Fen lisesinde okumak nasıl bir duygu?

2 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan
Fen Lisesi
Fen Lisesi

Öncelikle 2018 Fen Lisesi mezunu olduğumu belirteyim. Sizlere lisedeki kendi deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Evet şehrin en iyi okulunu kazandınız, herkes sizinle gurur duyuyor, aynaya bile farklı bir özgüvenle bakmaya başlıyorsunuz. Ancak pek fazla hayalperest olmayın! Okul başladığında sizin gibi 120 öğrencinin aynı ortamda bulunduğunu görünce özgüveniniz sarsılabilir. Zaten hocaların tanışma aşamasında söylediği şey şu: Siz kendi okulunuzun en iyisiydiniz ama burada herkes çok iyi. Elbette avantajlı bir durum, herkesin seviyesi aynı olduğu için dersler daha verimli geçecek fakat o özgüven olayı biraz sıkıntılı.

İlk yazılı… Ah o ilk yazılıdan sonra haykırarak ağlayanlar… En çok onlar psikolojinizi bozacak çünkü bu zamana kadar en düşük notu 70 olan sizler artık 70 alınca mutlu olan bireylere dönüşeceksiniz. Yazılılar gerçekten çok zor. Ama gün geçtikçe kolay sorduklarını düşünüyorum. Çünkü bizim ilk fizik yazılımız 10 klasik sayısal sorusuyken son gelen dokuzuncu sınıfların ilk fizik yazılısın da ‘Fizik nedir?’ gibi ilginç bir soru sorulmuştu. Hatta bunun kimya ve biyoloji versiyonu da var…

Yeni Başlayanlar İçin Fen Lisesi

Okullardan çok büyük etkinlikler beklemeyin. Herşey sizde bitiyor. Sayısal ağırlıklı bir okul olduğundan 120 kişinin 118 i sayısalcı oluyor geri kalan 2 kişi eşit ağırlıkçı. Evet sözelci ve dilci hiç yok denecek kadar az. Ama istisnalar da oluyor. Sayısalcı olup, eşit ağırlıktan tercih yapmış biri olarak söylüyorum bunu. Kendinizi belirli kalıplara sokarak başlamayın okula. Okulumuzdan mezun Türkiye birincisi bir abimiz ortaokuldan beri mühendislik isteyip, tercih zamanı tıpa geçmişti.

Lisede yeteneklerinizin farkına varın ve o alana yönelin. Fen lisesi bu konuda size yardımcı olamaz. Sizin başarınız çok iyi gitar çalabilmeniz, iyi yüzebilmeniz veya muhteşem resimler çizmeniz değil de matematik çözebilmeniz olacak bu okulda. Kurslara katılın ve kendinizi geliştirin mutlaka. Mezun olduktan sonra elindeki tek yeteneği ders çalışmak olan bireyler olmayın.

Biraz da hocalardan bahsedeyim. Çoğu, alanında iyi hocalardır. 12.sınıfta istediğimiz hocalarla ders işleyemeyince müdürümüze bildirdik ve olumlu sonuç aldık, kaymağını bizden sonrakiler yiyecek yani okul size istediğiniz hocaları verecektir. Bazı hocalar işin duayeniyken bazıları gerçekten 50 yıl öncesinin diplomasıyla o okulda yer alıyor. Öğretmenler odası her zaman soru sormak isteyen öğrencilerle dolu oluyor. Soru sorarken lütfen üst sınıflara öncelik verin. Devrecilik yapmak isteseler çok güzel yaparlar. Yemekhane veya kantinde de üst sınıflarla tartışmaya kalkmayın, çünkü oyunun kuralı bu.

Okula başlarken beklentinizin minik bilim insanları görmek olduğunu biliyorum ama göreceğiniz insanlar oldukça normal tipler. Kavgalar da yaşanıyor sapkınlıklar da. Okul idaresi çoğu zaman üst devrenin yanında oluyor bu tip konularda. Dikkatli olmanızda fayda var.

Ha bir de arkadaşlıklardan söz edeyim. Görüp görebileceğiniz en sahte arkadaşlıklar fen lisesi bünyesindedir. Bilerek konuyu yanlış anlatmak veya soruyu uzun yoldan çözmek bu işin ilk sinsiliklerinden biri. Bir de ortalamanın üzerinde olmak isteyenler tarafından yanlış bilgi almamalısınız. Son sınıfta sözel hocalar ders çalışmanız için sizi bırakabiliyorlar ve bu derslerde muhtemelen sizi ‘rakip’ olarak görenler tarafından gürültüye maruz kalacaksınız hazırlıklı olun.

Her neyse. Bunlar benim 4 yıllık deneyimlerim. Bahsettiğim şeyler devlet okulları için geçerlidir. Özel fen liseleri zaten ayrı bir alem. Koca okulda 15 kişilik sınıf açıp, fen lisesi diyebilen okullar hakkında konuşmak bile yersiz olabilir. Umarım fikirlerim birileri için faydalı olur. Ben liseye başlarken birileri bana bunları söyleseydi, herşeye hazırlıklı olurdum.

Okul hayatınızda başarılar diliyorum, kendinize iyi bakın 😉


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir