Formalar Sporculara Ne Kadar Yardım Eder?

2 dk okuma süresi


7
9 Paylaşım, 7 puan

Olimpiyatlarda giyilen formalar, güzel görüntüden başka bir işe yaramıyor gibi düşünebilirsiniz. Oysa onları giyen sporcular gibi, giysinin de en üst düzeyde performans göstermesi gerekiyor. Olimpik yarışmalarda, saniye ve salise, altın yada gümüş madalya arasında çok fark ettirmektedir. Ve kıyafetler, sporculara karamsar saniyeler kaybetmesine neden olabilir.

Mükemmel bir örnek olarak Speedo LZR şirketinin 2008’de yarışçılara özel bütün vücudu saran poliüretan mayoları tasarladı. Tasarımcılar poliüretan membran kumaşı ile diğer giysilere göre sürtünmeyi %24 azalttığını tespit etti. Sporculara özel ultrasonik kaynak kullandılar, bu yüzdende sürtünmeyi daha da engellediler. Bu durumda yüzücünün saha boyunca uygun formda olmasını sağlamış oldular.

Sporcuyu daha hızlı hale getirense bu yeniliklerin toplamı olan mayo idi. Çok iyiydiler. Öyleyse problem neydi? 2008 Pekin Olimpiyatları’nda yüzme madalyalarının %98’i ve kazanan tüm ırkların %94’ü LZR mayosunu giyen sporculardı.

Sporcuların Forma Seçimi

Sporcular, resmi kurallara uygun olduğu sürece hangi kıyafetleri giymek istediklerini seçebilirler. Bazı sporlarda, bir ekip kendi takımlarının tamamı için birtakım formalar belirleyebilir ya da spor şirketleri ile birlikte çalışabilirler. Dünya rekorları o yıl kırılmaya devam etti ve 2009’da Uluslararası Yüzme Federasyonu, sporculara giydiklerinin haksız bir avantaj yarattığını ve esasen “teknoloji dopingi” davası açarak yasakladı.

Bir kıyafet parçasının “çok iyi” olup olmadığını belirlemek kolay değildir. LZR yetkilileri ve yarışçılar, kıyafetlerin son derece iyi yönde performans gösterdiği, çok fazla avantaj sağladığı sonucuna vardılar. Farklı bir örnek olarak Nike’ın yeni Zoom Vaporfly ayakkabıları uzaktan kumandayla çalışırken ayakkabı tabanının %4’ünü özel bir köpük parçasından ürettiler. Özel köpük her atakta koşucuyu daha fazla enerjik hale dönüştürüyor, bu da koşucunun her adım atışında daha az çaba gerektirmesi demektir. Şuan bu ayakkabılara olimpiyatlar da dahil olmak üzere yarışmalarda izin veriliyor.

Formalar Neye Göre Belirlenir?

Birçok kış sporlarında oyuncuları buz üstündeyken soğuktan koruyacak ve olabildiğince hızlı hareket ettirecek, ayrıca rüzgar direnci, sürtünme gibi faktörlerde dengeleyecek formalar seçiliyor (Pyeongchang özelliği ile).

ABD, formalar konusunda buz patencilerinin kullandığı pürüzlü yüzey ve rüzgar direncinin neden olduğu enerji düşüşünü arttırmak için farklı kıyafetler kullanıyor. Giysinin üst kısmı havayı eşit düzeyde çevreye dağıtmasına yardımcı oluyor, böylece sıkıca sarılı vücutta hava direncinin ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Gevşek giyecekler ise sürtünme yaratır ve buda size karşı koyan korkunç bir direnç (sürtünme) demektir. Bu yüzden buz hokeyi gibi yarışlarda sürüklenmeyi ortadan kaldırmak hayati bir öneme sahiptir.

Kısaca bazı sporcular ince ve sıkı formalar giyinerek direnci olabildiğince azaltmaya çalışırken, bazıları dışarıdan gelen dirence karşı adeta bir koruma şeklinde kullanmaktadırlar. Bunun en belirgin sebebi, karşılaşmalarda performans gösterecek takımın yaratılması veya sporcunun güvenliğini garantilemek gibi nedenler yatmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?