Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeler

3 dk okuma süresi


5
19 Paylaşım, 5 puan

Ülkeleri yöneten siyasi iktidarlar nasıl bir toplum görmek istiyorlarsa öyle bir gençlik yetiştirecek eğitim sistemini uygulamaya koymak isterler. Çünkü verilen eğitimle yeni yetişen geleceğe, toplumun değerleri, ülkenin bağımsızlığı, önemi ve korunması gibi birçok önemli değer kazandırılmış olur. Gelecek nesillerimizin en iyi şekilde yetişmeleri niyetiyle dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler listesini sunmak istiyoruz. Gelin birlikte inceleyelim!

1. Belçika’da Okurken Çalışıyorlar

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeler

Belçika’da anaokulu 3, ilkokul 6 yıldır. Ortaokul ve lise ayrımı yapılmıyor. Öğrenciler ilkokuldan sonra 6 yıllık lise eğitimine devam ediyor. Zorunlu eğitim (anaokulu dışında) 12 yıl. Çocuklar 18 yaşına kadar eğitim almak zorunda. Yani 16 yaşından itibaren yarı zamanlı okul, yarı zamanlı meslek eğitimi sistemi var. Böylece 16 yaşından sonra gençler okurken çalışma imkanı bulabiliyor. Ülkede meslek veya genel lise, tercih mevzusu değil. Başarılı çocukların tamamı genel lisede eğitime başlıyor. Notları kötüye gidenler önce teknik, sonra da meslek lisesine gidebiliyor.

2. Amerika’da 3 Ayrı Sistem Mevcut

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeler

Amerika’da eğitim kurumları, ilkokul, ortaokul ve liselere ayrılıyor ve üç ana sistem var. 8+4 formatı, 6+3+3 formatı ve 6+6 formatı. Aile bu formatlardan herhangi birini seçebiliyor. İlk formatta çocuklar 8 yıl ilkokul okuduktan sonra 4 yıl lise okuyor. İkinci formatta 6 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul, 3 yıl lise okunuyor. Üçüncü formatta ise 6 yıl ilkokul, 6 yıl lise okunuyor. Zorunlu eğitim eyaletlere göre 10-13 yıl arası değişiyor. Yine çocuklar eyaletlere bağlı olarak 5-6-7 yaşlarında okula başlıyor. Ancak federal yasalar gereği en az 16 yaşına kadar mecburi eğitim söz konusu. Mesleki eğitim genelde liseden sonra ve 2 yıl.

3. Hollanda’da İlkokula 4 Yaşında Başlanıyor

Hollanda

Hollanda’da anayasaya göre insanların özel okul kurma, dini, ideolojik ya da eğitime ilişkin inançlarına göre eğitim verme hakkı var. Bunun sonucunda ülkede özel okullar oldukça gelişmiş ve öğrencilerin yüzde 70’i buralara gidiyor. 5 yaşına gelene kadar eğitim zorunlu olmamasına rağmen 4 yaşındaki çocukların yüzde 99’u ilkokula başlıyor. Eğitim 16 yaşına kadar zorunlu olduğu bu ülkede lise genellikle 15 yaşında bitiyor. Bu yüzden gençlerin sonraki bir yıl boyunca haftada en az iki gün ders veren bir kuruma devam etmeleri gerekiyor.

4. Fransa’da Mezun Olur Olmaz İş İmkanı

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeler

Fransa’da zorunlu olmamasına rağmen çocuklar 3 yaşından itibaren anaokuluna gidiyor. Ülkede 6-16 yaş arası eğitim zorunlu ve üç safhaya ayrılmış. İlkokul, orta öğrenim birinci devre ve orta öğrenim ikinci devre. İlkokul 5, orta öğrenim birinci devre 5, ikinci devre ise 1 yıl. Gençler, orta öğrenim birinci devreyi 15 yaşında tamamladıktan sonra, genel ve teknolojik liseye ya da meslek lisesine kayıt yaptırıyorlar. Bu eğitimlerini tamamladıklarında zorunlu eğitimin sonuna denk gelen 16 yaşlarını da doldurmuş oluyorlar. Mesleki liseler, öğrencilere verdiği iki yıllık eğitim süresince onları mesleki yeterlilik derecesine hazırlıyor ki, mezun olur olmaz iş bulabilsinler.

5. İsveç’te İlköğretim Notu Meslek Seçimini Etkiliyor

Isveç

İsveç’te çocuklar 6-7 yaşlarında okula başlıyor. 9 yıllık zorunlu eğitim 3 aşamada tamamlanıyor. Ardından lise başlıyor. Bu okulların yanında mesleki eğitim liseleri de var. Öğrencilerin 3 yıl sürecek lise eğitimine kabul edilmesi için 20 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Liselerde 17 farklı meslek dalı bulunuyor. Bu dalların farklı puanları var ve bu puanı tutturmaktaki ölçüt ilköğretim notu. Notu düşük olduğu için istediği dala giremeyen öğrenciler ‘yetişkinler eğitim okulları’na gidip tamamlayıcı dersler alabiliyorlar.

6. Çin’de Zorunlu Eğitim 9 Yıl

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeler

Çin’de zorunlu eğitim süresi 6 yılı ilkokul, 3 yılı ortaokul olmak üzere 9 yıldır. Bazı bölgelerde bu sistem 5+4+3 olarak değişiyor. İlkokulu bitiren bir öğrenci mesleki ortaokula gidebiliyor. Mesleki ortaokul veya mesleki liselere giden öğrenciler ise iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere eğitim görüyor ve istihdam ediliyorlar. Liseler genel ve mesleki olmak üzere ikiye ayrılıyor. Genel liseler öğrencileri daha çok ticarete ve memuriyete hazırlayan okullar olarak biliniyor. Ayrıca genel liseler, üniversitelere öğrenci yetiştirmeyi amaçlarken, 5 yıl üzerine 3-4 yıl süren ortaokullar ise ara eleman yetiştirmeyi hedefliyor.

7. Almanya’da Adeta Yönlendirme Sistemi

Almanya

Almanya’da da zorunlu eğitim süresi 12 yıl. İlköğretim eyaletlere bağlı olarak 4-6 yıl olarak değişiyor. 16 eyaletin eğitim alanında özel sorumlulukları olduğundan ortaokul ve lise süreleri de yine buna bağlı olarak değişiyor. Orta öğrenim için 4 ayrı yapı mevcut. Öğrencilerin; yeteneklileri özel, orta düzeyde eğitim veren, mesleki eğitime hazırlayan veya her uygulamayı bünyesinde bulunduran bu yapılardan hangisine gideceğine, eğitimcilerin tavsiyesi doğrultusunda karar veriliyor. Mesleki eğitim öğrencileri okullarına devam ederken bir şirket bünyesinde çalışmalarına imkan tanıyan staj sistemleri var.

8. Atatürk Eğitim Sistemi Hakkında Ne Diyor?

Türkiye'de Eğitim

Dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkeler listemizin sonuna geldik. Umarız, faydalı olmuştur! Yazımızı Atatürk’ün güzel bir sözüyle tamamlayalım. “Şimdiye kadar uygulanan eğitim ve öğretim yöntemlerinin milletimizin geri kalmasında en önemli etken olduğu kanısındayım. Onun için bir milli eğitim programından söz ederken, eski devrin boş inançlarından ve yaratılışımızla hiç ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, doğudan ve batıdan gelebilen bütün etkilerden tamamen uzak, milli karakterimiz ve milli tarihimizle uyumlu bir kültür kastediyorum. Çünkü milli dehamızın gelişmesi ancak böyle bir kültür ile sağlanabilir.”


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!