Epilepside Cerrahi Tedavi Hayat Kurtarıyor!

2 dk okuma süresi


1
9 Paylaşım, 1 puan

Türkiye’de sayıları 750 bini bulan epilepside cerrahi tedavi gören hastaların yaklaşık %30’u ilaç tedavisinden fayda görmüyor. Bu güne kadar etkili şekilde tedavi edilemeyen bu hastalar artık cerrahi müdahale ile etkili tedavi imkanına sahipler. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan ve arkadaşları tarafından Türkiye’de onbeş yıldır uygulanan epilepsi cerrahisi bu gruptaki hastalar için oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi ABD Öğretim Üyesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, Epilepsi hastalığını ve cerrahi tedavisini anlattı.

Epilepsi halk arasında sara diye bilinen, nöbetlerle kendini gösteren kronik bir hastalıktır. Türkiye’de yaklaşık 750.000, Amerika Birleşik Devletlerinde ise üç milyon epilepsi hastası bulunmaktadır. Bu hastaların yaklaşık üçte biri yeterli ilaç tedavisine rağmen bayılmaya devam etmektedirler. ABD’de yıllık ameliyat sayısı 2000 ila 3000 arasında değişmektedir. Bu rakamların Amerika Birleşik Devletleri’nde bile ilaca dirençli epilepsi hastalarının sadece % 1’inin epilepsi merkezlerine refere edildiğinin veya ameliyat edildiğinin göstermesi bakımından gerçekten çok üzücüdür.

Başarılı yapılan cerrahi tedavi, ilaca dirençli epilepsisi olan hastalarda tedavi sağlayıp uzun bir ömür fırsatı vermektedir. Cerrahi tedavi ve özellikle temporal lobektomi hem güvenli hem de uzun dönemde epilepsinin neden olduğu komplikasyonları engellemede etkilidir. Özellikle erken cerrahi epilepsi nöbetlerinin yapabileceği kötü sonuçları engellemesi açısından önemlidir. Devam eden nöbetlerde ne tür kötü sonuçlar vardır; Artmış ölüm oranı (yaralanmaya bağlı veya ani uykuda ölüm gibi), fiziksel yaralanmalar, kognitif disfonksiyon ve hayat kalitesinin düşmesi olarak sayılabilir. Hastanın nöbetleri kontrol altına alınmadıkça hayat kalitesinden hem kendisi hem de ailesi için bahsetmek imkansızdır.

Epilepside Cerrahi Tedavi İçin 300 Bin Hasta Adayı

Epilepside Cerrahi Tedavi Hayat Kurtarıyor!

Türkiye’de yaklaşık 750 bin civarında epilepsi hastası olduğu tahmin ediliyor. Ve her yıl bu rakama yaklaşık 30 bin yeni epilepsi hastası ekleniyor. En önemli problem genel pratisyenlerin ve nörologların hastaları zamanında epilepsi cerrahisi yapan merkezlere yönlendirmemesidir. Bu hastalığa ilk müdahale nöroloji uzmanları tarafından ilaç tedavisi ile yapılıyor. İlaçlarla genellikle hastaların %70’i tedavi oluyor, fakat %30’luk bir hasta grubu bahsettiğimiz gibi ilaca dirençli çıkıyor. Bu grubun tedavisinde ise epilepsi cerrahisi uygulamak için biz devreye giriyoruz. Epilepsi cerrahisi, nöbetleri (bayılmaları) ilaçlar ile kontrol altına alınamayan hastalarda uygulanabilecek olan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin uygulanmaya başlanması yüz yıl öncesine kadar dayanmaktadır, fakat epilepsi cerrahisinin güncel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanması 1980 ve 90’lardan sonra artış göstermiştir. İlaç tedavisine dirençli bu hasta grubunun bir kısmında cerrahi tedavi uygulanabilir.

Genel olarak ilaca dirençli olan hastaların %50’sine epilepsi cerrahisi uygulanabilir. Cerrahi tedavi ile nöbetler ya tamamen ortadan kalkmakta ya da nöbetlerin sıklık ve şiddetinde önemli derecede azalma sağlanmaktadır. Cerrahi tedavi uygulanacak hastalar devam eden nöbetleri ile birlikte kullandıkları yüksek dozdaki ilaçların kabul edilemeyen yan etkileri yüzünden “düşük yaşam kalitesi” olan hastalardır. Bu durumlardaki hastalara cerrahi tedavi şansı tanınabilir ve cerrahi öncesi incelemelere alınabilir.

Popüler Sağlık Dergisi ~ Prof.Dr. Ersin ERDOĞAN
24 Haziran 2014 ~ Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

 1. Bildiğiniz gibi vücudumuzu yöneten merkez, beyindir. Dolayısıyla beyindeki hücreler arasında elektriksel bir bağlantı vardır. Merkezi sinir sistemi hücrelerinin beklenmedik ve aniden elektriksel boşalması sonucu epilepsi ortaya çıkar. Bir kaç dakika sürer, sonra geçer. Bu durum bir defadan fazla meydana gelirse buna epilepsi hastalığı denir.
  Toplumda sara hastalarına genelde kötü gözle bakılmaktadır. Oysaki dünyada yaklaşık 40 milyon sara hastası vardır. Halk arasında “sara” hastalığı olarak da bilinen epilepsi, nöbetler şeklinde görülür. Sadece sinirsel bir hastalıktır ve hastalar deli değil, zeka anormallikleri bulunmamaktadır.

 2. Öncelikle hastalara şifalar dilerim. Ayrıca sara nöbetleri geçirenlere bir dala tutunur gibi dua tavsiyesinde bulunmak istiyorum.
  1- Sara nöbeti tutmuş hastanın başında 21 kere Âyetü’l-Kürsî okunursa inşâallah şifâ bulur.
  2- Bir kadın Efendimiz(sav)’e gelerek çocuğunun sara nöbetine tutulduğunu, bunun için kendisine dua etmesini istedi. Resûl-i Ekrem(sav), ona şu âyeti okumasını tavsiye etti. Kadın onu okuyunca çocuğu şifâ buldu:
  “Bismillâhirrahmânirrahîm. Ve nünezzilü mine’l-Kur’âni mâ hüve şifâün ve rahmetim li’l-mü’minîn. Ve lâ yezîdü’z-zâlimîne illâ hasârâ.”
  ANLAMI: “Biz Kur’an’ı mü’minlere şifâ ve rahmet olarak indiririz. Ama o, zâlimlerin ise sadece zararını artırır.” (İsrâ, 17/182).
  3- Rahmeti geniş olan Rabbimizin gönülden ve hangi dilden söylenirse söylensin duaları geri çevirmeyeceğini bilerek başka dilekçelere(dua) de yer verebilirsiniz.