Eğitimde Dünyanın Enleri ve Eğitimin İlkleri

3 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Bütün dünya nüfusunu baz aldığımızda %12’lik bir kesimin (bu 775 milyon kişi demek oluyor), okuma-yazma bilmediği düşünülüyor. Bu sebeple bizlerde karınca misali eğitime bir damlacık katkımız olsun diye eğitimde dünyanın enleri ve ilklerini araştırdık. İşte sizler için hazırladığımız en özel 10 liste…

1. Dünya’nın En Küçük Okulu

Eğitimde dünyanın enleri

Evet yanlış duymadınız! İtalya’nın Torino kenti dünyanın en küçük okuluna sahip olmakla övünür. Okulda sadece bir öğrenci ve bir öğretmen bulunuyor. Belki de birebir eğitim, usta-çırak ilişkisi açısından en iyi yöntem!

2. Dünyanın En Eski Üniversitesi

Nalanda University

Dünyanın en eski üniversitesi, MS 500’de kurulan Hindistan’daki Nalanda Üniversitesidir. Sırasıyla MS 859’da öğrenime açılan Fas’ın Fez kentindeki Karueein Üniversitesi ile MS 970’de açılan Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi takip etmektedir. Karueein Üniversitesi Fatima el-Fihri’nin eseridir. Bu üniversitelerin yıllardır ayakta kalması kolay değildir. Çünkü öğretmenlik mesleği de kolay değildir. Onlarca çocuğa karşı sabırlı olmak ve sürekli kendini geliştirmek gerekir. ABD’de öğretmenlerin %14’ü, daha birinci yılını doldurmadan istifa etmektedir. Bu işin ne kadar zor olduğu buradan anlaşılmaktadır. Üç yılın sonunda istifa edenlerin oranı %33 ve beş yılın sonunda işi bırakanların oranı ise %50’dir.

3. Avrupa’nın En Eski Üniversitesi

Eğitimde dünyanın enleri

İtalya’daki Bologna Üniversitesi, Avrupa’nın en eski okuludur. Bütün Avrupa ülkelerinin örnek aldığı, günümüzün modern üniversitesinin temeli sayılan bir üniversitedir. 1088’de kurulmuştur.

4. Dünyada En Çok Öğrenciye Sahip Okul

Montessori

Hindistan’ın ikinci büyük kenti Lucknow’daki Montessori Okulu, dünyanın en çok öğrencisine sahip okuldur. Tam 32 bin öğrenci aynı anda derslere giriyor.

5. Amerika’daki En İyi Eğitim Veren Üniversite

Princeton University

ABD’deki “en iyi eğitim” veren okul, Princeton Üniversitesidir. Harvard üniversitesi ikinci sırada ve Yale Üniversitesi 10’uncu sıradadır. En çok ABD başkanını ve başkan adayını Princeton üniversitesi çıkarmıştır.

6. Okuryazarlıkta En Yüksek Orana Sahip Ülkeler

Eğitimde dünyanın enleri

Okuryazarlıkta en yüksek orana sahip iki kıta, Avrupa ve Güney Amerika’dır. Bu kıtalar da her ülke, %95-100 arası okur-yazar oranına sahiptir. Ülke olarak Finlandiya, Grönland, Kuzey Kore, Liechtenstein, Lüksemburg, Norveç ve Vatikan’da okuma yazma bilmeyen neredeyse hiçbir kimse yoktur.

7. Dünyanın En Eğitimli Ülkesi

Canada

Kanada, nüfusunun %50’si orta okul eğitiminin ilerisinde eğitim almıştır. Kanada, dünyanın en eğitimli ülkesi olarak açık ara öndedir. Ardından %45 ile İsrail ve %44 ile Japonya gelmektedir.

8. Dünyada En Düşük Okur Yazar Sayısına Sahip Ülke

Eğitimde dünyanın enleri

Güney Sudan, %27 ile dünyanın okur-yazar oranı en düşük ülkesidir. 6-17 yaş arası çocukların %70’i, bir sınıftan içeri dahi adımını atmış değiller. Bu sebeple eğitimde dünyanın enleri listemizde Güney Sudan’a yer verdik!

9. Eğitimde Dünyanın En Başarılı Ülkesi

Finlandiya

Finlandiya eğitim kurumlarında son derece sıra dışı bir yöntem uyguluyor. Özel olarak eğitilmiş olan köpekler, çocukların okuma alışkanlıklarının gelişmesine yardım ediyor. Köpeklerle çalışan çocukların okuma alışkanlıkları kadar özgüvenlerinin ve yaratıcılıklarının da arttığı görülünce, proje resmi müfredata eklenmiş.

Finlandiya Eğitim Sistemi

Finli yetkililer, klasik müfredatları okullardan tamamen kaldırmayı düşünüyorlar. Artık fizik, matematik, edebiyat, tarih, coğrafya ya da buna benzer herhangi bir ders olmayacak! Marjo Kyllönen, yapacakları değişikliği şöyle açıklıyor: “1900’lü yılların başında tasarlanan ve o zamanlar faydalı olan eski moda bir anlayış ile okullarda eğitim veriyoruz. Oysa günümüzde ihtiyaçlar aynı değil. Dolayısıyla 21. yüzyıl için uygun bir eğitim modeli lazım.” Peki bu ne anlama geliyor, nasıl bir eğitim modeli düşünülüyor? Klasik dersler yerine olay ve olgular disiplinler arası bir biçimde ele alınacak. Örneğin, İkinci Dünya Savaşı sadece tarih değil, coğrafya ve matematik açısından da incelenecek.

10. Okula Teşvikte En İlginç Uygulama

Eğitimde dünyanın enleri

Almanya’da okula yeni başlayan çocuklara, “Schultüte” adıyla bilinen cicili bicili külahlar verilir. Öğrenci içine kitaplarını, kırtasiye malzemelerini ve atıştırmalıklarını koyar. Bu gelenek Almanya’ya sınırı olan Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi ülkelerde de görülür.

Eğitimde dünyanın enleri

Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Her şey alışıla gelen okullardan ibaret değildir! Tutulan istatistiklere göre pek çok ülkede ilkokul 4. sınıfa kadar okuma-yazmayı tam olarak öğrenemeyen çocukların büyük bölümü, ileride ya çok zengin oluyor yada herhangi bir suçtan dolayı hapse giriyor. Yüksek öğrenimden vazgeçen öğrencilerin ise yüzde 90’ı zengin oluyor. Örneğin dünyanın en zenginleri arasında olan Bill Gates, Harvard Üniversitesi’nden terkti.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!