Dünya’nın En Büyük Emperyal Ülkesi: İngiltere

1 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan
İngiltere Hakkında Bilgiler
İngiltere Hakkında Bilgiler

Birleşik Krallık’ı oluşturan ve Britanya adası üzerinde bulunan ülke İngiltere’dir. 57 milyon nüfusa sahip olan bu ülke, Büyük Britanya adasının merkezi ve güney bölgesinin üçte ikisini kaplamaktadır. Ayrıca kuzeyde İskoçya, batıda Galler ile komşudur. Başkenti Londra’dır. para birimi Sterlin’dir. Birleşik Krallık, Britanya adasının etrafında yer alan irili ufaklı yaklaşık 100 adayla beraber Büyük Britanya’yı oluşturur. İngiltere’nin bir kenti olan Londra, İngiltere’nin en büyük kenti olduğu gibi dünyanın da önemli kentleri arasındadır. Cambridge, Birmingham, Derby, Ipswich, Liverpool, Nottingham, Northampton, Oxford, Cardiff şehirleri, İngiltere’nin diğer önemli turistik bölgeleri arasındadır. Manchester şehri ise kuzeyin başkenti olarak adlandırılmaktadır.

England adı, 5. yüzyılda Saksonlarla birlikte adayı istila eden Cermen halkı Angluslardan kaynaklanır. Türkçede kullanılan İngiltere sözcüğü ise İtalyancadaki Inghilterra ve Fransızcadaki Angleterre adlandırmalarına dayanmaktadır. Terra; toprak, arazi anlamlarına gelir. İngiltere, düz bir topografiye sahiptir. Geniş ovalar arasında ufak tepeler yer alır. Bu özelliği tarım yapmasına olanak sağlamaktadır. Pennine Dağları ülkeyi kuzeyden güneye doğru ikiye ayırır. Buna karşın dağlar fazla yükselmez. En yüksek nokta 978m irtifadaki Scafell Pike zirvesidir.

Halkın büyük bir kısmı üzerinde Anglikan kilisesi hakimdir. İskoçya kilisesinin 1,3 milyon taraftarı vardır. 6 milyon civarında Katolik, Metodist ve Baptist mezhepleri de mevcuttur. Ayrıca Müslüman, Musevi ve Budist dinlerine mensup halk da vardır.

İngiltere’de 5 ile 16 yaş arası eğitim zorunludur. En eski üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi çok uzun yıllar önce eğitime açılmıştır. Üniversite kitaplığında iki milyon civarında kitap bulunmaktadır. Diğer eski üniversitesi ise Oxford Üniversitesidir. İngiltere’de 130 civarında üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin birçoğu dünya sıralamasında ilk 100’de yer alır.

Ülke futbolun merkezi olarak adlandırılır. 25.520 spor kulübüne üye 70.000 dolayında futbol takımı ve bu takımlarda yer alan yaklaşık 750.000 lisanslı futbolcu vardır. İngilizlere mahsus olan polo, rugby, hokey, kriket, golf, badmington, squash gibi spor oyunları bu ülkede doğmuş ve bazıları sadece adalar devletlerinde oynanmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?