Geçmişten Bugüne En Çok Okunan 10 Kitap

3 dk okuma süresi


3
64 Paylaşım, 3 puan

Geçmişten günümüze kadar yüzlerce kitap yayımlandı. Çok okunanlar da oldu, eleştiri yağmuruna tutulan ya da ödüller alan da. Günümüzde daha çok kişisel gelişim ya da beden olumlaması üzerine yazılan kitaplar popüler olsa da baş ucumuzdan ayırmamamız gereken klasikler vardır. Bu kitaplar bize adeta hayatı öğretir, gelişimimize destek olur. Çoğu zaman tekrar tekrar okuruz, sıkılmadan. dergiCE olarak sizler için başucu kitabı olacak, geçmişten bugüne en çok okunan 10 kitap listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. On Küçük Zenci

en çok okunan 10 kitap

Geçmişten bugüne en çok okunan 10 kitap listemizin ilk sırasında On Küçük Zenci kitabı var. Bu kitap gerilim yazarı olan Agatha Christie’nin en çok okunan eserlerinden biridir. Kitabın kurgusu 10 kişinin bir adaya düşmesiyle başlar. Her biri katildir ve suçlarıyla yüzleşip bir başka katil tarafından öldürülürler. Yazar her bir karakteri ustalıkla yazmıştır. Kitap okuyucuya adalet duygusunun ne anlama geldiğini düşündürür niteliktedir.

2. Küçük Prens

en çok okunan 10 kitap

Antonie De Staint tarafından yazılan bu kitap 7’den 70’e herkesin severek okuduğu bir kitap. Çocukluğundan itibaren büyüklerin yaşadıkları hayat şartları yüzünden yaratıcılığını kaybeden çocuk büyür ve pilot olur. Bir gün uçağı bozulan pilot Afrika’da bir çöle iniş yapar. Burada Küçük Prens’le tanışır. Aralarında koyu bir sohbet geçer ve Küçük Prens pilotun körelen yönlerini ona gösterir. Çocukları birey olarak görmemiz gerektiğini anlatan bu kitap, çokça beğenilerek birçok okuyucuyla buluştu.

3. Çavdar Tarlasında Çocuklar

en çok okunan 10 kitap

Salinger’in ilk ve tek romanı Çavdar Tarlasında Çocuklar adlı bir kitaptır. 1951 Yılında yayınlanan bu kitap tüm zamanların en çok okunan kitaplarından biri olmuştur. Kitap, Holden adında bir çocuğun okuldan atılmasıyla başlar. Çocuk ardından evden kaçar ve sokaklarda yaşamaya başlar. Kitap Holden’in sokakta kaldığı günleri ve yaşadığı zorlukları anlatmaktadır. Yazar, eserinde samimi ve akıcı bir üslup ile yetişkinlik ve ergenlik çağı olgusuna sıkça değinmiştir.

4. Simyacı

en çok okunan 10 kitap

Paulo Coelho tarafından yazılan ve 1988 yılında yayınlanan bu kitap Doğu ve Batı dünyasını aynı pencereden anlatıyor. Çobanlık yapan bir çocuğun gördüğü bir rüya üzerine Mısır’a gitmesiyle hikaye başlar. Hazine bulma umuduyla giden çocuk tüm parasını kaybeder. Evine gitmek için çalışmaya başlayan çocuk bu yolda aşkı ve hayatı tanır. Simyacı, özellikle felsefik roman sevenlerin bir solukta okuyacağı bir kitap.

5. Yüzyıllık Yalnızlık

en çok okunan 10 kitap

Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık adlı kitabı 1967 yılında hayatımıza girdi ve en çok okunan kitaplardan biri oldu. Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen bu kitap, Buendia ailesinin başına gelen olayları konu alır. Bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle yüz yıl süren bir lanetle yaşamalarını anlatıyor. Yazar, küçücük bir kasabada yaşanan olayları olağanüstü bir şekilde anlatmasıyla gerçeklik olgusuna farklı bir bakış açısı katmıştır.

6. Suç ve Ceza

Dünyanın en büyük yazarlarından olan Rus Yazar Dostoyevski’nin 1866’da yayımlanan ölümsüz eseri Suç ve Ceza bizlere hayatı sorgulatıyor. Bu kitapta akıl, vicdan, inanç muhasebesi yapıyorsunuz. Raskolnikov adındaki bir gencin işlediği çifte cinayet üzerine yaşadıklarını konu alıyor. Kahramanın yaşadığı ikilemleri konu edinen kitap uzun süre aklınızdan çıkmayacak. Kitabın kurgusu insanı, suç ve ceza kavramlarına yeni bir pencereden bakmaya yönlendiriyor.

7. Faust

Goethe neredeyse Faust için ömrünü verdi. Yazarın neredeyse tüm kültür birikimini yansıtan bu kitap edebiyat dünyası için önemli eserlerden biri. Tüm zamanların en çok okunan kitabı Faust, özellikle fantastik okurları için oldukça etkileyici. Bu kitapta sınırsız güçler elde etmek ve bilinmeyenleri öğrenmek için ruhunu Mephistopheles’e yani şeytana satan gezgin hokkabazın öyküsünü anlatılıyor. Goethe bu kitabında “ruhsal özgürlük” kavramına sıkça değinmiştir.

8. Sofie’nin Dünyası

Felsefe sevenler bu kitabı kesinlikle okumalı! Ya da felsefe tarihi öğrenmek isteyip nereden başlayacağını bilmeyenler Sofie’nin Dünyası’na bir göz atmalı. Kitabın olay kurgusu bir kız ile başlamakta. Sofi adında olan bu kız, bir gün posta kutusunda “Kimsin” yazılı bir mektup bulur. Sofi ise ilk başta cevap veremez. Bu kitapta, bu sorudan hareketle, bütün felsefe tarihinde sorulmuş sorular ve cevaplar, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatılmıştır.

9. Martı

Jonathan Livingston Martı’yı 2000 yılında yayınladı. Kitap, kısa fakat hikâyesi ve çizimleriyle oldukça keyifli. Bu kitapta aykırı genç martının özgürleşme hikayesi anlatılmakta. Martıdan yola çıkarak anlatılan bu durum insanlara başarmanın tek yolunun istemek ve istenilen şey için çaba göstermek olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda Martı adlı eser, tiyatro sahnesine uyarlanan ve mutlaka izlenilmesi gereken tiyatro oyunları arasında da yer alıyor.

10. İki Şehrin Hikâyesi

en çok okunan 10 kitap

Dünya edebiyatının klasiklerinden biri olan İki Şehrin Hikâyesi, Paris ve Londra arasında gelişen Fransız Devrimi’ni anlatıyor. Yazar, zamanın en karmaşık olduğu dönemde bir grup insan üzerinden acımasız toplumları eleştirmiştir. Tarihin en kötü zamanında Londra ve Parisi ele alan yazar, her iki şehirde de oluşan karanlığın içindeki umudu ve aydınlığın içindeki hüznü okurlara yansıtıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!