Şarkılara İlham Olmuş En İyi Bestelenmiş Şiirler

4 dk okuma süresi


11
46 Paylaşım, 11 puan

Bazı şairler mısralarıyla sadece gönüllere değil kulaklara da hitap ederler. Ruhumuzu kuşatır adeta. Bunun için sizlere dinlemeyi çok sevdiğiniz bazı şarkıların aslında çok yakından tanıdığınız şairlerin eseri olduğunu hatırlatmak istedik. Sizler için şarkılara ilham olmuş en iyi bestelenmiş şiirler listesi hazırladık. Kimi zaman eskilere gidecek, nostaljik bir havaya gireceksiniz. Kimi zamanda hayatın her köşesinde şiirler gizlidir, diyerek adeta kokusunu hissedeceksiniz. Keyifli dinlemeler.

1. Ağustos Çıkmazı – Attila İlhan

Bazen notalar ruhumuzun derinliklerinde gezer ve size hiç kimsenin yakın olamayacağı kadar yakın olur. Herkesin bir şarkısı vardır. Kendini anlatan, kendini yansıtan… Yukarıdaki şarkıda bir yaşanmışlığın eseridir. Ağustos Çıkmazı, Attila İlhan tarafından kaleme alınmış güzel bir şiirdir. Şarkıcı Yaşar’ın yorumu ile buluşunca unutulmayacak, müthiş bir eser olmuştur. Şiir 2005 yılında Yaşar tarafından bestelenmiştir.

Hevesim olsa param olmuyor,
Param olsa hevesim,
Yaptıklarını affettim,
Seninle gelemeyeceğim,

2. Sessiz Gemi – Yahya Kemal Beyatlı

Yahya Kemal’in Sessiz Gemi şiirini bilmeyen yoktur. Bu şiir ölümü bir mısrada bile geçirmeyen ancak her mısrada ölümü anlatan bir şiirdir. Onu bir de sanatçı Hümeyra’nın yorumu ile dinlemek apayrı bir keyif. Hümeyra tarafından 70’li yıllarda söylenen bu şarkı, dinleyiciler tarafından güzel tepkiler almıştır. Bunun ardından Moğollar, Sertap Erener ve Yaşar da seslendirmiştir.

Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

3. Şinanay – Melih Cevdet Anday

Şarkılara ilham olmuş en iyi bestelenmiş şiirler listesinde yer verdiğimiz 3. madde de Şinanay adlı şarkı yer alıyor. 1989 yılına damga vuran bu şarkıyı genellikle Sezen Aksu’nun şarkısı olarak bilinir. Oysaki bu şarkının çok daha geniş bir mazisi vardır. Notalarla birleşen ve dilden dile dolaşan bu sözler aslında Melih Cevdet Anday’a ait bir şiirdir.

Ada vapuru yandan çarklı
Bayraklar donanmış cafcaflı
Simitçi, kahveci, gazozcu
Şinanay da şinanay.

4. Olmasa Mektubun – Murathan Mungan

Murathan Mungan’ını kaleme aldığı “Olmasa Mektubun” adlı şiir 1984 yılında Yeni Türkü tarafından yorumlanmıştır. Mektup yazmayı her ne kadar çoktan unutulmuş olsa da türkü dinlemenin yerinin bir ayrı olduğu bu devirde oldukça sevilen bir şarkıdır. Usta yorumcunun sesinden, usta şairin kaleminden çıkan ve tecrübe ile harmanlanan bu eser oldukça değerlidir.

Olmasa mektubun,
Yazdıkların olmasa
Kim inanırdı
Senle ayrıldığımıza.

5. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz – Sabahattin Ali

Bu şarkıyı ilk defa Edip Akbayram 1991 yılında “Hava Nasıl Oralarda” adlı albümünde seslendirmiştir. Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz şarkısının asıl söz yazarı Sabahattin Ali’dir. Edip Akbayram’ın şiirdeki ahengi sevmesiyle birlikte mısralar notalara çevrilmiş, gönüllerde taht kurmuştur. Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz şarkısı ve sözleri günümüzde de popülerliğini halen korumaktadır.

Sene 1341 mevsime uydum,
Sebep oldu şeytan bir cana kıydım,
Katil defterine adını koydum,
Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz.

6. Bence Artık Sen De Herkes Gibisin – Nazım Hikmet

Rock müziğin üstadı Cem Karaca’nın yorumladığı “Bence Artık Sende Herkes Gibisin” şarkısı aslında müthiş bir şiirdir. Bu şiirin asıl sahibi tek dize ile duygu yoğunluğu yaşatan şiir üstadı Nazım Hikmettir. Edebiyatın gücü ile rock müziğin buluşması dinleyenleri kendine hayran bırakmıştır. Dinleyiciler tarafından sevilmesinin ardından şarkıyı Funda Arar da yorumlamıştır.

Yolunu beklerken daha dün gece,
Kaçıyorum bugün senden gizlice,
Kalbime baktım da işte iyice,
Anladım ki sen de herkes gibisin.

7. Sultan-ı Yegah – Attila İlhan

Atilla İlhan’ın Sultan-ı Yegah şiiri ahengi ve manası ile okuyan herkesi büyüleyecek niteliktedir. Bu nedenle şiir sadece mısralarda kalmamış notalarla da renklendirilmiştir. İlk olarak şiiri, şarkı olarak yorumlayan Nur Yoldaş’tır. Yalnız 24 Mart 2018’de Mor ve Ötesi grubu yeniden seslendirmiş olup, şiire farklı bir soluk getirerek gençlerin beğenisini yeniden toplamıştır.

Şamdanları donanınca eski zaman sevdalarının
Başlar ay doğarken saltanatı sultan-ı yegâhın
Nemli yumuşaklığı tende denizden gelen âhın
Gizemli kanatları ruhta ölüm karanlığının

8. Hani Benim Gençliğim – Yusuf Hayaloğlu

Hani Benim Gençliğim şiiri 1987 yılında Ahmet Kaya tarafından seslendirilmiştir. Seslendirildiği ilk yıldan bu yana şarkıya gösterilen ilgi hiç eksilmeden devam etmiştir. Ahmet Kaya’nın eşsiz yorumu ile müzik dünyasına kavuşan sözler aslında bir şiirin parçasıdır. Bu şiirin asıl sahibi Yusuf Hayaloğlu’dur.

Penceresiz kaldım anne,
Uçurtmam tel örgülere takıldı.
Hani benim gençliğim nerede?
Ne varsa buğusu genzi yakan,

9. Dönülmez Akşamın Ufkundayız – Yahya Kemal Beyatlı

Yahya Kemal Beyatlı’ya ait olan “Dönülmez Akşamın Ufkundayız” şiiri içerisinde bulundurduğu edebi sanatlar ile birçok kişinin ilgisini çekmiş ve hala da çekmektedir. İlk olarak taş plak yılları olarak anılan, 1920’li yıllarda Münir Nurettin Selçuk tarafından bestelenmiştir. Daha sonraki yıllarda Bülent Ersoy, Tarkan, Muazzez Ersoy, Muazzez Abacı, Funda Arar gibi ünlü isimler de bu şarkıyı seslendirmiştir.

Dönülmez akşamın ufkundayız.Vakit çok geç;
Bu son fasıldır ey ömrüm nasıl geçersen geç!
Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle.

10. Kaldırımlar – Necip Fazıl Kısakürek

şarkılara ilham olmuş en iyi bestelenmiş şiirler listesinde son olarak Necip Fazıl Kısakürek’in ünlü eseri olan kaldırımlar şiirini paylaşmak istedik. Necip Fazıl Kısakürek’in usta kaleminden çıkan hüzünlü mısralar, Funda Arar’ın sesiyle canlandırılmıştır. Funda Arar, parçayı 2000 yılında yeniden yorumlamış ve dinleyenlerin sevgisini kazanmıştır.

Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında;
Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum.
Yolumun karanlığa saplanan noktasında,
Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
34
Beğen
Mutlu Mutlu
20
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak