Düşük, Anne Adaylarını Etkiliyor!

2 dk okuma süresi


1
8 Paylaşım, 1 puan
HAMİLELİK
HAMİLELİK

Gebelik döneminde anne adaylarının bebeklerini kaybetmeleri hayati tehlike gibi riskleri de beraberinde getirebilir. En önemli belirtisi kanamadır.

Düşük tehlikesini gebelikte en aza indirmek için, bazı çevresel faktörlere dikkat etmek ve hekim kontrolünde bir gebelik yaşamak gerekir. Gebeliğin 20. haftası sona ermeden ya da bebek 500 gram ağırlığa ulaşmadan, herhangi bir nedenden dolayı gebeliğin sona ermesi durumuna düşük denir. Bu durum bebeğin anne karnında kalp atışının durması, bebek ve eklerinin tam ya da kısmen kanamayla rahim dışına atılması şeklinde olur.

Başlıca Düşük Nedenleri
1. Bebekteki kromozom anomalileri (İlk düşüklerde en sık sebeptir),
2. Rahim ağzının fonksiyonel açıdan yetersiz oluşu, rahimde şekil anomalileri (septum, çift rahim gibi),
3. Bazı enfeksiyonlar, özellikle ateşli enfeksiyonlar ve de kızamıkçık gibi bazı virüs enfeksiyonları,
4. Myomlar, (özellikle büyük yada rahimin iç tabakasına yerleşmiş olanlar),
5. Radyasyon maruziyeti ve ilaç kullanımı,
6. Anne babadan aktarılan genetik özellikler,
7. Sigara ve alkol kullanımı, ve kafein içeren içeceklerin aşırı tüketimi,
8. 35 yaş üstünde gebe kalınması,
9. Annenin diabet, hipertansiyon, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkları,
10. Tiroid hormon bozukluğu,
11. Annede kan pıhtılaşmasıyla ilgili bazı hastalıklar.

Düşük Belirtileri
Gebelikte görülebilen düşüklerin en önemli belirtisi kanama oluşmasıdır. Kanama damla, kahverengi leke şeklinde olduğunda risk daha azdır. Parça düşürür ya da adet kanaması gibi kanama olursa risk daha yüksektir. Kanamayla birlikte görülebilen kasık ağrıları da düşük belirtilerinden sayılır. Ancak gebeliğin ilk 3-4 ayında kasık ağrılarının olması normal karşılanır. Bu nedenle kanama ya da kasık ağrısında doktora başvurmak gerekir.

Gebelikte Düşük Hangi Haftalarda Görülür?
Gebelikte düşük, özelikle 12 haftaya kadar olan dönemde daha sık görülür. Gebeliğin ilk 3 ayının, bu anlamda düşük riski açısından önemli bir dönem olduğu söylenir.

Düşüğün Kadın Sağlığı üzerindeki Etkileri
Düşüğün hekim tarafından kontrol altına alınması, kadında sağlık açısından herhangi bir hasara neden olmaz. Ancak gebeliğin biraz ilerlemiş olması durumunda, içeride parça kalma riski vardır. Bu parça enfeksiyon oluşumuna ve rahim içi yapışıklıklara zemin hazırlar. Bazı düşüklerde kanama fazla olabilir, bu durum kadında kansızlığa yol açar. Düşük nedeniyle yapılan kürtaj uygulamaları da rahim delinmesine, sonrasında rahim içi yapışıklıklara neden olur. Fakat rahim içinde parça kalması aşırı kanama ve enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden gerektiğinden kadın doğum uzmanı tarafından kürtaj yapılması doğru seçenektir.

Düşük Tedavisinde Dinlenme Önemlidir
Düşük tedavisinde en önemli unsurlardan biri dinlenmedir. Dinleme süresi, hastanın ağrı şiddetine ve atlattığı düşük tehlikesinin önemine göre değişim gösterir. Kanama tamamen kesilinceye dek aktivite kısıtlaması ve dinlenmeye özen gösterilmelidir. Kanamanın şiddetli olduğu durumlarda tedavi evde değil hastanede yapılmalıdır. Düşük tehlikesinin devam ettiği süreçte progesteron hormon takviyesi yapılır. Ağızdan, vajinadan ya da iğne ile uygulanabilen progesteronun dozu hastanın durumuna göre hekim tarafından belirlenir.

Düşük Riskini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler
Gebelikte düşük riskini en aza indirmek için gebelik planlandığı zaman doktora başvurup gebelik öncesi değerlendirme yapılması önerilir. Gebelikte sigara ve alkol kullanımı düşüğe neden olabileceğinden, bu alışkanlıklardan uzak durmak şarttır. Gebelik öncesinde şeker, tansiyon, tiroit bozukluğu gibi sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik tedavi yapılması, düşük riskini azaltacağından önemlidir. Ayrıca gebelik planlandığı andan itibaren mümkün olduğunca röntgen, gereksiz ilaç kullanımı, aşırı kafein tüketimi ve stres gibi çevresel faktörlerden de uzak durulmalıdır.

Sağlık ve Yaşam Dergisi ~ Op.Dr. Esra Can ÇETİN
04 Nisan 2014 ~ Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?