Dünyanın Farklı Ülkelerinden En İlginç Trafik Kuralları

2 dk okuma süresi


0
12 Paylaşım

Toplumun küçük bir örneği olan trafik, ilginçtir çoğu zaman tuhaf olayların yaşandığı bir ortam olabiliyor. Her ülkenin kendi trafik kuralları da benzer şekilde bunu yansıtmaktadır. Gerek kuralları gerek yaptırımlarıyla okurken şaşıracağınız, dünyanın farklı ülkelerinden renkli ve en ilginç trafik kuralları listesini sizler için derledik. İyi okumalar!

1. Kanada: Hayvanlarla Yarışamazsınız

Dünyanın Farklı Ülkelerinden En İlginç Trafik Kuralları

Kulağa garip geldiğinin farkındayız ancak Kanada’da seyir halinde olan hiçbir araç otoyolda gördüğü at, geyik vb. hayvanlarla yarışamaz. Bu kuralın, hayvanları korumak için konulduğunu söyleyebiliriz fakat ihlal edenlerin nasıl tespit edildiği merak konusu!

2. Makedonya: Alkollüyken Ön Koltuğa Oturamazsınız

Makedonya, trafikte alkole kesinlikle tolerans tanımıyor ve aracı siz kullanmasanız bile alkollüyken ön koltukta oturmanıza izin vermiyor. Güvenliği son derece önemseyen ve benzersiz bir trafik kuralı olduğunu söyleyebiliriz.

3. İspanya: Yedek Gözlük Taşımalısınız

Dünyanın Farklı Ülkelerinden En İlginç Trafik Kuralları

İspanya’da eğer gözlük kullanıyorsanız mutlaka aracınızda yedek bir gözlük bulundurmanız gerekiyor. Yalnızca sürücünün değil pek çok kişinin güvenliği açısından önemli bir kural olduğunu belirtelim.

4. Rusya: Kirli Arabayla Trafiğe Çıkmayın

Rusya’da arabanız kirliyse polisten ceza yemeniz çok olası. Aracınızın özellikle plakasının görünecek şekilde temiz olması gerekiyor. Ayrıca Rusya’da evinizin bahçesinde veya sokakta araba yıkamanız da yasak. Çoğu sürücünün kurallara uymakta zorlanıyor ve trafiğe kirli arabayla çıkıyor.

5. Fransa: Alkolmetre Taşımalısınız

Dünyanın Farklı Ülkelerinden En İlginç Trafik Kuralları

Dünyanın pek çok yerinde alkollü araç kullanmak yasaktır. Ancak Fransa’nın ayrıldığı nokta, sürücülerin ilaveten araçta alkolmetre bulundurması zorunluluğu oluyor. Fransız hükümeti, sürücüleri yolda durdurup alkol kontrolü yapmanın maliyetinden kaçınmak için herkesin aracında kendi alkolmetresini bulundurmasını şart koşuyor. Eğer alkol kullanmadıysanız fakat yanınızda alkolmetre yoksa alkol kullanmış gibi ceza alıyorsunuz.

6. Filipinler: Plakanıza Göre Seyahat Edebilirsiniz

Filipinler’in başkenti olan Manila’da plakanızın son numarasına göre araç kullanabiliyorsunuz. Trafik yoğunluğundan kaçınmak için bulunan bu yönteme kodlama sistemi adı veriliyor. Hangi günler, hangi saatler ve hangi hatlar üzerinde seyahat edeceğiniz tamamen plakanızın son numarasına bağlı.

7. Danimarka: Aracınızın Altında Biri Olabilir

Dünyanın Farklı Ülkelerinden En İlginç Trafik Kuralları

Danimarka, son derece ilginç bir trafik kuralına sahip. Trafiğe çıkmadan önce yalnızca aracınızı değil, aracınızın altını da kontrol etmeniz gerekiyor. Evsiz birinin, arabanın altında uyuma ihtimaline dayanan kural için son derece tedbirli diyebiliriz. Ayrıca Danimarka’da kraliyet ailesinin trafik kurallarından muaf olduğunu da belirtelim.

8. ABD-Kaliforniya: Yolda Uyumak Yasak

Kaliforniya’da bir yayanın yol üstünde uyuması yasak. Eğer uyuyan biri polisler tarafından fark edilirse para cezası veriliyor. Yasak birden fazla kez ihlal edildiği takdirde hapis cezasına bile çevrilebiliyor. Uykunun affedilmediği nadir yerlerden biri!

9. Almanya: Benzinsiz Kalmanız Yasak

Dünyanın Farklı Ülkelerinden En İlginç Trafik Kuralları

Almanya’da yüksek hızla ilerlenen bir otobanda durmak, ceza almanıza sebep olabilir. Yalnızca acil durumlarda durmaya izin veren trafik kuralı, benzinsiz kalmayı kesinlikle acil bir durum olarak kabul etmiyor. Trafik polisi bu durumu sürücünün ihmali olarak değerlendiriyor, üstelik diğer araçların ilerleyişine engel olunduğu için ağır bir para cezası kesiyor.

10. Japonya: Yayalara Su Sıçratamazsınız

Yağmurlu günlerde çoğu kişinin muzdarip olduğu bu konuya Japonya çözüm getirmiş ve yeni bir trafik kuralı olarak belirlemiştir. Dünyanın farklı ülkelerinden en ilginç trafik kuralları listemizin sonuncusu olan Japonya’da sürücü olarak yayaların üzerine su veya çamur sıçratmanın cezası ortalama 65 dolara tekabül ediyor. Sürücüleri dikkatli araba kullanmaya ve yayaları da düşünmeye zorlayan yerinde bir kural olduğunu söyleyebiliriz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?