Fatih Sultan Mehmed Kimdir?

1 dk okuma süresi


3
7 Paylaşım, 3 puan

Fatih Sultan Mehmet, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, adaleli ve kuvvetli bir padişahtır. Devrinin en büyük ulemalarından birisi, yedi yabancı dil bilen bir alim ve şairdir. sanatkarları sık sık toplar ve onlarla sohbet etmekten hep çok hoşlanmış ilginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırıp ve bunları incelemiştir.

Hocalığını da yapmış olan Akşemseddin, Fatih Sultan Mehmet’in en çok değer verdiği alimlerden biridir. Fatih Sultan Mehmed, gayet soğukkanlı ve cesurdur. Eşsiz bir komutan ve idareci olmasında yapacağı işlerle ilgili olarak en yakınlarına bile hiçbir şey söylememesinin önemi büyüktür.

Fatih Sultan Mehmet okumayı çok sever, Farsça ve Arapça’ya çevrilmiş olan felsefi eserleri özellikle tercih etmiştir. 1466 yılında Batlamyus Haritası’nı yeniden tercüme ettirip, haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırmıştır. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korumuş ve onlara eserler yazdırmıştır.

Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed, yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul’a getirtmiştir. Nitekim astronomi bilgini Ali Kuşçu kendi döneminde İstanbul’a gelmiştir. Ünlü Ressam Bellini’yi de İstanbul’a davet ederek kendi resmini yaptıran ilk Osmanlı padişahı olmuştur.

Fatih Sultan Mehmed, 1481 yılına kadar hükümdarlık yapmış ve bizzat 25 sefere katılmıştır. Azim ve irade sahibi, temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliğe sahip, devlet yönetiminde oldukça sert, savaşlarda ise çok cesur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik eden bir liderdir. 20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmed, İstanbul’u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu’nu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını almıştır.

Hz. Muhammed’in hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul’un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarı olmuştur.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İhanet içinde olanlar mutlaka cezalandırılmalı. Ama masumlar itinayla ayırt edilmeli. Çünkü masumun ahı, hayrı şerre çevirir.