Dünyanın En Önde Gelen Dergi Editörleri

3 dk okuma süresi


12
11 Paylaşım, 12 puan

Dergicilik sektörü, dijital anlamda dönüşüm içerisindedir. Bir derginin temellerini editörleri oluşturur. Yazdıkları ve ele aldıkları konular belirler. Bizde dergiCE’ye özel, dünyada en belirgin dergi editörleri kimler listeledik. Elbet dergi editörlüğü yapan binlerce insan var. Ancak geçmişten günümüze dünyanın yakından takip ettiği dergi editörleri ve önemli çalışmalarını sizler için araştırdık. Bu kişiler çok çalıştılar ve bir çok insana farklı ilham oldular. Bakalım kimler, ne gibi çalışmalar yapmış? İşte o dergi editörleri…

1. Edgar Allan Poe (1809 – 1849)

Dergi Editörleri

Amerikalı şair, yazar, editör ve edebiyat eleştirmeni olan Edgar Allan Poe, genellikle şiir ve kısa öykü yazmış. Eserleri yalnızca ABD’de değil, dünyada edebiyat üzerinde etkili olmuştur. Gizemli ve korkutucu hikayeleriyle ünlü Poe, edebiyat, müzik, televizyon, film ve popüler kültürün tüm alanlarında pek çok eseri bulunmaktadır. 1835 Ağustos ayında Southern Literary Messenger dergisinin yardımcı editörü olarak dergi sektörüne adımını atmıştır. 1837 yılına kadar çalıştığı bu dergide, sayısız makale, öykü ve eleştiri yayınlayarak Amerika’da edindiği etkili eleştirmenlik rolü, ününü artırdı.

2. Harriette Cole

Dergi Editörleri

Harriette Cole, üniversiteden mezun olduktan sonra Kongre üyesi Barbara Boxer’ın için çalıştı. Daha sonra Contemporary Living adlı bir medya şirketinde Essence Magazine dergisinde editör yardımcısı oldu. Uzun süre dünyayı gezdi, gezdiği ülkeleri insanlara yazdı. 1995 yılında Essence’den ayrıldı ve halen devam eden Harriette Cole Media adlı kendi medya şirketini kurdu. 20 yıllık işletmesiyle Cole, çok çeşitli projelere katıldı ve pek çok derginin dönüşümüne öncülük ediyor.

3. Ian Hislop

Ian Hislop

İngiliz gazeteci ve yazar Ian Hislop, Private Eye isimli bir derginin editörlüğünü yapmaktadır. Oxford üniversitesinde okurken, Passing Wind dergisini düzenlemiş ve ilk makalesi 1980’de üniversite finallerine girmeden önce yayınlamıştır. Oxford’dan ayrıldıktan hemen sonra Observer dergisinde yazarlığa başladı. 1986’da Ingram’ın ayrılmasının ardından dergide editör oldu. Ayrıca Hislop, BBC kanalında televizyon ve radyo projeleri olarak çalışmalar da yapmıştır.

4. Lauren Santo Domingo

Dergi Editörleri

Lauren kariyerine Vogue’ta moda dolabında Moda Asistanı olarak başladı. Vogue editörü iken Lauren, kadınların ve tasarımcıların kendi hazırladığı koleksiyonlardan alışveriş yapmasına olanak tanıyan bir platform oluşturmaya karar verdi. Stilistlere ve editörlere avantajlar sundu. Şubat 2010’da, moda endüstrisinde ve kadın dükkanlarında çığır açan Aslaug Magnusdottir ile birlikte Moda Operandi’yi kurdu. Şuanda Online moda perakendecisi Moda Operandi’nin kurucu ortağı olarak kariyerine devam etmektedir.

5. Elmer Davis (1890 – 1958)

Elmer Davis

İlk profesyonel yazma işlerini, İngiltere Franklin Koleji’nde okula devam ederken Indianapolis Star da başladı. Parlak öğrenci olan Elmer Davis, babasının vefat etmesi sonrası Amerika’ya döndü ve The New York Times gazetesinde editör olarak yazmaya başladı. Bir kaç yıl sonra Adventure dergisinin editörü oldu. 10 yıl boyunca yazılar yazdı, ardından serbest yazar olarak yaşamına devam etti. En bilindik eseri, New York Times Tarihidir.

6. April Bernard

Dergi Editörleri

Şair April Bernard, New England’da doğup büyüdü ve Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu. Vanity Fair, Premiere ve Manhattan dergilerinde editör olarak yazılar paylaştı. 1990’ların başında Amherst Koleji’nde ders verdi. Şuanda New York’ta bir kolejde ders vermeye devam ediyor.

7. Michael Chiang

Dergi Editörleri

Singapur’un en ünlü ve başarılı oyun yazarı olarak bilinen Michael Chiang, 1984’te The Sunday Times gazetesi için eğlence bölümünde editör olarak başladı. 1990’dan 2009’a kadar 8 Days dergisinde editörlük yaptı. Mediacorp Yayınları’nın editör direktörü olan Chiang, ünlüleri dergi kapaklarına koyma konusunda popülerleşti. 2014’te, Ulusal Sanatlar Konseyi’nin sanat dergisi olan A List’in editörlüğünü yaptı. Ayrıca senarist olarak pek çok tiyatro oyun yazdı ve ödüller aldı.

8. Grace Coddington

Dergi Editörleri

17 yaşlarında iken, bir Vogue model yarışmasına katıldı ve Genç Model olarak kazandı. Daha sonra Vogue’da mankenlik kariyerine başladı. Stilist ve fotoğrafçı olan Grace Coddington, Vogue dergisinin büyük yaratıcı yönetmenidir. Gizemli, karmaşık ve dramatik fotoğraf çekimleri oluşturulmasıyla tanınır.

9. Dasari Narayana Rao (1947 – 2017)

Dasari Narayana Rao

Ağırlıklı olarak sinema, televizyon ve Bollywood’daki eserleri ile tanınan Hintli film yönetmeni Rao, aynı zamanda yapımcı, senarist, diyalog yazarı, aktör ve politikacıdır. 150 kadar film yönetti, 53 film çekti ve 250’den fazla filmde diyalog ve söz yazarı olarak çalıştı. 2017 yılında vefat eden Rao, 2 Ulusal Film Ödülü, 9 Nandi Ödülü ve 6 Film Ödülü aldı. Filmlerinde genellikle sosyal adaletsizlik, yolsuzluk ve cinsiyet ayrımcılığını ele almıştır. Bir dönem Udayam adında Hindistan’da bir gazete çıkarmıştır.

10. Kathleen Howard (1884 – 1956)

Dergi Editörleri

Kanadalı Kathleen Howard, opera şarkıcısı, karakter aktristi ve dergi editörüdür. Opera kariyerine Almanya’da başladı. Berlin’de 8 yıl süren şarkıların ardından Belçika, İngiltere, Almanya, Hollanda ve İskandinavya’da konserler verdi. 1913’te Amerika’ya geldi ve 1916’da Metropolitan Opera’ya katıldı. 1918’den başlayarak, 4 yıl boyunca Howard, Harper’s Bazaar dergilerinin moda editörlüğünü yaptı ve aynı zamanda Fashion Group International’ın başkanlığını sürdürdü. Daha sonra filmlerde rol aldı.

dergiCE’de içerik yazarlığı yapmak isterseniz, başvuru formunu doldurunuz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!