Dünyanın En Büyük 10 Soygun Olayı

4 dk okuma süresi


1
10 Paylaşım, 1 puan

Soygunların çapı büyüdükçe, hikayesi de oldukça farklılaşıyor. Dünyada meydana gelmiş en büyük soygunların arka planında neler olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız! dergiCE ekibi, sizler için dünyanın en büyük top 10 soygun olayı listesini hazırladı.

1. Mona Lisa’yı Çalmak

dünyanın en büyük 10 soygun olayı

Vincenzo Peruggia, Louvre Müzesi’nde görevliydi. O yıllarda birçok hırsızın yapmak istediği ancak fırsat ve cesaret bulamadığı bu soygunu Peruggia yaptı. Müzenin içini karış karış biliyor olması da önemli bir etken olmalı. 1911 yılının bir pazar günü müzenin kapanmasını bekledi. Güvenlik görevlilerinin su içmek için kısa bir süre odadan çıkmalarını fırsat bilerek ünlü tabloyu aldı ve gitti. Mona Lisa’yı iki yıl sonra bir sanat galerisinde satmaya kalkınca yakalandı. Ünlü tabloyu iki yıl boyunca evinde sakladığı öğrenildi. Mona Lisa incelenip onarıldıktan sonra ait olduğu yere Louvre Müzesi’nin duvarına geri döndü.

2. Büyük Elmas Vurgunu

dünyanın en büyük 10 soygun olayı

Belçika’daki Antwerp Elmas Merkez Binası, Avrupa elmas pazarının kalbi olarak biliniyor. Leonardo Notarbartolo, iş için Antwerp Elmas Merkez binasında bir ofis tutar. Öncesinde de küçük soygunlar yapan bir hırsızdır. Burayı soymak gibi bir amacı olmasa da kaderin cilvesine bakın ki, birlikte iş yaptığı birinden burayı soyması için teklif alır. Bir ekip kurulur, plan yapılır. Yapılması imkansız gibi gözüken bu soygun, ekipteki Dahi lakaplı kişinin sismik sensörleri, radarı, manyetik alan sensörünü de devre dışı bırakmasıyla gerçekleşir. Çaldıkları elmas keselerinin içinde ise sadece boş kağıtlar ve bir miktar para vardır. Elmasların olmadığını gören çete boş bir arazide keseleri bırakır ve kaçarlar. Polislerin bulduğu bu delillerin içinde Leonardo Notarbartolo’ya ait bir belge bulunur ve hırsız yakalanır. Ancak elmaslar çalınmıştır. Aslında kimin çaldığı ve elmasların nerede olduğu hala bulunamamıştır.

3. Dunbar Armoured Soygunu

dünyanın en büyük 10 soygun olayı

1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük nakit para soygunu gerçekleştirildi. Şirkette emniyet görevlisi olarak çalışan Alan Pace, arkadaşlarıyla birlikte kayak maskeleri giydi ve bir anahtar ile geç saatlerde binanın deposuna girdi. Alarmı çaldırmadan korumaları etkisiz hale getirdiler ve hiçbir iz bırakmadan kayıplara karıştılar. Soygunculardan birinde çalıntı paranın bulunması olayın çözülmesine yol açtı. Alan Pace soygun için bir gün önce işinden ayrıldığını ve nöbet tutarken soygunu planladığını itiraf etti.

4. Büyük Tren Soygunu

dünyanın en büyük 10 soygun olayı

1963 yılında İngiltere Buckinghamshire’da bir Royal Mail treni büyük soygun için hedeflenmişti. Bruce Reynolds’un öncülük ettiği 15 kişi, Glasgow ile Londra arasında işleyen treni, sinyalizasyon sistemini sabote ederek soydu. Hırsızlar 2.6 milyon sterlinle birlikte kayıplara karıştı. Sonrasında paralar kurtarılamasa da hırsızların çoğu polis tarafından yakalandı. Fakat dördü hiç keşfedilemedi. Çetenin elebaşlarına 30 yıl hapis cezası verildi. Sonraki yıllarda hırsızlardan beşi kaçtı ve bir daha bulunamadı.

5. Drumlanrig Kalesi Soygunu

dünyanın en büyük 10 soygun olayı

Turist gibi görünen dört adam 27 Ağustos 2003’te Drumlanrig Kalesi’ne girdi. İskoçya’daki bu kalede bulunan Leonardo da Vinci başyapıtı Yarnwinder Madonna’sını çaldı. Yaklaşık 65 milyon dolar değerinde olan bu tablo İskoçya polisi tarafından bulundu. Soygunla ilgili olarak üç İngiliz ve bir İskoç’un tutuklandığı biliniyor.

6. Azılı Sanat Hırsızı Stephane Breitwieser

Annesi ve kız arkadaşı ile ortak oldukları soygun işinde yaklaşık 250 sanat eseri çaldıkları tahmin ediliyor. Çaldığı sanat eserlerini kara borsada satarak lüks bir hayat yaşayan hırsızın çaldıklarının toplam değeri 1.4 milyar dolar. Stephane Breitwieser, modern zamanın en büyük sanat hırsızlarından biri olarak nitelendiriliyor. Breitwieser, 2001 yılında yakalandığında annesi 1995-2001 yılları arasında çaldıkları onlarca resim ve eskizin kanıt olarak kullanılmasını önlemek için kanala atmış, bir Bakire Meryem heykelini ise uzaklarda bir şapele bırakmıştı.

7. Irak Merkez Bankası Soygunu

Irak’ın 2003’te koalisyon güçleri tarafından bombalanmasından bir gün önce, Saddam Hüseyin’in oğlu Kusay, Saddam Hüseyin’den aldığı imzalı mektupla birlikte bankaya gitti. Banka personeli korku nedeniyle talebi mecburen kabul etti. Kusay Hüseyin’in bankadan çaldığı 1 milyar dolar, hala tarihin en büyük soygunu olarak bilinir. Soygundan sonra ABD askerleri Kusay’ı öldürdü. Saddam Hüseyin ise kamufle edilmiş bir delikte saklanırken yakalandı. Çalınan paranın 650 milyonu Saddam’ın sığınaklarından birinde bulunsa da, kalan 350 milyon dolar hiçbir zaman bulunamadı.

8. Dansk Vardihandtering Soygunu

Bir güvenlik firması olan Dansk Værdihåndtering’den, 62 milyon Danimarka kronu yani yaklaşık 9.7 milyon dolar değerindeki para çalındı. Soygunda ağır silahlarla sokaklara ateş açıldı ve çöp kamyonlarıyla alana polisin girmesi engellendi. Sonrasında Kopenhag’da bir otelde yakalanan 5 kişi diğer hırsızları da ele verdi.

9. Tünel Kazılarak Soyulan Banka

Hırsızlar, Brezilya’nınFortaleza kentinde, Brezilya Merkez Bankası’na iki sokak uzakta suni çim üreten bir şirket adına yer kiralamışlardır. Burada tünel için kazı işlemlerine başlanır. İşlerinden dolayı hiç dikkat çekmeden bankaya 200 metre tünel kazarlar. Toplamda çalınan paranın 65 milyon dolar. Olduğu biliniyor. Polislerin araştırması sonucu hırsızın DNA’sına rastlanır. Hırsızın Anthony Curcio adında biri olduğu anlaşılarak yakalanır.

10. Tucker Haçı Soygunu

dünyanın en büyük 10 soygun olayı

Dünyanın en büyük soygun olayı listemizin 10. maddesine geldik. 1955 yılında bir dalışta bulunan haç “en değerli keşif” unvanını aldı ve o günden sonra kaşifi Tucker’ın adıyla anılmaya başlandı. 1975’de Bermuda’da sergilenen haç, dünyanın en çok bilinen sanat eserleri arasında yerini aldı. Çalınan haçın yerine sahtesinin koyulduğu tespit edildi. Tucker Haçı bulunamadı ve sonunda polisler haçın hırsızlar tarafından eritilerek ve üzerindeki zümrütlerin de çıkarılıp ayrı ayrı satıldığını tahmin ediyorlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!