Dünya’nın İlk Psikopat Yapay Zekası: Norman

1 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan
NORMAN (Psikopat Yapay Zeka)
NORMAN (Psikopat Yapay Zeka)

Yapay zekanın kötü adamların eline geçmesiyle ilgili bir film veya dizi bulmanız hiçte zor değildir. Bildiğiniz gibi robotların istenmeyen şekilde davranması ve dünyaya kaosun hakim olması, Hollywood’da oldukça popülerdir. Ancak bilim insanları bu kez yanlışlıkla değil, bilerek kötü niyetli bir yapay zeka yarattılar. Norman adı verilen bu yapay zeka, bizzat psikopat gibi davranması için eğitildi.

Çalışmada MIT araştırmacıları Norman’a (ünlü Sapık filminden esinlenilmiş) şiddet ve korku ögeleri içeren görseller göstererek onu eğitti. Daha sonra Norman ünlü Rorschach testine tabi tutuldu. Sonuçlar oldukça ürperticiydi.

Bir görselde standart bir yapay zeka ‘içinde çiçekler olan bir vazo’ görürken Norman ‘bir adamın silahla vurulduğunu’ gördü. Bir başka görselde standart yapay zeka ‘gökyüzünde bir şemsiye’ gördü. Norman ise ‘çığlık atan eşinin önünde vurularak öldürülen bir adam’ gördü. Standart yapay zekanın ‘yan yana duran bir çift’ gördüğü resimde ise Norman ‘hamile bir kadının yüksek bir binadan düştüğünü’ gördüğünü söyledi. Araştırmacılar, sürekli olumsuz görsellere ve depresif düşünceye maruz kalan Norman’ın empati mantığını harekete geçiremediğini belirtti.

Rahatsız edici görünen bu çalışma da, makine öğreniminde algoritmaya sunulan verilerin, elde edilen sonucu nasıl etkilediğinin tespiti amaçlanıyor. Algoritmaların taraflı ya da adaletsiz olduğu düşünüldüğünde aslında sorun algoritmanın kendisinde değil, onu geliştirmek için seçilen verilerde. Bu durum ciddi sonuçlara yol açabilir. Gelecekte yapay zekanın insanlarla birebir iletişime geçtiği ve karar aldığı alanlarda taraflı hatta ırkçı sonuçlar üretmemesi için geliştirme aşamasında kullanılan verilere dikkat edilmesi öneriliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)