Dünyadan İlham Verecek En Tuhaf 10 Girişimcilik Örneği

4 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Dünyanın birçok yerinde girişimcilik adımları atılırken “bu kadar da olmaz!” dedirten en tuhaf girişimleri sizler için araştırdık. Bazıları gün yüzüne çıkmadan girişimcilik ekosistemi arasında kayboldu, bazıları ise çok saçma fikir gibi görünse de kitleler tarafından kabul görüldü. Şimdi saçma görünüp, kabul edilen en tuhaf 10 girişimcilik örneği listemizi inceleyelim.

1. Boie: Dişlerinizi temizlerken dünyayı kirletmeyin!

Boie

Daha az çöp yaratacak, uygun fiyatlı ve dayanıklı bir fırça üretme fikri Boie tarafından yaratıldı. Bir ürün sizin elinize ulaşana kadar bir çok aşamadan geçer. Bu aşamalar sürdürülebilir teknolojilerle yapılmadığı sürece ne yazık ki doğaya ciddi zararlar veriyor. Aynı zamanda ne kadar tüketim o kadar atık demektir. Boie’ye kadar bilinçli tüketici için bunun önüne geçmenin bir yolu yoktu. Boie’nin yaratıcıları bir çok bilinçli tüketicinin kafasının üzerinde dolaşan fikir bulutunu yakaladı ve onu hayata geçirme cesareti gösterdi. Her gün elimize aldığımız diş fırçasından yarattıkları değiştirilebilir başlık fikri enteresan ve ilham verici. Ülkelerin bile kalkınma politikalarını yavaş yavaş sürüdürülebilir kalkınma modeline evrilttiği bu günlerde sen de çevre dostu bir fikir yakalayabilirsin.

2. Tortuga: Valize yeni bir bakış!

Tortuga

Tekerlekli çantalardan hoşlanmayan gezginler için, Tortuga en iyi taşınabilir çözümlerden birini sunuyor. Tortuga’nın seyahat sırt çantaları daha organizedir ve ortalama bir çantadan daha fazla kıyafet sakladığı gibi taşınması da şaşırtıcı şekilde konforlu diyebiliriz. Hem sırt çantası hem tekerlikli bir valiz bu çantalar. Bu basit gibi görünen enteresan fikir şu an bir çok insanın hayatını kolaylaştırıyor.

3. BlaBlaCar: Yoldan geçerken beni de alıver be abi!

BlaBlaCar

BlaBlaCar, kendi aracı ile seyahat eden ve boş koltukları olan sürücülerle aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturuyor ve böylece iki taraf da yolculuk masraflarını paylaşmış oluyor. Yani abi yoldan geçerken beni de alıver diyebileceğiniz insanlara sizleri buluşturan enteresan bir uygulama. Kırk yıl düşünsek aklımıza gelmezdi diyeceğimiz bu uygulama şu an bir çok insan tarafından aktif olarak kullanılıyor. Sizin de böyle enteresan fikirlerinizin varsa harekete geçmenin tam sırası!

4. Slack: İş içi haberleşmek bu kadar kolay olmamıştı!

Slack

Slack iş içi iletişiminizi kolaylaştırmak için tasarlanmış uygulamadır. E-mailin yetersiz kaldığı, Skype’ın kontrolünün zor olduğu ekip işi iletişimde imdadımıza Slack koşuyor. Genelde firmaların Whatsapp gruplarında ekip içi iletişim sağladığını biliyoruz. Bu bağlamda Whatsapp Slack kadar kullanışlı değil çünkü doküman takibi imkanı sunmuyor. Slack masaüstü ve mobil app ile ekip içinde iletişimi hızlandırdığı gibi, saha ekibi ile de anlık iletişim kurmanızı sağlıyor. Slack aynı zamanda Google Drive ve Dropbox ile uyumlu. Bu sayede dosyaların tek bir havuzda paylaşımını sağladığı için, ihtiyacınız olan belgeler emailler arasında kaybolmuyor, aradığınız kelime dökümanda olsa dahi ulaşıyorsunuz. İş haberleşmelerine komplike bir iletişim ağı sunan Slack oldukça yaratıcı ve ihtiyaca yönelik. Girişim yapmak istiyorsak ihtiyacı tespit etmek önemli. O zaman Slack’tan ilham alıp gözlerimizi dört açmanın vakti geldi ne duruyoruz!

5. Yape: Yeni nesil postacınız!

yape

Yape 2018 yılında Milano Teknik Enstitüsü’ndeki bir araştırma grubu tarafından oluşturulmuştur. Yape, 80 kilometreye kadar teslimat yapabilen, iki tekerlekli, elektrikli bir motorlu robot olup; Avrupa şehirlerinin dar sokaklarında trafikten kaçınarak, gıda ve kargo paketlerini hızlı ve düşük maliyetle taşıyabilmek için tasarlanmıştır. Biz bu enteresan minik postacıları çok sevdik ya siz?

6. Flux Planet: Sanal ortamda yaşamaya hazır mısınız?

Flux-Planet

Eski Samsung çalışanlarının kurduğu Seul merkezli bu girişim, AR / VR içeriğini haritalamak ve oluşturmak için bir 4D tarayıcı ve 3D projektör yaptı. Şirket 4D tarayıcı adını verdiği bu ürünü 50.000 dolara satıyor. Tüm vücut hareketlerini haritalamak için 250 kamera ve karmaşık modelleri yeniden yapılandırmak için bulut tabanlı yazılım kullanıyor. Bu sayede artık favori oyunlarınıza birebir kendi bedeninizi kopyalayabilirsiniz.

7. Amo Lab: Pes dedirten elektronik uyku kolyesi!

Amo-Lab

Amo Lab adlı bir başka Güney Koreli girişim ise bir kolyeye benzeyen Amo+ adlı giyilebilir bir uyku cihazında biyoelektrik kullanıyor. Cihazdan gelen elektromanyetik sinyaller, stresi azaltmak ve kalp atış hızınızı dengelemek için göğüsteki sinirleri uyarıyor. Bu sayede rahatça uykuya dalabiliyor uyku bozukluğundan kaynaklanan sorunlarınızın önüne geçebiliyorsunuz. Gerçekten ilham verici!

8. Notilo Plus iBubble: Su altında drone!

Notilo-Plus-iBubble

iBubble, 60 metre derinliğe kadar dalabilir ve bir kablo takılmadan etrafındaki dalgıcı takip etmek için yapay zeka kullanabilir. Dalgıç, drone akıllı bir su geçirmez bileklikten hızlı hareketlerle kontrol edebilir veya drone, yüzeydeki bir uzaktan kumandadan kontrol edilebilir. Tepemizde dönüp duran dronelara bakıp daha fazlası için ilham alan iBubble yaratıcılarına hayran kalmamak imkansız.

9. Arcade 1UP: Zamanda yolculuğa çıkıyoruz!

Arcade-1UP

İnsanların geçmiş özlemi asla bitmez. Bunu bilen Arcade 1UP yaratıcıları eski model bir oyun konsolunda Pac-Man, Space Invaders ve Galaga gibi orijinal lisanslı arcade oyunlarını eski tip makinelerde oynabilmenizi sağlıyor. Bir oyunun dünyasına sanal gerçeklikle dahil olabileceğimiz bu dönemde analog bir cihazla oyun imkanı sunan bu cesur ve enteresan proje genç girişimcilere umarız ki ilham olur.

10. Tilr: İş bulmak artık çok kolay!

Tilr 2015 yılında kurulan algoritmik bir işe alım çözümüdür.  Tilr’in algoritması, yetenekleri başlıklar veya anahtar kelimeler ile iş gereksinimlerine göre akıllıca eşleştiriyor. Bu, Tilr’in işe alım sürecini otomatikleştirmesini ve hem müşteriler hem de topluluk üyeleri için daha iyi uyum sağlamasını sağlıyor. Kısacası Tilr daha iyi iş fırsatları ve daha büyük, daha uygun aday havuzları sağlıyor. Her şeyin bir matematiği vardır, iş bulmanın bile. Bunu bilen Tilr yaratıcıları umarım sizlere de ilham vermiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!