Dünya’nın İlk Yemek Tarifi


ilk yemek tarifi
ilk yemek tarifi

Milattan Önce 1750’ler de Babiller tarafından tablete yazılan bu yemek tarifi, ilk yemek tarifi dir. Bunun yanında bizlere o dönemin tapınak yaşamıyla ilgili önemli bilgiler sunuyor. Tapınak yaşamı diyorum çünkü Priscilla Mary Işın’ın “Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi” adlı kitabında bizlere, o dönem halkının böyle ziyafetler çekemeyeceğini ortaya koyuyor. Arzu ederseniz yemek tarifine geçelim.

“Baş ve ayaklarını kes içini temizle. Sonra kuşları yıka ve yassılaştır. Hepsini bir tencereye koy ve tencereyi ateşe koy. Kuşların piştiği suyu süz. Yenmeyen yerlerini kes, kalanları tuzla ve süte koy. Biraz yağ ve temizlenmiş sedefotu ekle. Kaynayınca kıyılmış pırasa, sarımsak, beyaz un ve biraz soğan koy. Ezilmiş buğdayı yıka, süt içinde yumuşat ve yoğur; yoğurdukça tuz, beyaz un, pırasa, sarımsak, yumuşatacak kadar süt ve sıvıyağı da ekle. Bu yumuşak hamuru kısa süre için ateşe tut, sonra ikiye böl. Kuşları alacak kadar büyük bir tabak al ve hamuru üzerine yay. Kenarlardan azıcık sarkabilir. Fırının tepesine koyarak pişir. Sonra kuşları, kursakları ve ciğerleri önce baharatla tatlandırılmış hamura yay, sonra üzerine pişirilmiş hamuru kapak gibi ört ve sofraya yolla.” (Priscilla Mary Işın, Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi, Şubat 2018)

Dünya'nın İlk Yemek Tarifi

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Furkan Yusuf Bozbıyık
Gençliğinin baharında olan bu kişi, teknoloji, bilim ve sanatla ilgilenmekte olup, ilk yazarlık tecrübesi Dergice'de hayat buluyor...

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim