Dünyayı sevmek için tezhibi sevin


Tezhip kelimesi, Arapça zeheb (altın) kökünden türemiş olup ‘altınlamak’ anlamına gelir. Tezhip sanatını icra eden erkeklere müzehhip, kadınlara ise müzehhibe denilmektedir.

Türk tezhip sanatının en eski örnekleri, Türklerin tarih sahnesine çıktıkları ilk devirlerden itibaren görülmüş, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrinde motifler ve renkler açısından olağan gelişimini yaşamıştır. Yavuz Sultan Selim (1512-1520) tarafından zaferle sonuçlanan Çaldıran Savaşı’ndan (1514) sonra Tebriz’den İstanbul’a getirtilen sanatçılarla da bu sanatta önemli ilerlemeler ve yenilikler gerçekleştirilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman dönemi (1520-1566) tezhip sanatı açısından zirvede olan bir dönemdir. Bu dönemde zahriye, serlevha, sure başları ve hatime sahifelerinde zengin işçilik görülmeye başlanmış ve altın çokca kullanılmıştır.

Zaman içinde unutulmuşluğa terk edilmiş olan bu zarif ve zor sanat, son yıllarda bu sanata gönül veren çeşitli grup ve kişilerce canlandırılmaya çalışılmaktadır. Günümüz Türkiye’sinde pek çok üniversitede “tezhip bölümleri” yetenekli sanatçılar yetiştirmektedir.

Ferman, berat, Kur’an ayetleri gibi değerli evrak ve levhaların yüksek manevi değerini ifade etmek amacıyla tezhip sanatı altın devrini yaşamıştır. Günümüzde daha çok altın yaldızlı süslemeler yapılmakta ve özellikle zengin bir işçilik ön plana çıkmaktadır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim