Dünyada Uygulanan Farklı Tıp Çeşitleri

2 dk okuma süresi


3
17 Paylaşım, 3 puan

Tıp genel anlamda insan sağlığının sürdürülmesi için gerek hastalıklara tanı koyan gerekse tedavi etme çalışmalarının tümünü kapsayan bir çok alt bilim dalından oluşan bir bilimsel disiplin topluluğunun temelidir. Merriam-Webster tıbbı “Sağlığın korunması ve hastalığın giderilmesi, yatıştırılması veya önlenmesi ile ilgilenen bilim ve sanat dalıdır” şeklinde tanımlamıştır. Tarih boyunca da dünya da farklı yerlerde farklı tıbbi sistemler ortaya atılmıştır. Biz de dünyada uygulanan farklı tıp çeşitleri neler? sizler için araştırdık. Hadi birlikte inceleyelim.

1. Alternatif Tıp

Alternatif Tıp

Alternatif tıp da tedavi yapıldığı ileri sürülen, ancak sonuçlarının bilimsel metotlarla kanıtlanamadığı geleneksel veya güncel tıbbi uygulamalardır. Temelinde hastaya ve hastalığa bütüncül yaklaşım vardır. Ozon gazı tedavisi, nöral terapi, manyetik alan tedavisi, hipertermi, akupunktur, masaj vb. gibi uygulamalardır.

2. Tamamlayıcı Tıp

Tamamlayıcı Tıp

Tamamlayıcı tıp hastaların isteği ile çağdaş tedavi yöntemlerinin yanında onlara destekleyici uygulamalardır. Amaç hastanın rahatlaması, bağışıklığının güçlenmesi, psikolojik olarak düzelmesidir.

3. Geleneksel Tıp

Geleneksel Tıp

Eski zamanlardan günümüze kadar gelen ve o zamanın şartlarına uygun bir şekilde uygulanmaya çalışılan tedavi yöntemlerdir. Bitkiler, macunlar, sargı, sular vb. gibi yöntemlerle hastaları tedavi etmeye çalışılan uygulamalardır.

4. Modern Tıp

Modern Tıp

Modern bilimsel metotlarla, kanıtlanmış olan hastalar için faydalı olduğu görülen tıp yöntemleridir. Her geçen gün artan bilgi birikimi, gelişen teknoloji ile bu yöntemler geliştirilmeye ve hastalıkların tedavisi  üzerinde olumlu sonuçlar almayı sağlamaktadır.

5. Çin Tıbbı

Çin Tıbbı

Çin halkının hastalıklara karşı binlerce yıllık çalışmalarının bir ürünüdür. Yin-Yang, Beş element teorisi, kanallar ve kollateraller teorisi, Qi, kan ve vücut sıvıları, etiyoloji, teşhis metotları Çin tıbbının ana konularıdır.

6. Hint Tıbbı

Hint Tıbbı

Hindistan’ın alt kıtasında ortaya çıkan antik bir sağlık sistemidir. En iyi bilinen şekli Ayurveda (Yaşam) Bilimidir. Ayurvedik tıpta bağışıklık sistemini güçlendirmek için hayat tarzının değiştirmek gereklidir. Bedeni vata (sinir sistemini harekete geçiren hava), pitta (sindirim sistemini düzenleyen ateş), kapha (besin maddelerini dolaşım sistemine taşıyan su) gibi 3 ana başlığa ayırmışlardır.

7. Doğu Tıbbı

Doğu Tıbbı

Bitkisel ürünlerin kullanımıyla vücutta denge kurmaya çalışılan uygulamalardır. 5 element teorisi temel felsefesidir.

8. Batı Tıbbı

Batı Tıbbı

Laboratuvarlar ortamında üretilen  ürünlerin vücuttaki tepkimeleri inceleyerek tedavi süreci geliştirilen uygulamalardır.

9. Integratif Tıp veya Sibernetik Tıp (Kuantum Tıbbı)

Integratif Tıp

Biyoloji, kimya, biyokimya, matematik, fizik, kuantum fiziği  gibi disiplinlerin bilgi birikimlerinden yola çıkarak yeni metotlar geliştirilerek kurulan yeni bir bilgi sistemidir.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!