Erasmus Yaparken Kaçırmamanız Gereken Eğlenceli Aktiviteler

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Erasmus üniversite ve lisansüstü öğrencilerinin eğitimlerine yurt dışında devam etmelerini ve yeni iş fırsatları kazanmalarını sağlamak için tasarlanmış bir sistemdir. Her öğrenci hayatında en az bir kez yeni bir kültür hakkında bilgi edinmenin ve yurt dışına gitmenin hayalini kurar. Öğrenci olarak yurt dışına çıkmak sadece konfor alanımızdan çıkmamıza değil, aynı zamanda İngilizce’mizi geliştirmemize ve unutulmaz anılar biriktirmemize de yardımcı olur. Erasmus yaparken yurt dışında kaçırmamanız gereken fırsatları, yeni kültürler tanımak ve daha birçok eğlenceli aktiviteler yapmak isteyenleri heyecanlandıracak bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Yaşadığınız Ülkeyi Keşfedin

Erasmus Yaparken Kaçırmamanız Gereken Eğlenceli Aktiviteler

Yurt dışına çıkışınız için önemli bir seçenek olan bu programda sizi şoke edecek yerler bulabilirsiniz. Heyecan verici yeni anılara sahip olmak için çıktığınız bu macera aynı zamanda bakış açınızı da değiştirecek. Her gün aynı insanları görüp, aynı yerde vakit geçirmek bir süre sonra fikir ve davranışlarınızı kalıplaştıracaktır. Ancak yaşadığınız hayatta farklı düşünce ve yaşam biçimlerini gözlemleyebilirsiniz. Sizde çeşitli kültürleri daha yakından keşfedebilir ve dünya görüşünüzü geliştirebilirsiniz. Bu uzun soluklu yolculuk bulunduğunuz şehrin tüm detaylarını öğrenip farklı bölgeleri anlamak, en bilinen ve arada kalmış sokakları görmek, şehrin altını üstüne getirmek için harika bir fırsattır.

2. Farklı Kültürden İnsanlarla Tanışın

Çeşitli ülkelerden arkadaş edinmenin birçok avantajı vardır. Erasmus gibi eğitim nedenleriyle kurduğunuz bu iletişim, bir dostluk bağına dönüştüğünde hiç ummadığınız hayat kapılarının size açılma imkanları olabilir. Özellikle ülkelerin farklı geleneklerini kavramak istiyorsanız, yabancı arkadaşlarınız olduğunda bu bilgilere doğrudan ulaşma imkanınız da olacaktır. Bir yabancıyı tanımak, yeni duygulara ve değişik fikirlere açılmanıza yardımcı olur. Farklı kültürdeki insanlardan etkilenerek değişik hobiler edinebilirsiniz. Dünya’nın her yerinden arkadaşlar edinin çünkü güzel dostluklar kurarak bu durumdan kendi lehinize yaralanabilirsiniz ayrıca bu kültürel çeşitlilik de sizi mutlu edecektir.

3. Bolca Fotoğraf Çekin

Erasmus Yaparken Kaçırmamanız Gereken Eğlenceli Aktiviteler

Hafızanıza güvenmeyin çünkü döndüğünüz günden itibaren anılarınız birer birer silinmeye başlayacaktır. Erasmus maceranız boyunca yanınızda güzel fotoğraflar çekmek için iyi bir makine bulundurmalısınız. Maceranızdan on yıl sonra bile o görüntülere bakıp harika günleri yâd edebilirsiniz. Yaşadığınız eşsiz anıların tadını çıkarın ve çekim yaparken üşenmeyin çünkü döndüğünüzde hafızanız bazı olayları hatırlamakta zorlanabilir. Baktığınızda sizleri tekrar o günlere götürecek ve hatıralarınızı tazeleyecek olan bu resimler sizi kimi zaman hüzne boğarken kimi zamanda yüzünüzü güldürecektir. Döndüğünüzde ise en büyük heyecanınız elinizde kalan ölümsüz karelere bakmak olacaktır.

4. Yerel Yiyecek Ve İçecekleri Deneyin

Yemek yemek genellikle o kültürü, tarihini, insanlarını ve yerlerini daha iyi anlamanın doğal bir yoludur. Özellikle sokak yemekleri bizi keşfetmeye yöneltir. Başka bir ülkeye gittiğinizde bu ülkenin kültürüne en basit şekilde yemekleriyle giriş yaparsınız. Muhteşem tatlar sayesinde yöresel yemeklerin sadece lezzetini değil, temsil ettiği kültürel nitelikleri fark etme fırsatı da yakalarız. Gittiğiniz çoğu Avrupa şehrinde Türk restoranları bulunur ancak belki de Türkiye’de bulamayacağınız güzellikteki lezzetleri bu mekanlarda deneyebilme şansınız olacaktır. Yeni yemekler denemekten korkmayın. Bulunduğunuz ülkenin mutfağını deneyin ve oradaki yerel insanlardan biri gibi yaşayın.

5. Komşu Ülkeleri Dolaşın

Erasmus Yaparken Kaçırmamanız Gereken Eğlenceli Aktiviteler

Erasmus yaparken seyahat etmek yeni yerler görmek kaçırmamanız gereken ve kendi ritüelleri olan eğlenceli aktiviteler arasındadır. Yurt dışına seyahat etme fikriyse özellikle gençler arasında popüler bir düşüncedir ancak nedense sadece zenginlerin yapabileceği son derece pahalı bir eylem olarak görülmektedir. Ama siz artık Avrupa’dasınız ve genellikle gitmesi yorucu ve pahalı olan yerlere çok yakınsınız. Bir grup samimi dost veya arkadaşla çevredeniz de olan şehirleri, ülkeleri ve Avrupa’yı fethetmeye başlayın. Bu program içerisinde yaşadığınız dönem boyunca yeni yerler keşfetme ve farklı maceralara atılma imkanını kaçırmayın ve yolculuğunuza en yakın konumdan başlayın.

6. Şehirdeki Etkinliklere Katılın

Tüm Dünya’da her yıl binlerce festival düzenlenmektedir. Hatta bu etkinliklerin bazılarına katılım ücretsizdir. Dünya’nın en iyi sanatçılarını dinleme ve izleme fırsatını sizlere sunan bu faaliyetler bazen farklı sürelerde ve başka konseptlerde olan geleneklere göre düzenlenmektedir. Her ne sebeple olursa olsun bir yerde şenlik yapılırsa eğlence, müzik ve dans da mevcuttur. Belli bir sömestr dönemi süresince gittiğiniz Erasmus’ta her anın zevkine varın. Konserlere ya da büyük bir festivale katılın, tiyatroya veya müzikale, karnavallara, partilere ve yaşadığınız şehre göre değişen daha nice etkinliğe, geleneksel noel, şükran günü ya da paskalya bayramlarından birine de katılabilirsiniz.

7. Hatıra Kutusu Yapın

Erasmus Yaparken Kaçırmamanız Gereken Eğlenceli Aktiviteler

Erasmus serüveniniz boyunca birçok şey biriktirebilirsiniz. Arkadaşlarınızın size yazdığı komik küçük notlara hatta biletlerden anahtarlıklara, buzdolabı magnetlerine kadar her şeyi saklayın ve kaybolmayacak bir kutuya koyun. Fotoğraflar insana farklı bir tat verir ancak hiçbir şey yaşam deneyimine sahip olan eşyaların yerini tutamaz. Sevdiğinizi veya kendinizi mutlu etmek istiyorsanız, biriktirin çünkü anıları saklamak ve geleceğe aktarmak, bizimle yaşayacağı ve bizi yaşatacağı anlamına gelmektedir. Gurur duyacağınız ve insanlara gösterilebileceğiniz bir koleksiyona da sahip olacaksınız. Kısacası şehrin hafızasında bıraktığınız anıları yaşatmak için tüm hatıralarınızı bol bol biriktirin.

8. Denemediğiniz Şeyleri Deneyin

Erasmus’a katılarak zaten büyük çılgınlık yaptığınızı düşünebilirsiniz. Peki neden hayatınızın belki de en tatlı ve özel zamanında heyecanınızı zirvelere kadar çıkarmayasınız. Yeni arkadaşlarınızı ikna ederek planlanmamış şeyler yapmaya teşvik edebilirsiniz. Türkiye’de olsaydım asla yapamazdım çekinirdim dediğiniz, çevrede sizi tanıyan biri olduğunda rezil olacağınızı zannedip ortaya koyamadığınız şeyleri ve Avrupa’da yapabileceklerinizi düşünün, sonrada uygulamaya koyulun. Erasmus yaparken asla kaçırmamanız gereken unutmayacağınız yeni birçok eğlenceli aktiviteler yapabilir anı belleğinize katkıda bulunabilirsiniz. Tek bir hayatınız var ve hayat kısa tadını çıkara çıkara yaşayın.

9. Yerel Bir Dil Öğrenin

Erasmus da her zaman dili yaygın olarak bilinen bir ülkeye gitmeyebilirsiniz. Belki her yerde Fince konuşuluyordur belki de Felemenkçe ile karşılaşırsınız. İlk başta kulağınızın aşina olmadığı ve yakın hissetmediğiniz bir dili öğrenmek kolay olmayabilir. Ama en azından günlük konuşmalarda kullanılan kelimeleri bilmek bile kârınıza olacaktır. Farklı kültürlerden arkadaşlar edinirken onların kültürünü de yerel dillerle birlikte geliştirebilme ve öğrenme imkanınız oldukça artacaktır. Her şeyin ilki başlamaktır bir defa başladınız mı dilin ahengine kapılacaksınız ve duramayacaksınız. Öğrendiğiniz bu küçük ama etkili yabancı kelimeler ise Erasmus maceranızın mutlaka en akılda kalıcı sözcükleri olacaktır.

10. Günlük Tutun

Erasmus Yaparken Kaçırmamanız Gereken Eğlenceli Aktiviteler

Yeni tecrübelerinizi, öğrendiğiniz ilginç bilgileri, edindiğiniz arkadaşları, yaşadığınız hisleri ve birikimlerinizi bir deftere yazabilirsiniz. Hazır yurt dışındayken İngilizce’mi ilerleteyim diye düşünürseniz günlüğünüzü basit kelimelerle de olsa İngilizce tutmayı deneyebilirsiniz. İlk başlarda bu sizi biraz zorlayabilir ancak sonrasında dil öğrenme konusunda ne kadar fayda sağladığının farkına varacaksınız. Size vakit kaybı olarak gözükebilir ama bütün fikirlerinizi yansıtan ve yıllar sonra baktığınızda yüzünüzde tebessüm oluşturan anılar biriktirmenizi sağlayacaktır. İç dünyanızın belgeseli durumundaki hatıralarınıza yıllar sonra bile vakit ayırabilir okuduğunuzda o günleri tekrar yaşayabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!