En İdeal Eğitim Sistemi Nasıl Olmalı?

2 dk okuma süresi


8
14 Paylaşım, 8 puan

Bi’ dakika bi’şey söylicem! En ideal eğitim sistemi nasıl olmalı sizce? Sıkılmadan ve çocukları sıkmadan ders yapılamaz mı? Robot yetiştirmiyoruz yahu. Biraz renk katsak şu eğitim derslerimize olmaz mı? Biraz da sıkmadan ve sıkılmadan nasıl ders işlenmeli sorunsalına kafa yorsak… Nedir bu müzik, nedir bu dans? Nasıl bir etkisi var ki hem canlanıp hem canlandırmamızı sağlıyor? En ideal eğitim sistemi için nasıl bir katkısı olabilir?

Müzik duygu, düşünce ve imgeleri tek veya çok sesli olarak anlatma sanatıdır. Demek ki sadece sunuş stratejisi ve salt anlatım yöntemi olmadan da duygu düşüncelerimizi çok net bir şekilde ifade edebiliyoruz. Peki doğru ifade edebiliyor muyuz? Eski adıyla müfredat dediğimiz bir eğitim sistemini, eğitim programlarını, belli başlı konular ve kazanımlara körü körüne bağlı kalmadan yeniden düzenleyecek olan öğretmendir. “ÖĞRETMENİM ZİL NE ZAMAN ÇALACAK? ÖĞRETMENİM YARIN OKUL VAR MI? ÖĞRETMENİM DERS NE…” bu tür sorulara son vermek için öğretmenler olarak çabalamamız gerekmez mi? Unutmamalılıyız ki bizler de bir zaman öğrenciydik ve öğrencilerin neler hissedip, neler çektiklerini en iyi yine biz biliriz.

Müziğin Önemi

Müzik, merkezi sinir sistemi, konuşma, öğrenme, düşünme ve beden kontrolü vb merkezleri uyarmaktadır. Bu alanlar gibi bir çok alanda gelişimi de destekler. Ayrıca çocukların bilişsel gelişimini, ses ve dil gelişimine, kendilerini ifade edebilmelerine, yaratıcılık becerilerine, soyut düşünmelerine de katkı sağlar. Farkettiniz mi “az zamanda çok iş yapmak” demek istiyoruz kısaca.

En ideal eğitim sistemi nasıl olmalı?

Müzik beynin birden fazla alanını etkin kıldığından dikkat süreleri ve dikkat becerileri artar. Bu çocukların uyaranları ayırt edebilme konusunda diğer çocuklara göre daha başarılı oldukları araştırılmıştır. Ayrıca şarkı söylerken ağlıklı akciğer gelişimi ve solunum kontrolü gibi zihin kas uyumu da olumlu bir şekilde etkilenir.

Ne Yapmalıyız?

“Eee o kadar anlattınız, n’apacaz onu söyleyin.” dediğinizi duyar gibiyim. Mesela hayal gücünüzü geliştirip, kulaklarınızı iyice açıp, önemli ve anlaşılması zor konularla alakalı kulağa hoş gelen ve öğrenciyi zorlamayan şarkılar yazılabilir. “Ayy hiç yeteneğim yok.” derseniz internette de araştırabilirsiniz. Bunun için bir müzik aleti çalabilmeyi öğrenip, dersi daha zevkli hale getirebilirsiniz. Bu sayede ne çocuklar, ne de siz sıkılmayacak ve zevk alabileceksiniz dersten. Öğrencileri  de derste aktif hale getirmek için bu çok önemli!

O zaman dans!

Son olarak kapanışı 2’şerli ritmik saymayı öğretmek amacıyla yazdığım şu dörtlükle bitireyim.

“2-4-6 bu ne biçim kahvaltı?
8-10-12 yedim ben yemeğimi.
14-16-18 raple sayarız biz.
20-22-24 say say oluruz pört.”


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
24
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
20
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?