Geçmişten Bugüne En Çok Okunan 10 Kitap

3 dk okuma süresi


2
31 Paylaşım, 2 puan

Geçmişten günümüze kadar yüzlerce kitap yayımlandı. Çok okunanlar oldu, eleştiri yağmuruna tutulan ya da ödüller alan. Günümüzde daha çok kişisel gelişim ya da beden olumlaması üzerine yazılan kitaplar popüler olsa da baş ucumuzdan ayırmamamız gereken klasikler vardır. Bu kitaplar bize adeta hayatı öğretir, gelişimimize destek olur. Çoğu zaman tekrar tekrar okuruz, sıkılmadan. dergiCE olarak sizler için baş ucu kitabı olacak, geçmişten bugüne en çok okunan 10 kitap listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. On Küçük Zenci 

en çok okunan 10 kitap

En çok okunan 10 kitap listemizin ilk sırasında On Küçük Zenci kitabı var. Gerilim yazarı Agatha Christie’nin en çok okunan eseri On Küçük Zenci. Yazarın en çok okunan eseri olan kitap 10 kişinin bir adaya düşmesiyle başlar. Her biri katildir ve suçlarıyla yüzleşip bir başka katil tarafından öldürülürler. Yazar her bir karakteri ustalıkla yazmış, kitap temel olarak okuyucuya adalet duygusunu veriyor.  

2. Küçük Prens 

en çok okunan 10 kitap

Antonie De Staint tarafından yazılan bu kitap 7’den 70’e herkesin severek okuduğu bir kitap. Çocukluğundan itibaren büyüklerin yaşadıkları hayat şartları yüzünden yaratıcılığını kaybeden çocuk büyür ve pilot olur. Bir gün uçağı bozulan pilot Afrika’da bir çöle iniş yapar. Burada Küçük Prens’le tanışır. Aralarında koyu bir sohbet geçer ve Küçük Prens pilotun körelen yönlerini ona gösterir. Çocukları birey olarak görmemiz gerektiğini anlatan kitap çok beğenildi ve çok okuyucuyla buluştu. 

3. Çavdar Tarlasında Çocuklar 

en çok okunan 10 kitap

Salinger’in ilk ve tek romanı olan Çavdar Tarlasında Çocuklar tüm zamanların en çok okunan kitaplarından biri oldu. Kitap, Holden adında bir çocuğun okuldan atılmasıyla başlar. Çocuk ardından evden kaçar ve sokaklarda yaşamaya başlar. Kitap Holden’in sokakta kaldığı günleri anlatmaktadır.  

4. Simyacı 

en çok okunan 10 kitap

Paulo Coelho tarafından yazılan kitap Doğu ve Batı dünyasını aynı pencereden anlatıyor. Çobanlık yapan bir çocuğun gördüğü bir rüya üzerine Mısır’a gitmesiyle hikaye başlar. Hazine bulma umuduyla giden çocuk tüm parasını kaybeder. Evine gitmek için çalışmaya başlayan çocuk bu yolda aşkı ve hayatı tanır.  

5. Yüzyıllık Yalnızlık 

en çok okunan 10 kitap

Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık adlı kitabı 1967 yılında hayatımıza girdi ve en çok okunan kitaplardan biri oldu. Kitap, Buendia ailesinin başına gelen olayları konu alır. Bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle yüz yıl süren bir lanetle yaşamalarını anlatıyor. 

6. Suç ve Ceza 

Dünyanın en büyük yazarlarından olan Rus Yazar Dostoyevski’nin 1866’da yayımlanan ölümsüz eseri Suç ve Ceza bizlere hayatı sorgulatıyor. Bu kitapta akıl, vicdan, inanç muhasebesi yapıyorsunuz.  Raskolnikov adındaki bir gencin işlediği çifte cinayet üzerine yaşadıklarını konu alıyor. Kahramanın yaşadığı ikilemleri konu edinen kitap uzun süre aklınızdan çıkmayacak.  

7. Faust 

Goethe neredeyse Faust için ömrünü verdi. Tüm zamanların en çok okunan kitabı Faust oldukça etkileyici. Bu kitapta sınırsız güçler elde etmek ve bilinmeyenleri öğrenmek için ruhunu Mephistopheles’e yani şeytana satan gezgin hokkabazın öyküsünü anlatılıyor.  

8. Sofie’nin Dünyası 

Felsefe sevenler bu kitabı kesinlikle okumalı! Ya da felsefe tarihi öğrenmek isteyip nereden başlayacağını bilmeyenler Sofie’nin Dünyası’nı okumalı. Sofi adından bir kız, bir gün posta kutusunda “Kimsin” yazılı bir mektup bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatılır.  

9. Martı  

Jonathan Livingston Martı’yı 2000 yılında yayımladı. Kitap, kısa fakat hikâyesi ve çizimleriyle oldukça keyifli. Bu kitapta aykırı genç martının özgürleşme hikayesi anlatılmakta.  Aynı zamanda tiyatro sahnesine uyarlanan Martı, mutlaka izlenilmesi gereken tiyatro oyunları arasında da yer alıyor.

10. İki Şehrin Hikâyesi 

en çok okunan 10 kitap

Dünya edebiyatının klasiklerinden biri olan İki Şehrin Hikâyesi, Paris ve Londra arasında gelişen Fransız Devrimi’ni anlatıyor. Yazar her iki şehir de içindeki karanlığın içindeki umudu, aydınlığın içindeki hüznü anlatıyor. 


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?