Dünyadaki En Popüler 10 Bilim Müzesi

3 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Medeniyetlerin gelişimleri ve bilgilerin aktarımı ancak bilimle sağlanabilir. Dünyanın pek çok farklı kentinde yer alan bilim müzeleri; matematik, fizik, uzay, biyoloji ve coğrafya gibi farklı alanlarda gerçekleşen icat ve keşifleri sunmakta. Sizin için derlediğimiz, dünyadaki en popüler 10 bilim müzesi listesi ile görülmesi gereken yerler listenizi güncelleyebilirsiniz.

1. Gwacheon Ulusal Bilim Müzesi – Gwacheon, Güney Kore

Dünyadaki En Popüler 10 Bilim Müzesi

Uluslararası otomobil ve elektronik markalarının sahibi olan Güney Kore, bu alandaki çalışmalarını Gwacheon Ulusal Bilim Müzesi ile gözler önüne sermekte. Doğa manzaralarının karşısına kurulmuş olan müze, dinozor iskeletlerinin de içerisinde bulunduğu doğa tarihi koleksiyonuna sahip. Aynı zamanda Iron Man’in zırhının da incelendiği bilim bölümü gibi kapsamlı ve eğlenceli bölümlere de sahip.

2. Japon Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi – Tokyo, Japonya

Dünyadaki En Popüler 10 Bilim Müzesi

Bilim konusunda dünyadaki en iyi ülkeler arasında yer alan Japonya’da, ziyaret edilebilecek pek çok bilim müzesi de bulunmaktadır. Japon Ulusal Doğa ve Bilim Müzesi, Tokyo’nun en fazla ziyaret edilen müzelerinden biridir. Ueno Parkı üzerine konumlandırılan müzede, 4.5 milyondan fazla eser sergilenmektedir.

3. Universeum – Göteborg, İsveç

Dünyadaki En Popüler 10 Bilim Müzesi

Bilim meraklılarının ve doğa tutkunlarının keyifli vakit geçirebilecekleri Universeum, aynı zamanda İskandinavya’nın en büyük doğa bilimi merkezi olma özelliğine sahiptir. 600’e yakın çeşitte canlının yaşadığı Amazon Ormanı, tünel şeklinde tasarlanan ve köpek balıklarına da ev sahipliği yapan akvaryumu ile son derece çeşitlilik barındıran bir müzedir.

4. Galileo Müzesi – Floransa, İtalya

Bilim tarihiyle ilgili en iyi müzeler arasında yer alan Galileo Müzesi, dünyadaki en popüler 10 bilim müzesi içerisinde bulunmaktadır. 15. ve 19. yüzyıl arasında yaşanan bilimsel gelişmeleri ortaya koyan müze içerisinde; büyük küreler, steteskoplar, pusula, teleskop ve çeşitli bilimsel ölçüm cihazları yer almaktadır.

5. İsviçre Taşımacılık Müzesi – Luzern, İsviçre

Dünyadaki En Popüler 10 Bilim Müzesi

Taşımacılık Müzesi, İsviçre’nin en ünlü müzelerinden biridir. Geçmişten bugüne, taşıma konusunda keşfe çıkmak isteyenler için oldukça büyük bir koleksiyona sahiptir. Müzede, 19. yüzyıl öncesine dayanan lokomotif, bot, motor ve otomobil maketleri yer almaktadır.

6. Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi – Beijing, Çin

Sınırsız bir çeşitliliğe sahip olan müze, Pekin üzerinde bulunmaktadır. Çin tarafından tasarlanan hızlı trenler, devasa gemi planları ve uzay araçları, teknoloji konusunda ileri düzey araçlar müzede keşfedilebilir. Müze içerisinde yer alan videolar da kuantum fiziği ve nanoteknoloji alanında, gelecek ile ilgili bilgi vermektedir.

7. Ulusal Tarih Müzesi – Londra İngiltere

Kurulduğu 1881 yılından beri dünya üzerindeki nadir dinozor iskeletlerini toplayarak sergileyen müze, dünyanın biyolojik tarihini de keşfetme imkanı tanımaktadır. Müze içerisinde; doğal afetlerin deneyimlenmesini sağlayan simülasyon odaları, birçok canlının tam iskeleti, uzaydan düşmüş meteorlar ve dünyanın farklı yerlerinden elde edilmiş doğal taşlar bulunmaktadır.

8. Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi – Washington DC, ABD

Uzay araştırmalarıyla ilgili pek çok müzeye sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nde en ilgi çekicilerden biri Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi’dir. Dünyadaki en kapsamlı uzay aracına da ev sahipliği yapmakta olan müzede, Star Trek uzay gemisi “USS Enterprise” da görülebilir.

9. Alman Teknoloji Müzesi – Berlin, Almanya

Dünyadaki En Popüler 10 Bilim Müzesi

Berlin Müzeler Adası’nda yer alan Alman Teknoloji Müzesi, havacılık ve denizcilik tarihine ışık tutmaktadır. Geçmişten günümüze enerji, iletişim, havacılık ve üretim teknolojileri hakkında bilgi sunmaktadır.

10. NEMO – Amsterdam, Hollanda

Hollanda’daki en büyük bilim merkezi olan NEMO, Renzo Piano tarafından 20. yüzyıl başlarında tasarlanan batık gemi görünümüyle de son derece ilgi çekicidir. 5. katlı bir yapıdan oluşan müzede; uzay, jeoloji, matematik ve fizik gibi farklı bilim alanlarında gerçekleşmiş keşifler incelenebilmektedir.

Bonus: Rahmi Koç Müzesi – İstanbul, Türkiye

Dünyadaki En Popüler 10 Bilim Müzesi

Ankara’da da bulunan Rahmi Koç Müzesi, sahip olduğu geniş koleksiyonla hem geçmişe hem de geleceğe ışık tutmaktadır. Müzede, çeşitli ulaşım araçlarının sergilendiği alanlar dışında Hasköy demir yolu, keşif küresi ve denizaltı gibi ziyaretçilerin aktif katılımlarını sağlayan bölümler de bulunmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!