Edebiyatımızda Hz.Hüseyin ve Kerbela Hâdisesi


Hz. Hüseyin - Kerbela
Hz. Hüseyin - Kerbela

Edebiyat, toplumun his ve heyecanını yansıtan anlamlı bir vesikadır. Milletin edebiyatı ciddi bir şekilde tetkik edildiğinde edebî metinlerin sadece estetik birer metin olmadığı, bundan daha fazla işlevi olduğu görülecektir.

Türk milleti, Ehlibeyt’e karşı her zaman farklı bir muhabbet beslemiştir. Türk toplulukları arasında Hz. Ali‘nin (r.a) kahramanlıkları destanlaştırılarak anlatılmış, bu sevgiden edebî türler oluşmuş ve bu muhabbet nesillerden nesillere aktarılagelmiştir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Paylaşım için teşekkürler dergice! Bence de günümüzden yola çıkarak, ortaçağdaki tarihimizi silmek isteyenlerin sonradan uydurdukları sahte tarihi bilgileri biz silip, İslam tarihini iyi okumamız ve tetkik etmemiz gerekiyor. Eğer bunu başarabilirsek, yeniden Sahabi gibi yıldızı parlayan altın nesil yetişecektir. Bu nesil, dünyayı bir ay gibi ışık verecektir. Huzurlu bir ortam arayanlar ise, biraz başını kaldırıp etrafına bakması ile; tatlı bir ortam olduğunu görecek ve sevgi dolu gönüle kavuşacak. Ailesine ve çevresine sevgi saçan toplum ise, dünyanın ilham kaynağı olmayı hak edecektir!. Eğer bu yolda olmazsak, ALLAH başka topluluklar gönderip, bu kutlu işi daha iyi yapması için görevlendirebilir. Herşey belli ve açıktır; yol budur! ALLAH bizleri muhafaza etsin! (Amin)

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim