En Çok Yapılan 10 Pratik Reçel Tarifi

4 dk okuma süresi


8
25 Paylaşım, 8 puan

Tazecik, mis gibi meyve kokan reçellerle kahvaltılarınızı şenlendirmek bizim kahvaltı kültürümüzün temelinde yer alıyor. Bizde sizler için en çok yapılan 10 pratik reçel tarifi listesini hazırladık. Hep birlikte listemizi inceleyelim ve kahvaltı sofralarımızı bu tarifleri yaparak şenlendirelim.

1. İncir Reçeli

En Çok Yapılan 10 Pratik Reçel Tarifi

İncir reçeli için sadece 2 kase incir, 2 kase toz şeker, yarım çay kaşığı limon tuzu gereklidir. Tencereye ilk olarak bir kase inciri diziyoruz ve üzerine bir kase toz şekeri ilave ediyoruz. Daha sonra üzerine kalan diğer bir kase inciri ve bir kase toz şekeri ekliyoruz. Bu şekilde hazırladığımız tenceremizi kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kaynarken üzerine limon tuzumuzu ekliyoruz. Reçelimiz katılaşana kadar kaynatmaya devam ediyoruz. Suyu cıvık olmayacak bir hale geldiğinde kavanozlara doldurup, ters çevirip uzun süre muhafaza edebiliriz.

2. Kayısı Reçeli

en çok yapılan 10 pratik reçel tarifi

Tam kıvamında kayı reçeli için 1 kg kayısı ve 1 kg toz şeker yeterlidir. Kayısılarımızı yıkayıp, küp küp doğrayıp toz şekerle birlikte tenceremize alalım ve bir gece bekletelim. Bu karışıma ilave olarak hoş bir lezzet vermesi için kayısının çekirdeklerini kırıp içine atabilirsiniz. Ertesi gün sulanan ve şekeri erimiş hale gelen bu karışımı kısık ateşte 35-40 dakika pişirelim. Daha koyu bir kıvam isteyenler bu süreyi biraz daha uzatabilirler.

3. Ayva Reçeli

en çok yapılan 10 pratik reçel tarifi

Pratik bir ayva reçeli için 3 adet orta boy ayva, 3 su bardağı su, 3 su bardağı toz şeker, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı margarin veya tereyağı gereklidir. Öncelikle işe ayvaları doğrayıp kararmaması için su dolu bir kaba koymalıyız. Tenceremize ayvaları, toz şekeri ve suyumuzu koyalım ve kısık ateşte kaynamaya bırakalım. 30-40 dakika kaynadıktan sonra koyulaşmaya başlayınca margarin ya da tereyağını ekleyip 5-10 dakika daha kaynatalım. Limon suyunu ekleyip birazcık daha kaynattıktan sonra jöle kıvamına gelen reçelimizi dinlenmeye alalım.

4. Vişne Reçeli

en çok yapılan 10 pratik reçel tarifi

Vişne reçelimiz için gerekli olan 1 kg çekirdeği temizlenmiş vişne, 1 kg toz şeker, 1 çay kaşığı margarin veya tereyağı, 1 çay kaşığı limon suyudur. İlk olarak vişneleri yumuşayıncaya kadar tek başına pişirelim. Üzerine toz şekeri ilave edip kaynamaya bırakalım. Kaynayan reçele margarin veya tereyağını ekleyelim. Köpüklenme başladığında köpükleri alalım. Kısık ateşte 10-15 dakika daha pişirelim. Limon suyunu ekleyip 1-2 dakika daha kaynatalım ve sonra kavanozlara koyup, ters çevirip soğumaya bırakalım.

5. Çilek Reçeli

en çok yapılan 10 pratik reçel tarifi

Klasik bir reçel olan çilek reçeli tarifimiz için 1 kg temizlenmiş çilek, 1 kg toz şeker, 1 çay kaşığı limon tuzu, 1 çay kaşığı tereyağı gereklidir. Çileklerimizi derin bir tencereye alalım ve üzerine tereyağını ekleyip 7 dakika boyunca kaynamaya bırakalım. Toz şekerimizi ilave edip 7 dakika orta ateşte kaynatalım. Limon tuzunu ekleyip 7 dakika daha kaynattıktan sonra kavanozlara koyup ters çevirelim.

6. Kırmızı Erik Reçeli

Kırmızı erik reçeli için 15 adet dilimlenmiş kırmızı erik, 2,5 su bardağı toz şeker, yarım çay bardağı su ve çeyrek limonun suyu yeterlidir. Eriklerle toz şekeri bir kaba koyup, suyunu salması için bir gün bu şekilde bekletelim. Ertesi gün karışımıza suyumuzu ekleyelim ve orta ateşte kaynamaya bırakalım. Çıkan köpükleri ara ara alalım. Reçelin olup olmadığı bir bardak soğuk suya bir damla reçelden damlatalım. Damla dibe inerse reçeliniz olmuş demektir. Reçelin olmasına yakın limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatalım. Olduktan sonra kavanozlara koyup ters çevirip soğumaya bırakalım. Yapımı biraz zahmetli fakat kırmızı erik reçeli, en çok yapılan 10 pratik reçel tarifi arasında kendine yer buluyor.

7. Portakal Kabuğu Reçeli

Tadı enfes olan portakal kabuğu reçeli için gerekli olan malzemeler 5 adet portakal kabuğu, 3 su bardağı toz şeker, 4 su bardağı su, 3-4 damla limon suyudur. Öncelikle portakal kabuklarının beyaz yerlerini temizleyip dilimleyin ve acı suyunu çıkartmak için su dolu bir kap da bir gece bekletin. Tencereye suyu ve toz şekeri koyup şerbet haline getirin ve kaynayan suya portakal kabuklarını ilave edin. Koyulaşmasına yakın limon suyunu ekleyin ve kavanozlara doldurun.

8. Kızılcık Reçeli

Kızılcık reçeli için lazım olan 2 kg kızılcık,1,5 kg şeker, 1 su bardağı su, bir kaç tane limon tuzudur. Kızılcıklarla şekeri bir gece bekletiyoruz. Ertesi gün karışımı büyük bir tencereye suyu da ilave edip kaynamaya bırakıyoruz. Kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 1 saat daha kaynatıyoruz. Ocağı kapatmaya yakın limon tuzunu ekleyip, kavanozlara koyup ters çeviriyoruz. Aynı zamanda kızılcık reçeli, yüksek oranda içerdiği lif sebebiyle veganların en çok tercih ettiği yiyeceklerden biri.

9. Şeftali Reçeli

Şeftali reçeli için 4 kg küp şeklinde doğranmış şeftali, 2 kg toz şeker, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı tereyağı veya margarin yeterlidir. Şeftalinin öz suyunu salması için toz şekerle beraber bir gece bekletilir. Reçel karışımımız 30-40 dakika kaynadıktan sonra tereyağı veya margarin eklenip 10 dakika kaynatılır. Limon suyu ilave edilir ve tekrar 10 dakika kaynatılır. Kavanozlara koyup bir gün boyunca ters bir şekilde bekletilir.

10. Böğürtlen Reçeli

en çok yapılan 10 pratik reçel tarifi

Böğürtlen reçeli için 600 gram böğürtlen, 400 gram toz şeker, yarım çay kaşığı limon tuzunu hazır ettikten sonra böğürtlenlerle şekeri 30 dakika boyunca bekletiyoruz. Önce harlı ateşte sonra kısık ateşte ara ara karıştırarak 20 dakika boyunca kaynatıyoruz. Ocağı kapatmadan 1-2 dakika önce limon tuzunu ekleyip reçeli cam bir kaba alıyoruz. 1-2 gün boyunca güneş alan bir yerde üzerini tülbent örterek ve ara ara karıştırarak jöle kıvamına gelmesini sağlıyoruz. Yapımı biraz uğraştırıyor ama yine de böğürtlen reçeli en çok yapılan 10 pratik reçel tarifi arasında en çok tercih edileni.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!