Dünya’nın En Büyük Ekonomisi: Çin Halk Cumhuriyeti

2 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Gerçek adıyla Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Asya’da bulunan üniter egemen devlettir. 1,404 milyar nüfusa sahiptir ve 9,6 milyon km2 alanıyla toprak alanı açısından Dünya’nın en büyük ikinci ülkesidir. Asya’nın en büyük ülkelerinden biri olan Çin’de halen konuşulmakta olan 292 dil vardır. Moğolca, Tibetçe ve Uygarca en tanınan dilleri arasındadır. Bunlar arasında Çince ülkenin resmi dilidir.

Komünist Partisi tarafından tek parti rejimiyle yönetilmektedir. 22 eyalet, 5 özerk bölge, 4 doğrudan yönetilen şehir ve Hong Kong ile Makao Özel İdari Bölgeler’i üzerinde hükmünü sürdürmektedir. Bunun yanında Tayvan üzerinde egemenlik talebinde bulunmaktadır. Konum olarak kuzeyinde Moğolistan, kuzeydoğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güneydoğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güneybatısında Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan bulunur. Ülkenin Çin Halk Cumhuriyeti adını almadan önce yaklaşık 5.000 yıllık köklü bir geçmişi, yazılı tarihi vardır. Kuzey Çin ovası verimli Sarı Nehir havzasında Dünya’nın ilk uygarlıklarından biri olduğu öne sürülmektedir.

Çin’deki Siyasi Sistem Hakkında Bilgiler

Çin’deki siyasi sistem, yarı efsanevi Xia Hanedanı ile başlayıp binlerce sene ırsi monarşi veya hanedanlıklara dayalıydı. İlk hanedanlıklardan beri defalarca genişlemiş, bölünmüş ve yeniden birleşmiştir. 1912 yılında Çin Cumhuriyeti, en son hanedanlığın yerine tamamen yönetimini üstlendi ve 1949 yılında İç Savaş çıktı. Halk Kurtuluş Ordusu tarafından yenileninceye kadar Anakara Çin’i yönetti. 21 Eylül 1949 tarihinde Komünist Parti, Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti devletini kurdu. Çin Cumhuriyeti hükümeti ise Tayvan’a çekilip Taipei şehrini de facto olarak yaptı.

Her iki yönetimde, tüm Çin’in tek meşru hükümet olduğunu savunmaktadırlar. Daha önceleri dışa dönük bir ekonomik politika izlerken, son yıllarda yapılan atılım ve stratejilerle dünyanın en önemli stratejik güçlerinden biri olmuştur. Ülkeden dışarıya rafine edilmiş petrol ürünleri, yağ maddeleri, kimyasal ürünler, içecekler, bitkisel ve hayvansal yağlar, elektrikli makineler, ulaşım ekipmanları, büro malzemeleri, pirinç, çay gibi pek çok ürünü satılmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin anayasasına göre yönetimsel bölümler üç düzeyden oluşuyor: eyalet, ilçe ve belde. Ancak günümüzde eyaletlerin altına il ve beldelerin altına köy olmak üzere iki düzey daha kullanılmaya başlanmıştır. Ülkede 33 eyalet, 333 il, 2.862 ilçe, 41.636 belde ve çok sayıda köy vardır. Başkenti Pekin’dir. Önemli şehirlerinden bazıları Şangan, Hong Kong, Wuhan, Chongqing ve Guangzhou’dur. Antik çağlardan beri halkın dini, çoğulculuk olarak tanımlanır. Buna örnek olarak Taocu, Budist ve folklorik dinlerine ait pek çok tapınak mevcuttur. Yüzölçümü olarak çok büyük olan bu ülkede gideceğiniz yeri ve zamanı biliyor olmanız gerekmektedir. Çünkü ülkenin farklı bölgelerinde hepsinin aylara göre hava durumu farklılık gösteriyor. Ulaşım için Türkiye’den direkt uçuşlar mevcuttur ve yaklaşık 10 saat sürmektedir.

Çin’de Gelenekler ve Mutfak Kültürü

Gelenek ve görenekleri arasında karşılıklı saygı ve sevgiye çok önem verirler. Örneğin elle birini göstermek saygısızlık olarak nitelendirilir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Çin mutfağı, Uzakdoğu’da bile Çinlilerin yaşadığı her bölgede büyük farklılıklar gösterir. Sebze ağırlıklı yemekler, yemeklerin work adı verilen çukur tavalarda pişirilmesi ve çubuklarla yenmesi ise her yerin ortak noktasıdır. Çin mutfağında malzemelerin başını soya fasulyesi ve soya fasulyesinden türeyen soya sosu, soya sütü, fasulye filizi ve tofu gibi ürünler çekmektedir. Pilav ve pirinç de mutfakta vazgeçilmezler arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)