Fidel Castro Kimdir?


Fidel Castro, orta halli İspanyol göçmeni olan Angel Castro ve aşçısı Lina Ruz’dan doğan evlilik dışı beş çocuğundan ikincisidir. Çocukluğu yoksul bir yöre olan Mayari’de geçmiştir. Oriente ilinin merkezi Santiago’daki Katolik okullarında ve Havana’daki Cizvit lisesi Belen İlahiyat Okulunda öğrenim görmüştür. 1950’de Havana Üniversitesi’nden hukuk doktoru olarak mezun olmuştur. Öğrenciyken 1947’de Dominik Cumhuriyeti’ne karşı başarısızlıkla sonuçlanan bir devrimci harekete ve 1948’de Bogota’daki kent ayaklanmalarına katılmıştır. 1947’de Küba Halk Partisi’ne girmiş, 1950-52 arasında avukatlık yaptıktan sonra Temsilciler Meclisi seçimleri için Küba Halk Partisi’nden adaylığını koymuş. Fakat 10 Mart 1952’de iktidardaki Carlos Prio Socarras hükümetini deviren Küba’nın eski başkanlarından General Fulgencio Batista, seçimleri iptal etmiştir.

1953 başlarında Batista diktatörlüğünü yıkmak amacıyla küçük bir grup oluşturan Fidel Castro, 26 Temmuz’da Santiago’daki Moncada Kışlası’na 125 arkadaşıyla birlikte bir baskın düzenlemiş, fakat başarısızlığa uğrayarak tutuklanmıştır. 16 Ekim 1953’te Santiago’daki Küba Yüksek Mahkemesi’nde yapılan yargılamada: “Sayın yargıç siz beni mahkum edin! Tarih beni haklı çıkaracaktır! (La Historia Me Absolvera)” cümlesiyle biten ünlü savunmasını yapmış mahkeme sonunda 16 yıla mahkum olmuştur. Juventud Adası’nda 21 ay hapis yattıktan sonra, Batista’nın emriyle cezasının geriye kalan bölümü bağışlanmıştır.

1955’te Küba’dan ayrılarak Amerika’ya geçmiş ve 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurmuştur. İspanya İç Savaşı’na katılmış olan Kübalı Alberto Bayo’nun yönetiminde gerilla savaşı eğitimi gören örgüt üyeleri 2 Aralık 1956’da Granma yatıyla Küba’ya dönerek Oriente’de karaya çıkmıştır. Burada hükümet kuvvetleriyle girişilen çatışmalarda arkadaşlarının çoğunu yitiren Castro, aralarında kardeşi Raul Castro ve Ernesto Che Guevara‘nın da bulunduğu 12 arkadaşıyla birlikte Oriente’nin güneybatısındaki Maestra Dağlarına çekilmiştir. Bu dağlarda iki yıl boyunca Batista’nın kuvvetlerine karşı bir gerilla savaşı yürütmüş, giderek siyasi desteğini yitiren ve bir dizi askeri yenilgiye uğrayan Batista, 31 Aralık 1958’de Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmıştır. 1959’un ilk günlerinde Havana’ya girmiş, hukukçu Doktor Manuel Urrutia Leo devlet başkanlığına, Castro da başbakanlığa getirilmiştir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
yusufeymen
Linguistçi değil, yabancı dil hayranı... Bir harf öğreten birisinin 40 yıl kölesi olurum.. Ama önce bi kırkı çıksın, ondan sonra :)

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim