Dünya Kanser Günü


Dünya Kanser Günü
Dünya Kanser Günü

Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser gününde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, her yıl milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığı karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir.

4 Şubat Kanser gününde kanser yükünün arttığına dikkat çeken uzmanlar, önemli mesajlar veriyor.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın “Dünya kanser raporunun verileriyle paralel olarak Dünya Kanser Günü’nün 2014 yılı ana teması yanlış bilinenlerin ve gerçek dışı efsanelerin maskesini düşürmeye yönelik olarak “EFSANELERE İNANMAYIN” olarak belirlendiğini, güncel durum ve mevcut rakamlar, dünyanın bir kenara çekilerek kanser yükünün artışını seyretmesinin kötü sonuçlar doğuracağını göstermektedir.”

Dünya Kanser Kontrol Örgütü Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk “Dünyada her yıl 30-69 yaş grubunda 4 milyon kişinin kanserden nedeniyle beklenmedik şekilde ölüyor.2025 yılı itibariyle bu erken ölümlerin 6 milyona çıkacağı düşünülürse, önlenebilir bu ölümlere karşı planlı, kararlı, uygulanabilir stratejiler ortaya konulmalıdır.”

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü direktörü Cary Adams “Hükümetler büyüyen kanser yükünün farkında olmak zorundadır. Farkında olmaz ve acil ve önlem alınmaz ise, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansının raporuna göre (IARC) dünyada kanser artmaya devam edecektir. Dünya Kanser gününde, hükümetleri ön görülebilen ve önlenebilen erken ölümlere karsı kanıtlanmış önleyici ve erken tanı koydurucu yöntemleri de kapsayan ulusal kanser kontrol planlarını uygulamaya davet ediyoruz.”

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı Başkanı Dr. Christopher Wild “Dünya Kanser raporuna göre kanser, bu nesil için toplumdaki en önde gelen sağlık sorunudur.Kanserin kontrolü ve önlenmesi konusunda acil tedbirler alınmaz ise sıklığı ve etkileri açısından, özellikle gelir düzeyi düşük ülkeler basta olmak üzere pek çok ülkede vahim durumlar ortaya çıkacaktır.”

KANSER EFSANELERİ
Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği efsanelere karşı toplumsal farkındalık yaratmak ve dikkatleri çekmek için dunyakansergunu.org sitesinde önemli uyarılarda bulunuyor.

“Dünya Kanser Günü kanser hakkında bilgilerimiz artırmak, yanlış bilinenleri düzeltmek amacı ile tek bütün dünyada ortak bir ses çıkartmak için önemli bir fırsattır. Dünyanın her tarafında bu yıl kanser hakkında yanlış bilinen, efsanelere odaklanıyoruz.”

EFSANE 1 – KANSERİ KONUŞMAK ZORUNDA DEĞİLİZ
Gerçek: Bazı toplumlarda kanserin açıkça konuşulması zor bir konu olsa da, hastalığı konuşmak bireye, topluma ve kanser politikalarına kazanımlar getirebilir.

EFSANE 2 – KANSERİN BELİRTİ VE BULGULARI YOKTUR
GERÇEK: Birçok kanser türü erken dönemde uyarıcı belirti ve bulgular gösterir ve erken tanı tartışılmaz düzeyde yararlıdır.

EFSANE 3 – KANSERLE İLGİLİ YAPABİLECEĞİM HİÇ BİR ŞEY YOK
GERÇEK: Bireysel, toplumsal ve politika düzeyinde yapılabilecek çok şey vardır. Doğru stratejilerle yaygın olan kanser türlerinin üçte biri önlenebilir.

EFSANE 4 – KANSER TEDAVİSİNE HAKKIM YOK
GERÇEK: Her insan kanıtlanmış, etkin kanser tedavilerine eşit şekilde erişim hakkına sahiptir.

Yanlış bilinenlere karşı, doğruyu ve gerçeği kanıtlarıyla öğrenmek için www.dunyakansergunu.org sitesinden detaylara ulaşabilirsiniz.

Popüler Sağlık Dergisi ~ Şuayib YALÇIN
Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim