Dünyanın İlk Sosyal Robotu Jibo

1 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Dünyanın ilk sosyal robotu olan Jibo aile robotu, 3 yılı aşkın süredir ertelemenin ardından satışa sunuldu. Indiegogo platformunun başlattığı kitlesel fonlama kampanyasında 3,5 milyon dolar destek topladı.

Yaklaşık bin dolara satılan Jibo aile robotu, ses ve yüz tanıma teknolojilerini kullanarak aile üyelerini tanıyor. Diğer dijital asistanlardan farklı olarak vücudunu hareket ettirebiliyor. Bir asistandan ziyade arkadaş olması için tasarlandı. Jibo şakalar yapıyor, hikayeler anlatabiliyor, sorular sorabiliyor ve aile üyelerinin anılarını hatırlayabiliyor.

jibo robot

MIT profesörlerinden Cynthia Breazeal öncülüğünde geliştirilen Jibo robot, ilk olarak 2015 yılında destekçilere gönderilmesi planlanmıştı. Ancak robotun bazı cihazlara bağlandığında çalışmaması ve iletişim sorunları yaşaması sebebiyle çıkış tarihi ertelenmişti. Aradan geçen zamanda Amazon ve Google tarafından satışa sunulan dijital asistanlar arasında 50 dolar fiyat etiketleri ile sunulması, Jibo’nun işlevi ve zengin yeteneklerinin sorgulanmasına neden oldu. Jibo ekibi, zamanla yayınlanacak yazılım güncellemeleriyle robotun yeni yetenekler kazanacağını belirtiyor.

jibo robot

Prof. Dr. Breazeal, Jibo’nun yetenekli bir asistan olmasından çok, insanlarla en doğal şekilde iletişime geçmesi üzerine çalıştıklarının altını çiziyor. Geliştirici ekip, Jibonun kişiliğine odaklandıklarını ve ailenin her üyesiyle farklı şekillerde ilişki kurmasına sahip olabileceğini belirtiyor. Bugüne kadar 2.500 adet Jibo robotu, kitlesel fonlama kampanyasına katılan ilk destekçilerine ulaştırıldı. 2018 yılında yayınlanacak olan geliştirici seti ile isteyenler Jibo için uygulamalar geliştirebilecek. Jibo’nun ses, hareket, 3B animasyon kabiliyetleri daha farklı amaçlarla kullanılabilecek.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
17
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
19
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?