Fare Beyni Uzaktan Kumanda ile Kontrol Edildi


FARE
FARE

Merhaba dergiCE takipçileri, sizlere bugün fareler üzerinde başarıya ulaşılmış ilginç bir deneyden bahsedeceğim.FARE

Bilim insanları, wireless (kablosuz) kumanda ile laboratuvar farelerinde nöral ağları değiştirmeyi başardı. Bu gelişme ile, test ögeleri kablolarla donanmadan ve hayvanlar üzerinde hasar verici prosedürlere gerek duymadan nöralstimülasyon (uyarı) etkilerini araştırmaları çok daha kolay bir hale gelmiş oldu.

İnsan saçının kalınlığından daha küçük bir implant (eklenti), beynin içine ilaç salınımı gerçekleştirerek ve beyindeki nöronları ışıklandırarak bilim insanlarının farenin yürüyeceği yolu belirlemelerini sağladı.

Sinirbilimciler şu ana kadar ilaçları beynin içine daha büyük tüpler aracılığıyla enjekte etmek ve fotostimülasyonu (ışık ile uyarma) fiber optik kablolar aracılığı ile iletmek durumunda kalıyordu. Bu iki işlemde beyne zarar veren ve hayvanın doğal hareketlerini kısıtlamakla sonuçlanan ameliyatlar ve operasyonlar gerektiriyordu.

Washington University School of Medicine (Tıp Fakültesi) ve University of Illinois’den ortak bir ekip optofludic implant (optoakışkan eklenti) geliştirdi. Bu sayede, bilimcilerin beyine ilaç enjekte etmek amacıyla kullandığı metal tüpler ve kanallara nazaran, çok daha küçük bir beyin dokusuna zarar veren yeni bir icat yapılmış oldu.

Gücünü çok küçük bir pilden karşılayan ve bu yüzden kablolara ihtiyaç duymayan cihaz, fare kafasına takılarak yerleştirildi. Testler sırasında kullanılan ilaçlar da cihazın üzerindeki minik rezervuarlarda (kapsül) dolduruldu.

Süren deneylerin birinde, fare beyninde motivasyon ve bağımlılık kontrolü sağlayan bölgelerine morfin gibi davranan bir ilacın verilmesiyle, farelerin yuvarlaklar çizerek yürümesi sağlandı.

Diğer deneylerde, bilim insanları optogenetik olarak bilinen tekniği kullanarak (nöronları ışığa duyarlı olacak şekilde, fareler genetik olarak modifiye edildi) fare beynindeki nöronları minyatür LED’lerle uyardı. Denek farelerin, implant belirli hücrelere ışık uyarısı verecek şekilde yerleştirildikten sonra, kablo bağlantısı olmadan kafeslerinin bir kenarında durmaları sağlandı. Bu denekler, deney boyunca kontrol anteninden yaklaşık bir metre uzakta konumlandırılmıştı.

Araştırma geçtiğimiz hafta Cell dergisinde yayımlandı. Ve sonuç olarak stres, depresyon, bağımlılık ve ağrı gibi nörolojik hastalıkları tedavi edecek, çok daha az hasar verecek metotlar geliştirilebilecek…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim