullanabileceğiniz hakkında bilgi edinmek için İphone ile İlgili Kullanımı Kolaylaştıran İpuçları adlı içeriğe de buyurabilirsiniz!

1. İlk Göz Ağrısı: iPhone 3G

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

Ülkemizde ilk olarak 9 Ocak 2007’de satışa çıkan iPhone 3G, 6.1 milyon adet  satış yaparak bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. kalınlığı 11.6 mm, 135 gram ağırlığındaki iPhone modeli günümüz modellerine göre değerlendirdiğimizde kalın gibi görünse de o zamanın şartlarında adeta satış patlaması yaratan devrim niteliğinde olan bir telefondur.

2. Daha Ağır: iPhone 3GS

8 Haziran 2009‘da Apple WWDC etkinliğinde tanıtılan iPhone 3GS  iOS 3 ile beraber piyasaya sunulmuştur. iPhone 3G ile hemen hemen aynı fiziksel özellikler barındıran iPhone 3 GS, donanımsal açıdan geliştirilmesiyle birlikte  iPhone 3’e göre 2 gram kadar daha ağırdı.

3. Retina Ekran: iPhone 4

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

Birbirine benzeyen iPhone modelleri yeni nesil telefon teknolojisinde dördüncü olan iPhone 4 ile büyük bir değişime imza attı. 7 Haziran 2010 yılında Steve Jobs tarafından tanıtılan iPhone 4, Apple’ın çok satan modellerinden biri oldu. Özelliklerine gelirsek  retina  ekran kavramını benimseyen Apple, 3.5 inç ekran büyüklüğü ve arttırılan çözünürlük seviyesiyle bu modeli üst sıralara taşıdı.

4. Çift Çekirdek: iPhone 4S

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

Apple’ın 5. nesil iPhone modeli olan iPhone 4S, ilk çıkan modellerden iPhone 3G – 3GS’nin geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.4 Ekim 2011’de “Let’s Talk iPhone” etkinliğinde Tim Cook tarafından tanıtılmış olan bu model, çift çekirdekli olarak gelişen teknolojisiyle ve zarif tasarımıyla dikkat çekmektedir.

5. Ekran Boyutu: iPhone 5

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

21 Eylül 2012 de Tim Cook tarafından tanıtılan iPhone 5, kasa tasarımı olarak 123.8 x 58.6 x 7.6 mm, ağırlığı 112 gram olup kendinden bir önce çıkan iPhone 4 modellerine göre %18 daha ince, %20 daha hafif tasarlanmıştır.

6. Parmak İzi: iPhone 5S

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

20 Eylül 2013 de tanıtılan bu modelde işlemci ve kamera özellikleri üzerinde geliştirmeler yapılmıştır. ilk çıkan iPhone kıyasla 40 kat daha hızlı olan bu model ilk kez 64 bit tasarıma sahip A7 işlemci kullanılmaktadır. Ayrıca bir diğer ana özelliği Touch ID ile parmak izleri ile giriş yapabilmelerine olanak sağlamaktadır.

7. Renkli Kasa: iPhone 5C

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

Apple, 20 Eylül 2013’te iPhone 5S modeli ile birlikte uygun fiyat seçeneği sunduğu iPhone 5C modelini de tanıttı. Tamamen dayanıklı bir malzeme olan polikarbon kullanılarak üretilen iPhone 5C, donanım olarak da iPhone 5 seviyesinde olup 5 farklı renk (beyaz, mavi, kırmızı, turuncu, yeşil) seçeneği sunmuştur.

8. Daha İnce: iPhone 6

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

9 Eylül 2014 yılında tanıttığı iPhone 6 ile Apple’ın en belirgin özelliği gelişmiş kasa tasarımıdır. 6,9 mm kalınlığa sahip olan bu model önceki modellerden 0,7 mm daha ince olduğu gözlendi.

9. Büyük Ekran: iPhone 6 Plus

Apple, 9 Eylül 2014 tarihinde iPhone 6 ile beraber büyük ekranlı telefon isteyen kullanıcıları için özel tasarladığı iPhone 6 Plus’ı da tanıtmıştır. 5.5 inç tasarlanan bu yeni ekran boyutuyla  büyük telefon kullanmak isteyen kullanıcılar için pazarda yerini aldı.

10. 64 GB Depolama Alanı: iPhone SE

iPhone 6 serisiyle birlikte çıkan bu model 4 inç boyutunu kullanmayı sevenler için tasarlanmıştır. iPhone 5S modeliyle aynı kasa özelliklerine sahip olan bu model donanımsal yönde iPhone 6S ile benzemektedir. Kullanıcılarına 64 GB depolama alanı sağlamasıyla da saklama alanın dolmasıyla oluşan sorununa çözüm getirmişlerdir.

11. Hey Siri: iPhone 6S ve 6S Plus

9 Eylül 2016 tarihinde Apple etkinliğinde iPhone 6s ve iPhone 6s Plus tanıtımı yapılmıştır. Tasarımında 3D Touch teknolojisi ve Ion-X ekran koruması kullanılmıştır. Live Photos özelliği eklenen bu modeller ile hareketli fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca öne çıkan bir diğer özelliği ise telefonda yapmak istediğiniz eylemi Hey Siri özelliğine sesinizi kaydederek telefonunuza yaptırabilirsiniz.

12. Suya Dayanıklı: iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

7 Eylül 2016 tarihinde iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tanıtıldı. iPhone 6 modelleri ile benzer bir kasa tasarımına sahip olan bu seri donanımsal bir çok özelliğini bu modelle revize etmişlerdir. Öne çıkan özellik olarak suya dayanıklı olarak üretilen ilk telefon modeli olmuştur.

13. Kablosuz Şarj: iPhone 8 ve 8 Plus

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modelleri 12 Eylül 2017’de Apple Park kampüsündeki Steve Jobs Tiyatrosu’nda tanıtılmıştı. iPhone 7 Plus’ın geliştirilmesiyle daha güçlü donanıma sahip olan bu modeller kablosuz şarj desteğiyle ön plana çıkmıştır.

14. Yüz Tanıma Teknolojisi: iPhone X

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

Apple, bugüne kadar çıkarmış olduğu tüm modellerde bulunan home tuşu tasarımını tamamen bu model ile kaldırarak  alışıla gelmiş bir telefondan çok daha fazlasına imza atmıştır. tasarımı son derece özgün olan bu modelin kenar çerçeve ve ana ekran düğmesini kaldırıp tamamen yüz tanıma teknolojisini geliştirerek oluşturulmuştur.

15. Çift Kamera ve Çift Sim: iPhone XS, Xs Max, XR

iPhone Modelleri Ve Özellikleri

2018 yılında Tim Cook’un tanıtımıyla çıkan bu modeller, Apple firmasının en gelişmiş donanım ve tasarımına sahiptir. Bu serinin öne çıkan tasarımlarından biri geliştirilmiş çift arka kameraya sahip olmalarıdır. Donanımsal olarak A12 Bionic işlemcisine de sahip ve e-sim desteği ile çift sim kullanabilme özelliğini kullanıcılarına sunmuş oldu.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!