En Kolay İngilizce Öğrenme Yolları

2 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Eminim ki başlığı okuyunca içinizde küçük de olsa bir merak uyanmıştır. Ancak dürüstçe belirtmeliyiz ki, maalesef yabancı dil öğrenmenin kolay yolu yoktur. Dil öğrenmek oldukça emek isteyen bir iştir. Piyasada maddi emellerle oluşturulmuş bir çok slogan görebilirsiniz. Size dil öğrenmeyi çok basit bir işmiş gibi göstermeye çalışan reklamlar karşınıza çıkabilir, ama gerçekler tam olarak öyle değildir.  Hatta  abartıp “Sadece 6 ayda İngilizce öğrenmek ister misiniz?” gibi cümlelerle “ben neden İngilizce öğrenemiyorum?” sorusunu kendine dert etmiş vatandaşlarımızı can damarından vurmaya çalışan reklamlar görebilirsiniz.  Bu gibi gerçeklikten çok uzak söylemlerle reklam yapan dil okullarına hepiniz rastlamışsınızdır. Öncelikle tüm bu bilgi kirliliğini gelin hep birlikte çöpe atalım ve İngilizce öğrenme işine sil baştan başlayalım. Çünkü dil öğrenmek, ciddi bir disiplin işidir. Belli bir seviyeye gelmeniz ciddi anlamda zaman alır. Hazırsanız başlayalım…

1. Gerçekçi Olun! Hazır Olun!

Dil Ögrenme

Eğer bir yabancı dili öğrenmeye karar verdiyseniz, ilk önce hayatınıza yeni düzenlemeler getirmeniz gerekecektir. Hedef dili hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Bir kursa yazılabilirsiniz, ancak çalışma saatleriniz kurs saatleri ile sınırlı kalmamalı. Kendinize bir program hazırlayıp, kararlı bir şekilde bu programa uymalısınız. Ertelemek yok!

En önemlisi istekli olun. Dil öğrenmenin faydalarını ve fazladan bir dil bilmenin hayatınızı nasıl etkileyeceğini sık sık düşünün. Bunu düşünmek motive olmanıza yardımcı olacaktır.

2. Nasıl Bir Dil Kursu Seçmeliyim?

İngilizce Dil Kursu

Kurs seçimi kişilerin imkanlarına göre değişebilir. Çevrenizde bir dil kursuna gitmiş ve bu kursun faydasını gördüğünü söyleyen kişiler varsa, bu önerileri dikkate alabilirsiniz. Deneyimli ve öğrencilerine belli bir programı uygulayan dil kurslarını tercih etmenizi öneririm. Profesyonel çalışıp, çalışmadıklarını önceden araştırın. Bir de konuşma dersleri için “native speaker” (öğrenmek istediğiniz dili anadili olarak bilen kişi) bir eğitmen olmasına dikkat edin. Böylece sık sık pratik yapma imkanınız olacaktır.

3. Kitaplar…

İngilizce Kitaplar

Seviyenize uygun kitaplar alın ya da internette sayıları git gide artan kitap okuma platformlarından birine üye olun. İlk zamanlarda anlamakta güçlük yaşayabilirsiniz. Sürekli olarak bir sözcük ya da yapının ne anlama geldiğini öğrenmek için molalar vermek zorunda kalacağınızdan oldukça yavaş ilerleyebilirsiniz. Ama emin olun zamanla hızlanacak ve okuduklarınızı daha iyi bir şekilde anlamaya başlayacaksınız. Kitaplar konusunda da bir hedef belirleyin. Örneğin haftada bir kitap bitirmek gibi.

4. Neler  İzlemeliyim?

İngilizce İzleme

Yabancı dilde filmler izlemek, sadece dinleme becerilerinizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda konuşmanızı ilerletmenize de katkı sağlar. Yeni başlıyorsanız, çocuklara İngilizce öğretmeyi hedefleyen Youtube kanallarından faydalanabilirsiniz. Zamanla animasyon ya da çizgi filmler ile devam edebilirsiniz. Bu aşamada hem dil, hem de alt yazı seçeneğini İngilizce ayarlamanız çok faydalı olacak!

5. Not Alın…

İngilizce Not

Not almak için yanınızda daima bir not defteri bulundurun. Yeni öğrendiğiniz bir yapıyı ya da sözcüğü hemen not alın ve notlarınızı sık sık gözden geçirin. Yazarak çalışmanın akılda kalıcılığı arttırmak açısından son derece etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

6. Kolay Değil, Zor Da Değil!

Learn English

Yazının başında her ne kadar İngilizce öğrenme işinin kolay olmadığını belirtmiş olsak da kesinlikle çok zor olmadığını da belirtelim. Burada önemli olan nokta, piyasada bize sunulan vaatlerin gerçek olmadığını anlamamızdır. Doğru yolu izlemeniz ve zaman ayırmanız gerekiyor yalnızca. Aslında ihtiyacınız olan tek şey istekli olmak, çünkü içsel motivasyonunuz varsa devamı gelecektir.

Ancak, eyleme geçirmediğiniz bir istek, kuru bir istek olmaktan öteye gidemez ve içinizde öylece kalır. Unutmayın, her yolculuk bir adımla başlar!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
35
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!