Dünyanın En Zorlu Okul Yolları

2 dk okuma süresi


6
8 Paylaşım, 6 puan

Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan, yaşamın eşitsiz ve adaletsizlikleri sebebiyle okula gidebilmek için zorlu engelleri aşmaya çalışan çocuklar var. Çoğumuz biliriz ki, öğrencilik yıllarımızda okula gitmenin pek çok zorluklarından bahsederdik. Ama bu seferki görecekleriniz, inanılmaz zorluklara rağmen eğitim alabilmek için tüm engelleri aşmak üzere çocukların verdiği mücadeleyi gözler önüne serdik. Bu dramatik fotoğraf karelerini gördükten sonra eminim fikriniz değişecek! İşte bir çok engellere rağmen okula gitmeye çalışan öğrencilerin mücadelesini gözler önüne seren dünyanın en zorlu okul yolları kareleri…

1.Çin

Çin, Gulu’daki çocuklar, okula gidebilmek için her gün bu tehlikeli dağlarda 5 saat yolculuk yapıyorlar. Bu çocuklar zaman zaman ölüm ile burun buruna geliyor…

Dünyanın en zorlu okul yolları

2.Güney Çin

Zhang Jiawan – Güney Çin’deki çocuklar ise dik yamaçtaki tahta merdivenlere tırmanarak okullarına gitmeye çalışıyorlar. Ayakta durmak için mücadele veriyorlar.

3.Himalayalar

Zanskar, Hint Himalayalarını aşıp sert buzul kayaçlar üzerinden geçerek okula gitmeye çalışan öğrenciler… Soğuklara rağmen eğitim engel tanımaz dedirtiyorlar.

Dünyanın en zorlu okul yolları

4.Endonezya

Bu gördüğünüz ise kırık köprü ve kırık tahtalar üzerinden geçmeye çalışan Lebak Endonezyalı çocuklar yılmadan okullarına gitmeye çalışıyorlar. Ve hergün ölümle burun buruna kalıyorlar.

5.Kolombiya

Kolombiyalı çocuklar, yükseklik korkusu bilmeden Rio Negro nehrinin yüzlerce metre üstündeki bu tel halatlardan geçerek okullarına ulaşmaya çalışıyorlar.

Dünyanın En Zorlu Okul Yolları

6.Hindistan

Hindistan’da bu çocuklar, ormanın içinden türlü zorluklardan geçerek okula gitmeye çalışıyorlar.

7.Cilangkap, Endonezya

Cilangkap, Endonezya’daki bu çocuklar bir kayıkları bile olmadığı için tehlikeli nehir suları üzerinden tahta sallar ile nehri geçmeye çalışıyor. Şu tahta sallara bir bakar mısınız?

Dünyanın En Zorlu Okul Yolları

8.Filipinler

Bu fotoğraf karesi Rizal, Filipinler’den çekilmiş. Lastikten bozma bir bot ile okulun yolunu tutan çocuklar…

9.Pili, Çin

Dünyanın en zorlu okul yolları listesindeki bir diğer şehir olan Pili’deki bu çocuklar da, yatılı okula doğru tam 200 kilometrelik tehlikeli bir yolculuk yapıyor.

Dünyanın En Zorlu Okul Yolları

10.Türkiye

Engelli olan Semra Sağır ise okul servislerinin çamurlu yollarda hizmet verememesi sebebiyle annesinin sırtında okula gidebiliyor. Engelleri ortadan kaldıran ailesi, görenleri şaşırtıyor ve insana eğitim engel tanımaz dedirterek ibretlik ders veriyor!

11. Keşmir

Keşmirli bu çocuklar, Hindistan’daki bir akarsuyun üzerinde hasar görmüş olan iskeleden geçmek zorunda kalıyorlar. Hergün okulunuza ulaşmak için buradan geçtiğinizi düşünün!

Dünyanın En Zorlu Okul Yolları

12. Ağrı, Türkiye

Okula gitmek için her gün 5 km’lik yol yürüyen ve tehlikeli dere yatağından geçmeye çalışan bu Ağrılı çocuklar ise ülkemizde de eğitimi ulaştırmamız gereken daha çok yer var dedirtiyor. Ve en kısa sürede bir eğitim seferliği projesi yapmamız şart! Bir ülkenin kalkınmışlığı eğitimli insanlarıyla ölçülür…

zorlu okul yolları


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
7
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!