En Büyük Örnek: Anne-Baba

4 dk okuma süresi


1
7 Paylaşım, 1 puan
Örnek Anne - Baba
Örnek Anne - Baba

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla… “Allah’a taat üzere amel ediniz. O’na karşı isyan gerektiren şeylerden sakınınız. Çocuklarınıza ilahi buyruklara uymalarını, yasaklarından kaçınmayı emrediniz. Bu hem onları hem sizi cehennem ateşinden korumaya yöneliktir.” (İbn-i Abbas)

Yukarıda zikrettiğimiz hadis-i şeriften de anlaşılacağı üzere ebeveynler olarak bizler her hal ve hareketimizi Allah’ın rızasına uygun yapmalıyız. O (CC)’nun rızasına uygun olmayan her amelimiz O’na isyandır. Allah’ın emirlerini yerine getiren bizler, çocuklarımızı da bu yönde terbiye edip yetiştirmeliyiz, yasaklarından da onları ve kendimizi uzak tutmalıyız. Cehennem ateşinden ancak bu şekilde muhafaza oluruz.

Çocuklarımız akletmeye başlayınca onlara helal ve haram hükümleri öğretmek, tarif etmek, iyiliğe sevk edip kötülüklerden uzak tutmak ve tüm bunları uygulayarak göstermek en önemli vazifelerimizdendir. Ebeveynlerin çocuk sahibi olduktan sonra çocuğunun ahlakını ve gelişimini olumsuz yönde etkileyecek olan şeyleri terk etmesi gerekir. Çünkü çocuk, gelişim dönemindeki alışkanlıklarını, ahlakını, tavır ve davranışlarını yaşadığı ortamdan alır.

İslami kuralların hâkim olduğu bir evde büyüyen çocuk ile kötü alışkanlıkların hâkim olduğu bir evde büyüyen bir çocuk, yetişkin oldukları zaman asla aynı davranışları sergilemezler. Çünkü çocuklar büyürken evde anne ve babalarından gördükleri davranışları taklit ederler. Çocukken edindikleri alışkanlıklar, ileride oluşturacakları şahsiyetleri üzerinde önemli rol oynar. Bu bakımdan iyi huylarla bezenmiş, kötü alışkanlıklardan uzak kalmış anne ve babaların çocukları da kötü alışkanlıklar sergilemeyecekler, iyi bir huya sahip olacaklardır.

Çocuğunun sigara içmesini istemeyen ebeveynler ya sigarayı terk etmeli veya kesinlikle çocuklarının yanında sigara içmemelidirler. Sigara içmez iken evlatlarını da sigaranın zararlarını anlatarak bu kötü alışkanlıktan uzak tutmalıdırlar. Kur’an-ı Kerim’de haram kılınan içki, kumar, fal vs. günahları çocuğun benliğine iyice yerleştirdikten sonra çocuğu kontrollü ve bilinçli bir şekilde sosyal hayatın kollarına bırakabilirler. Sosyal hayatta da sürekli takipçisi olup bu tür kötü ortamlardan uzak durması ve kötü arkadaş çevresi edinmemesi sağlanmalıdır.

Çocuklar, içinde boş bir kaset bulunan teyp gibidir. Nasıl ki boş kasete iyi, kötü ne kaydedersen teyp aynen onu çalıyorsa çocuğun zihnine de neyi yerleştirsen hareketlerinde onu görürsün.

Anne ve babalar haram ve helale dikkat etmedikleri veya bazı kötü alışkanlıklara sahip oldukları zaman çocuklarının da böyle olması kaçınılmazdır. Hanımına şiddet gösteren bir baba çocuğuna kötü örnek olup onu da şiddet göstermeye teşvik edecektir. Sigara içen bir ebeveynin çocuklarının da sigara içme olasılığı yüksektir. Sözünde durmayan bir annenin çocuğunun da sözünde durmayan, yalancı bir kişiliğe sahip olması kuvvetle muhtemeldir. Yine sürekli başkasının arkasından konuşan bir anne ilerde gıybet yapan, laf taşıyan bir çocuk yetiştirilmesine zemin hazırlar. Örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Şöyle bir hikâye anlatalım:

Bir zamanlar hâkimlerden birisi, hırsızlık suçundan dolayı yargılanan birinin elinin kesilmesine hükmetti. İnfaz vakti gelince hırsız yüksek bir sesle şöyle haykırdı:

“Benim elimi keseceğinize gidin anamın dilini kesin. Ben küçük bir çocuk iken komşumuzun yumurtasını çaldım. Annem beni uyarmadı ve yumurtayı götürüp sahibine vermemi söylemedi. Bilakis iftihar eden bir tavır takınarak ‘oğlum artık adam olmuş, büyümüş’ dedi. Beni suç ve günaha iten ve bunu tasvip eden annemin o dili olmasaydı, ben de toplum içinde hırsız bir kişi olmazdım.”

Şimdi ben sizlere soruyorum. Bu hikâyede asıl suçlu hırsızlık yapan genç mi yoksa küçükken yapılan bu işe göz yumup bir büyüme emaresi olarak görüp sevinen anne mi? Anne ve babalar bilsinler ki çocukları kendilerinin kopyasıdır. Çocuklar sözlerden çok hareketlerin tesiri altında kalırlar. Ebeveynlerinden gördüklerini taklit ederler. Bu durum iyi alışkanlıklar için de kötü alışkanlıklar için de geçerlidir.

Bir sohbet esnasında bir bayan karşımda oturmuş, baygın gözlerle bana bakıyordu. Kadının o hali ve duruşu beni çok etkilemişti. Solgun, baygın bir yüz ve ezik, büzük bir duruş… Sohbetimiz bittikten sonra söze katıldı. Sohbet konumuz “İslam’da çocuk eğitimi ve çocuğumuzu nasıl yetiştirmeliyiz” idi. “Hocam, benim çok büyük bir derdim var, bana yardımcı olup çare gösterirseniz çok sevinirim” dedi. “Buyurun” dedim. O da başladı anlatmaya:

“Yıllar önce ailemin şiddetle karşı çıkmasına rağmen severek eşimle evlenip yuva kurdum. Cicim ayları bittikten sonra eşimin gerçek yüzünü görmeye başladım. Meğer eşim içki içiyormuş. İçki içip eve gelince beni döver, hali kalmayınca yorgun düşer sızardı. Birkaç yıl böyle geçti. Daha sonra çocuklarım dünyaya geldi. Tabi böyle bir ortamda çocuk nasıl büyür? İslam’ı nasıl tanır? Çocuklarım sürekli babalarının içki içmesine, bana şiddet göstermesine şahit olarak büyüdüler. Büyük oğlumun ilkokula başladığı yıllardı. Allah’ın hükümlerinden habersiz bir baba ve çaresiz bir annenin olduğu bir ailede büyüyen çocuğum 3. sınıfta madde bağımlısı oldu. O yaşta eve gelir bağırıp çağırıp beni döverdi. Babası da onun beni dövmesine bakar zevkle gülerdi, oğlunun bu haliyle övünür, göğsünü kabartırdı. Gel zaman git zaman babasının örnek olmasıyla büyüyen oğlum tam bir madde bağımlısı oldu. Şimdi babasına şiddet uyguluyor ve dövüyor. Babasını dövdüğü için bir yandan seviniyorum çünkü buna kendisi sebep olmuştu, ama öbür yandan içim acıyor. Çünkü ciğerparem tam bir canavara dönüşmüştü, ciğerparemi bu bataklıktan nasıl kurtarabilirim?” diye hıçkıra hıçkıra feryat ediyordu.

Babanın sorumluluğu sadece dünyevi değil, aynı zamanda uhrevi bir sorumluluktur. Kur’an-ı Kerim’de haram kılınan şeyleri ilk etapta anne ve baba yapmayacak ki onları örnek alıp büyüyen çocukları da Allah’a isyan edecek haller sergilemesin. Yaşanmış bu hikâyedeki manzarayla karşılaşmamak için hassas davranmak gerekir. Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki ileride çocuğumuzun nasıl davranmasını istiyorsak bizim de o şekilde davranmamız lazım. “Ne ekersen onu biçersin” kaidesince çocuklarımızın neleri yapmasını istemiyorsak önce bizler yapmayarak onlara model olmalıyız. Kötü alışkanlıklardan uzak, hayırlı evlat sahipleri olma temennisi ve duasıyla vesselam…

Nisanur Dergisi ~ Arzu DEMİR
Sayı: 24 ~ Kasım 2013


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir