Filler Hakkında Bilinmeyenler

2 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan
Filler Hakkında Bilgi
Filler Hakkında Bilgi

Kocaman kulakları, devasa hortumları ve sevimli halleriyle hayvanlar aleminin en çok ilgi çeken üyelerinden olan filler, arılardan korkarlar. Filler, diğer fillerin seslerini 8 km uzaklıktan ve ayaklarıyla da çok düşük frekanstaki sesleri duyabilirler. Bir filin hortumunda yaklaşık 50 bin kas bulunur. Filler hakkında aile bağlarının çok kuvvetli olduğu bilinmektedir ve ailenin reisi dişidir. Dişi filler, 8 – 100 arası değişen sayılarda sürüler halinde yaşamaktadırlar. Erkek filler yalnızdırlar ve sürekli sürü değiştirerek yaşarlar. Bugüne kadar kayıtlara geçen en büyük fil 10 bin 886 kg ağırlığında ve 3.96 m yüksekliğindedir.

Fillerde üzüntü, keyif alma, kızgınlık gibi duygular gözlemlenmiştir. Çok sosyal canlılardır, kendi aralarında selamlaşırlar ve hortumlarıyla birbirlerine sarılabilirler. Zıplayamayan tek memeli fillerdir. Filler travma sonrası stres bozukluğu yaşayabilirler. Sürüden bir fil öldüğünde uzunca bir süre yas tuttukları gözlemlenmiştir. Hamilelik süreleri yaklaşık 2 yıl sürer ve yeni doğan yavru filler ortalama 100 kilo civarındadır. Filler 70 yaşına kadar yaşayabilirler. 16 yaşında yetişkin olan filler hayatları boyunca nadiren 4 yavrudan fazlasına sahip olabilirler.

Ortalama olarak bir fil, günde 2-3 saat arası uyur. Filler ayakta uyurlar ancak yakalanmış veya sirkte çalıştırılan filler bir süre sonra insanlar gibi yatarak uyumayı öğrenirler. Yetişkin bir filin günlük yiyecek ihtiyacı 300 kilogram, su ihtiyacı ise 160 litredir. İnsanlar dışında çeneleri olan tek memeli fillerdir. Bir filin dişlerinin ağırlığı 200 kg aşabilir. Koşmaya başladıklarında atlar kadar hızlanabilirler ve oldukça iyi birer tırmanıcılardır.

Beyinleri yaklaşık 5 kilodur ve bu sayede dünyanın en büyük beyinli canlısı ünvanına sahiptirler. Zeki hayvandır ve hafızası çok kuvvetlidir. Hafızalarının kuvvetli olması kuraklık zamanında su kaynaklarının dahi yerini hatırlamalarına yardımcı olur. Filler insanların cinsiyetlerini, yaşlarını ve konuştukları dilleri ayırt edebilirler. Filler de köpekler gibi içgüdüsel olarak işaretleri anlayabilen canlılardır. Bir fil, suyun kokusunu yaklaşık 20 km’den alabilir ve yağmuru 240 km mesafeden hissedebilir.

Afrika fili, tüm hayvanlar arasında koku duyusu en gelişmiş olan canlıdır. Daha iyi koku alabilmek için hortumlarını havaya kaldırırlar. Hortumları aynı zamanda suyun içinde şnorkel gibi görev yaparak nefes almalarını sağlar. Fillerin derilerinde güneş yanıkları oluşabilir ve bu yüzden filler gerektiğinde derilerinin üzerini kumla kaplayarak kendilerini güneşten korurlar.

Bunları Biliyor musunuz?

  • Thomas Edison, Nikola Tesla’ya alternatif akımın tehlikeli olduğunu göstermek için Topsy adı verilen bir fili elektrikle öldürmüştür.
  • Avcılar tarafından her gün yaklaşık 100 fil, fil dişlerini yasadışı yoldan satmak için öldürülmektedir.
  • Fillere fısıldayan adam olarak da bilinen Lawrance Anthony öldüğünde bir fil sürüsü evinin önüne gelerek onun için yas tutmuştur.
  • Dünya’nın en pahalı kahvelerinden biri Tayland fillerinin dışkılarında bulunan kahve çekirdeklerinden yapılır.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?