El Ele Büyüyen Bir Sevgi: Bülent ve Rahşan Ecevit’in Efsanevi Aşkı

3 dk okuma süresi


13
49 Paylaşım, 13 puan

Zorlukları aşan, güçlü bağlarla birbirine tutunan bir aşktı, Bülent ve Rahşan Ecevit’in aşkı. Biz de Türkiye tarihine damga vurmuş bu aşkı sizlere anlatmak, sunmak istedik.

“Elele büyütüp elele derdik
Elele derip insana verdik
Verdikçe çoğalan sevgimizi…”

Bülent Ecevit böyle sonlandırıyor eşi Rahşan Hanım’a ithaf ettiği “Elele Büyüttük Sevgiyi” şiirini. Onların bu sonsuz aşkı herkesi kendine hayran bırakmış, aralarındaki aşk her geçen gün artarak çoğalmıştır.

Kısa bir zaman önce aramızdan ruhen ayrılan sayın Rahşan Ecevit’i saygıyla anıyoruz…

1. Aşklarının Başlangıcı: Lise Yılları

Daha önce hiç sevgilisi olmayan Bülent Ecevit, çok utangaç ve ağırbaşlı bir gençti. Robert Kolej’de okuduğu yıllarda görmüştü Rahşan’ı. İlk görüşte vurulmuş fakat duygularını hemen açıklayamamıştı. Mezuniyet zamanı yaklaşırken artık heyecanını yenip, Rahşan’a aşkını itiraf etmişti. Rahşan’ın bu ilgiden haberi yoktu ama öğrendiğinde, bu ilgiyi hiç yadırgamadı, bir anda bu hisler onda da canlandı. Hal böyle olunca iki aşık artık görüşmeye başlamışlardı.

2. Aşklarının Taçlanması: Evlilik

Bülent ve Rahşan Ecevit in aşkı

Okulu bitirince artık evlenmek istediler ama Rahşan’ın babası kızının daha küçük olduğunu söyleyerek ilk başta onay vermemişti. Karşılaştıkları ilk zorluktu bu ama buna da tıpkı diğer tüm zorluklara yaptıkları gibi göğüs gerip, aşklarına sahip çıktılar. Böylelikle 22 Ağustos 1946’da Çocuk Esirgeme Kurumu’nun salonunda, sade bir nikâhla evliliğe adım attılar.

3. Sevgi ve Sadakâtle Geçen Bir Yaşam

Bülent ve Rahşan Ecevit in aşkı

Evlendiklerinde Rahşan Hanım 23, Bülent Bey ise daha 21 yaşındaydı. Sade bir nikâhla başlayan evlilikleri yine aynı sadelik ve samimiyetle devam etmişti. Mütevazı bir yaşam benimsemelerine rağmen aşkları hep öne çıkıyor, hep kendini belli ediyordu. İşte birlikte geçirdikleri altmış yılı da bu içtenlikle yaşamışlardı ve aşkları hep ilk günkü gibi canlı kalmıştı.

4. Yaşamlarının Kritik Noktası: Siyaset

Siyaset ve politikayla iç içe geçen hayatlarında yine yan yana olup, birbirlerine destek oldular. Siyasetçi, yazar, gazeteci, şair, devlet bakanı, başbakan gibi pek çok toplumsal kimliği olan Bülent Ecevit’in iş hayatında dahi yine Rahşan Hanım onun yanında olup, görevler almış hatta onun ölümünden sonra bile buna devam etmiştir. Siyasi yaşamın çok zorluklar olmuştu hayatlarında ama bunlardan en kötüsü 12 Eylül olaylarında, yazılarından dolayı Bülent Bey’in cezaevine düşmesiydi.

5. Daimî Birlikteliklerinin Sembolü: İki Mum

Cezaevi dönemiyle birlikte Bülent ve Rahşan Ecevit’in aşkı için hasret dönemi başladı. Rahşan Hanım bir gün onu ziyarete giderken yanına, birinin üstünde kız diğerinde ise erkek çocuğu resmi olan iki mum almıştı. Kız çocuğu resmi olan mumu eşine verip, diğerini kendisi aldı. Yılbaşında gece on ikiye beş varken bu mumları yakmasını böylece sanki birliktelermiş gibi hissedeceklerini söyledi. O yılbaşını işte o şekilde yan yanaymış gibi geçirdiler. Bülent Bey, oradan çıkınca mumu eve götürdü Rahşan Hanım da saklamıştı kendi mumunu. Bundan sonra her yılbaşında bu mumları yakmaya karar verdiler. Daha sonra biri öldükten sonra da bu mumların yakılmasına dair birbirlerine söz verdiler.

6. Tarifsiz Aşka Şiirler

Tutku dolu aşkları sadece bakışlarıyla bile belli oluyor olsa da onlar bununla kalmamış, hayatlarında hep güzel sözler, şiirler olmuştu. Zaten aynı zamanda şair de olan Bülent Bey, eşine duyduğu sonsuz aşkını şiirlerine yansıtmıştı. Birbirleri hakkında söyledikleri her söz zaten bir şiir kadar anlamlı, derindi çünkü aşkları hiç eskimemiş hep taptazeydi…

7. Vakitsiz ve Acı Bir Veda

5 Kasım 2006 tarihinde çok değerli Bülent Ecevit aramızdan ayrıldı. Bu ayrılık herkese çok acı zamanlar yaşattı ama onu ölesiye seven Rahşan Ecevit için bu, acıdan da fazlasıydı. Onun ölümünden sonra bile hâlâ kendisinin yanında olduğunu, hiç gitmediğini söyleyen Rahşan Hanım, ölümün sadece bedenleri etkileyip, duygulara dokunamadığından söz etmişti. Rahşan Hanım’ın bu ölümün ardından verdikleri sözü tutarak, mumları yaktığını da hepimiz tahmin etmişizdir.

8. Şair, Şiirine Kavuştu

Bülent ve Rahşan Ecevit in aşkı

Rahşan Hanım, 17 Ocak 2020 tarihinde tedavi gördüğü GATA’da 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bu acı kayıp, beraberinde Bülent Ecevit ile Rahşan Ecevit aşkını yeniden gündeme getirdi. Aşkları dillere destan olan bu iki aşığın kavuşmaları düşüncesi sevenlerine tebessüm ettirdi.

Rahşan Ecevit’in anısına saygı ve sevgilerimizle..

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!