Edebiyatımızda Hz.Hüseyin ve Kerbela Hâdisesi

1 dk okuma süresi


0
9 Paylaşım
Hz. Hüseyin - Kerbela
Hz. Hüseyin - Kerbela

Edebiyat, toplumun his ve heyecanını yansıtan anlamlı bir vesikadır. Milletin edebiyatı ciddi bir şekilde tetkik edildiğinde edebî metinlerin sadece estetik birer metin olmadığı, bundan daha fazla işlevi olduğu görülecektir.

Türk milleti, Ehlibeyt’e karşı her zaman farklı bir muhabbet beslemiştir. Türk toplulukları arasında Hz. Ali‘nin (r.a) kahramanlıkları destanlaştırılarak anlatılmış, bu sevgiden edebî türler oluşmuş ve bu muhabbet nesillerden nesillere aktarılagelmiştir.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Paylaşım için teşekkürler dergice! Bence de günümüzden yola çıkarak, ortaçağdaki tarihimizi silmek isteyenlerin sonradan uydurdukları sahte tarihi bilgileri biz silip, İslam tarihini iyi okumamız ve tetkik etmemiz gerekiyor. Eğer bunu başarabilirsek, yeniden Sahabi gibi yıldızı parlayan altın nesil yetişecektir. Bu nesil, dünyayı bir ay gibi ışık verecektir. Huzurlu bir ortam arayanlar ise, biraz başını kaldırıp etrafına bakması ile; tatlı bir ortam olduğunu görecek ve sevgi dolu gönüle kavuşacak. Ailesine ve çevresine sevgi saçan toplum ise, dünyanın ilham kaynağı olmayı hak edecektir!. Eğer bu yolda olmazsak, ALLAH başka topluluklar gönderip, bu kutlu işi daha iyi yapması için görevlendirebilir. Herşey belli ve açıktır; yol budur! ALLAH bizleri muhafaza etsin! (Amin)