Ekmek için duran adam


Ekmek için duran adam
Müslim Amca, Aksaray Metro İstasyonu’nun hemen yanı başında duruyor. 40 yıldır aynı yerde, tabii metronun inşasından çok önce de. Kâğıt helva satarak iki çocuğunu üniversitede okutuyor.
“Buraya ilk geldiğimde 1964 senesiydi, arada 12 sene hapis yattım, kaç yıldır buradayım. Şurada durduğum kaldırımın taşlarını kaç kere değiştirdiler, sayamadım; ama hepsinde buradaydım.

Esnaf arkadaşlardan hiçbiri kalmadı; dükkanlar el değiştirdi, kimi binalar yıkıldı ve yerine yenileri yapıldı. Bu hep baktığım cadde artık eskisini andırıyor sadece. Bunca sene buradan başka bir yere gitmedim, ekmeğimi şuncacık tabladan çıkardım. Çakmak, tesbih, cüzdan sattım, kimselere muhtaç olmadım, kardeşimi bile evlendirdim buradan.”

Son günlerde ‘duran adam’lar gündemi hayli meşgul etti. Bunlar ise durdukları, hem de yıllardır durdukları fark edilmeyen adamlar. Durdukları yer adresleri olan, en az çeyrek asırdır gitmeyen, bazı şeylere karşı değil de, hayata karşı direnen insanlar hepsi… “Kaç yıldır buradasınız? Ne sattınız?” gibi kısa sorular karşısında çekinerek anlatıyorlar hayatlarını…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Paylaşımınız için teşekkürler.. İnsanlar, rahata erdikçe başka arayışlara girer. Ve zamanla tatmin olması daha da zorlaşır. Ekmek parası bulamayanların bulunduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bunu unutmamak ve sağımızda-solumuzda yoksul komşularımızı görmemezlikten gelemeyiz. Yemek yapacak tencere bulamayanlar varken, “tencere çalmak” buna örnektir. İbret ve ders alanlara duyurulur…

  2. Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim