Geç Evliliğin Afetleri

3 dk okuma süresi


5
7 Paylaşım, 5 puan
EVLİLİK
EVLİLİK

Aile olabilmek, neslin devamını sağlayabilmek ve mutlu bir hayat yaşayabilmek için evlilik çok önemli bir müessesedir. Birçok faydası olan bu eylemin sağlıklı her insan tarafından yerine getirilmesi İslam dininin vecibeleri arasındadır. Nasıl ki her şeyin bir zamanı ve bir sırası varsa evlenmenin de bir sırası ve zamanı vardır. Vakti zamanı gelen her erkek ve kadın aynı zamanda sünnet olan evliliği gerçekleştirmelidir. Çünkü Resulullah(s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Evlilik benim sünnetimdir. O halde her kim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir.”

Uzmanların, sosyologların ve psikologların ortak tespitlerine göre çok erken yaşta evlenmek nasıl sakıncalı bir durum ise evliliği ertelemek de aynı şekilde sakıncalı ve tehlikelidir. Evlilik yaşı gelen gençlerin evlenmemesi durumunda birçok olumsuzluklar ortaya çıkar.

Kulluk kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’in evlilik ile ilgili ayetlerinin tefsirine baktığımızda evlilik yaşının “üzerlerine bir olgunluk çöktüğünde”, “içinize bir olgunluk çöktüğünde”, “içinize sinecek bir olgunluk gördüğünüzde”, “onlarda ergenlik göründüğünde” diye tespit edildiğini görmekteyiz.

Sosyal bir varlık olan insanın suya ve havaya ne denli ihtiyacı var ise evlenmeye de o denli ihtiyacı vardır. Mademki evlilik fıtri bir duygudur o zaman ertelenmemeli ve zararlarına maruz kalmadan gerçekleştirilmelidir.

Maalesef günümüzde ekonomik şartların ağırlaştırılması, isteklerin fazla olması, kadın ve erkekte mükemmellik aranması evliliğin gecikmesine neden olabilmektedir. Evliliğin geciktirilmesi de men edilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) Hz. Ali’ye buyuruyor:
“Ya Ali üç şeyi geciktirme: Vakti gelen namaz, hazır olan cenaze ve dengini bulan bekâr kadını evlendirmek.”

Zamanı gelince yapılmayan evliliklerin hem beden hem de ruh üzerinde birçok olumsuz etkileri vardır. Bunları kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

Birincisi ve en önemlisi; vaktinde gerçekleştirilmeyen evliliklerde çocuk doğurmama riski yüksektir. Oysaki dinimiz çok çocuk sahibi olmamızı ister. Zira Resulullah(s.a.v.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:
“Evleniniz! Zira ben (Kıyamet günü diğer ümmetlere karşı) çokluğunuzla iftihar edeceğim.” (Kütüb-i Sitte)

Bir diğeri ise ilerleyen yaşta çocuk sahibi olan anne ve babalar çocuğunun üzerine çok titrer, her dediğini yaparlar. Çünkü bu nimete geç ulaşılmıştır. Böyle olunca da ortaya şımarık, söz dinlemeyen, kendi başına iş gerçekleştiremeyen bir nesil çıkması kuvvetle muhtemeldir.

Kadın ve erkek geç yaşta anne ve baba olduğu zaman çocuğunu aşırı koruma altına alır. Her türlü işi onun yerine yapar. Bunun neticesinde hiçbir şeyin hakkından çıkamayan, köşeye sıkışınca hemen anne ve babaya sığınan, kendi ayaklarının üstünde duramayan çocuklar yetişir.

Evlilik sorumluluk isteyen bir iştir. Ertelendiği zaman beden, evliliğin ağır sorumluluklarını yerine getiremeyebilir. Hayatın baharında, genç ve dinamikken yapılırsa Allah’ın izniyle her türlü zorluğun üstesinden gelinebilir.

Öte yandan ileriki yaşlarda yapılan evliliklerde “ben her şeyi bilirim” edası oluşur. Kimseden nasihat kabul edilmez. Kayınvalide, kayınbaba veya eş, herhangi bir konuda ona yol göstermeye çalışırsa bunu kabul etmez. Bunun afeti ise sürekli ev halkı ile arasında bir huzursuzluğun olmasıdır.

Geç evlenmenin bir başka zararı ise evlenen kişinin yaşının büyük olması hasebiyle her türlü sorumluluk ona verilebilir, ağır yüklerin altında bırakılabilir. Bu durumda da beden bu yükü kaldıramayıp iflas edebilir.

Geç yaşta yapılan evliliklerin ruh üzerinde de birçok olumsuz etkileri vardır. Ertelenen bu fıtri duygu insanda kendine güven hissini azaltır. “Ben niye evlenemiyorum”, “niye beni kimse istemiyor” gibi duygular hâsıl olur. Hâlbuki inançlı ve münasip bir talip varsa (tabi denklik göz ardı edilmeden) çok ince ayrıntılara bakmadan kabul edilmelidir ki bu tür olumsuzluklar ortaya çıkmasın.

Ertelenen evliliklerde kadın ve erkek çok seçici olabilir. Her türlü ayrıntıya dikkat ederken, karar vermekte de güçlük çekilir. Evlenme kararını geciktiren insanlar hayatı kendine zindan eder. Hiçbir şeyden zevk almaz, mutlu olmaz, her şeyden çabuk sıkılır, insanları kırabilir ve sürekli karamsar bir insan portresi oluşturur.

Aynı zamanda halk arasında yaş biraz ilerlediğinde “evde kalmış” damgası yenir. Bu şekilde olan genç kızlar zamanla asosyal olup kabuklarına çekilir. Böylesi bir sona sahip olmamak için elimizden gelen çaba gösterilmelidir. “Armudun sapı üzümün çöpü” demeden İslami ahlaka sahip uygun bir evlilik teklifi alındığında velev ki bazı eksiklikler olsa da evlilik ertelenmemelidir.

Bir diğer önemli nokta ise zinaya meyil konusudur. Göz ve gönlü haramdan korumaya yönelik ciddi bir durum olan evlilik sünneti ne kadar geciktirilirse -Allah muhafaza- harama bakma ve zinaya düşme ihtimali de o derece artar ki bu durum hem birey hem de toplum sağlığı açısından oldukça sakıncalıdır.

Toplumun ayakta durabilmesi, ilerleyebilmesi, neslin korunabilmesi ve müreffeh yarınların sahibi olabilmek için kendimizden biraz ödün vermeli ve hayırlı olan bu işi gerçekleştirmeliyiz. Saydığımız bütün bu olumsuzlukların ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz.

Allah-u Teâlâ tüm gençlerimize kendileri ile sükûnet bulacakları eşler nasip etsin. Evliliklerini geciktirecek tüm engelleri önlerinden kaldırsın. Âmin. Vesselam…

Nisanur Dergisi ~ Arzu DEMİR
Sayı: 28 ~ Mart 2014


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir