Endüstri Tarihinde Kısa Bir Yolculuk: 4. Sanayi Devrimi

2 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

Buhar gücüyle çalışan makine ve araçların geliştirilmesiyle ekonomide meydana gelen değişim ve makineleşme sürecinin başlangıcı sanayi devrimi olarak isimlendirilir. Biz de endüstri tarihi olarak sizlere en baştan 4. sanayi devrimi arasında kısa bir yolculuk yapmanızı sağlayacağız. Hadi başlayalım!

1. Sanayi Devrimi: Kömür Enerjisi

1. Sanayi Devrimi

1763’te James Watt’ın geliştirdiği Buhar Makinesi fabrikalaşma sürecinin başlangıcı olan kömür madenlerinde ve tekstil atölyelerinde kullanılmaya başlandı. 19. yüzyılın başında buhar enerjisi ile çalışan gemi ve lokomotiflerin kullanılması günlük hayatı kolaylaştıran en önemli adımlardan olmuştur. Aynı dönemde telgraf servisinin geliştirilmesi ve telefonun icadı ile ikinci döneme geçilmeye başlanmıştır.

2. Sanayi Devrimi: Elektrik Enerjisi

2. Sanayi Devrimi

Buharla kullanılan gemi ve trenlerin yerini petrol ürünleri ile kullanılan araçların alması, elektrik ve benzinli motor üretilmesi, uçak ile seyahat edilebilmesi ise ikinci sanayi devrimi olarak adlandırılan dönemi kapsamaktadır.

3. Sanayi Devrimi: Bilgisayar Teknolojisi

3. Sanayi Devrimi

Programlanabilir Mantıksal Denetleyicinin (PLC) geliştirilmesi ile gelen Bilgisayar Teknolojisi, Bilgisayarlı Otonom Sistemlerin üretimde kullanılması üçüncü sanayi devrimi olarak isimlendirilmektedir. Bu dönemde sayısallaştırılan makineler ile üretilen ürünler hakkında bilgi alınması, alınan bilgilerin bilgisayar destekli sistemler ile analiz edilmesi, analiz sonuçlarına göre iyileştirilmesi sağlandı.

4. Sanayi Devrimi: Endüstri 4.0

4. Sanayi Devrimi

2011 yılında Hannover Fuarı’nda duyurulan Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) olarak isimlendirilen, siber-fiziksel sistemlere dayanmaktadır. Nesnelerin İnterneti, bilgisayar, telefon, ev, araba gibi aklınıza gelebilecek her türlü fiziksel yapının internetten birbiri ile haberleşmesini sağlayan iletişim ağıdır.

Robotların insan müdahalesi olmadan üretim sisteminde çalışması, Yapay Zeka adı altında Makine Öğrenmesi, Uzman Sistemler gibi kavramların hayatımıza girmesi, bu kavramlarla hastalık teşhisi ve tedavisi, sürücüsüz araçların kullanılması, 3 boyutlu yazıcılar ile istediğimiz nesneyi evde üretebilmemiz sanayinin aldığı yeni isim olan Endüstri 4.0 döneminde gerçekleşmiştir. Endüstri 4.0 ile birlikte üretimdeki ürünler birbirleriyle haberleşebilecek, üretim sürecini kendisi yönetebilen fabrikalar açılabilecektir.

İzlenen sistem ile hata tespitinin kolaylaşması, fiziki kaynak tasarrufu sağlanması, verimliliğin artması, maliyetin azalması endüstrideki dijitalleşmenin temel avantajlarıdır. Günlük hayatımızda sesimizle evimizin alacağı gün ışığına varana kadar kontrol etmek rahatlık olarak görülse de, özel hayatımıza müdahale de bir o kadar kolaylaşmaktadır. Yeni meslek tanımları ile insan iş gücünün yok olması, kötüye kullanılırsa robotların savaşını izlememiz de söz konusu. Bundan sonraki aşamada geliştirilen yazılımlar, yeni ve kendi yazılımını üretebilecek noktaya gelebilecektir.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!