Dünya Çapında En Çok Satan Dergiler

5 dk okuma süresi


15
12 Paylaşım, 15 puan

Dijital dünyanın ve sosyal paylaşım sitelerinin gelişmesinden sonra bile dergiler hala okuyucularını tamamen kaybetmiş değiller. Filmler, moda, spor, sağlık ve bilim gibi pek çok farklı kategoride yüzlerce farklı dergi bulunuyor. Tüm bu dergilerin ise belki de milyonlarca farklı kopyası her yıl dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Biz de dergiCE olarak dünya çapında tirajı en fazla olan ve çok satan dergiler listesini sizler için sıraladık. Keyifli okumalar!

1. People

Dünya Çapında En Çok Satan Dergiler

People dergisi, 45 milyonun üzerinde yetişkin okuru ile dünyanın en büyük dergilerinden biri olma unvanını taşımaktadır. 2011 yılında 997 milyon dolar ile diğer tüm dergilerden daha fazla reklam geliri elde etmiştir. Ünlüler hakkında haberler ve dedikodular yayınlamasıyla tanınan dergi ayrıca her yıl yayınlanan “Yaşayan En Seksi Erkek” ve “Yaşayan En Seksi Kadın” sayılarıyla da bilinmektedir. People dergisi 1974 yılından beri hayatta ve “Yaşayan En Seksi İnsan” sayıları 1985 yılından beri aramızda. Bu yüzden onu yayın tarihinin önemli bir parçası olarak adlandırmak oldukça adil olacaktır. People dergisi hala basılı yayındaki başarısını korumasına rağmen, aynı zamanda öncelikle ünlüler ve internet ilgili haberler yayınlayan çevrimiçi bir yayına da sahiptir.

2. Family Circle

People gibi dergiler ünlüler ve eğlence sektörüyle ilgili hikâyeler yayınlamayı tercih ederken, Family Circle gibi dergiler daha mütevazi yayınlarıyla başarıya ulaşmışlardır. Family Circle, ev ekonomisi ve kadınların çıkarlarıyla ilgili konularda uzmanlaşmış bir Amerikan dergisidir. Ev odaklı dergi 1932 yılında yayınlamaya başlamış ve ağırlıklı olarak marketlerdeki annelere ve eşlere satış yaparak bu günlere gelmiştir. New York City merkezli bu yayın yılda yaklaşık dört milyon sayı dağıtarak dünya çapında tirajı en fazla ve çok satan dergiler arasında yerini almıştır. Family Circle içeriğinde ev ekonomisi ve kadın haklarının dışında dekorasyon fikirleri, yemek tarifleri ve bireysel ekonomi gibi alanlar da bulunmaktadır.

3. National Geographic

Dünya Çapında En Çok Satan Dergiler

Global bir süper güç olarak adlandırılabilen National Geographic dergisi, popülerliği ülkemizde de oldukça iyi bilinen dergilerdendir. Her yıl ortalama 6 milyon sayı civarında sattığı bilinmektedir. Bu dergi bilim, tarih ve doğa ile ilgili görece akademik makalelere yer verir. National Geographic aynı zamanda yayının basıldığı yüksek kaliteli kuşe kağıtla vurgulanan fotoğrafçılığı ile de ünlüdür. İlk baskısı 1888 yılında yayınlanan National Geographic dergisi her zaman çarpıcı kapaklar yapmayı bilmiş ve Soğuk Savaş, Büyük Buhran gibi ABD olaylarına halkı bilgilendirmesiyle de ön plana çıkmıştır. Yayının aynı zamanda çocuklara yönelik National Geographic Kids adlı başka bir dergisi de bulunmaktadır.

4. Good Housekeeping

Listemizdeki bir diğer yaşam tarzı dergisi olan Good Housekeeping 1885 yılında kurulmuştur. O dönemde çıkan birçok dergi gibi 1920’li yıllarda popülerliğinde artış olmuştur. Diğer tüm yaşam tarzı Good Housekeeping de sağlık, yemek ve modayla ilgili içeriklere odaklanmaktadır. Diğer dergilerden farkı ebedi yayınlara da yer vermesidir. Dünya çapında en çok okunan ve satan dergiler arasında yer alan Good Housekeeping yıllar içinde Virginia Woolf, Edwin Markham ve Somerset Maugham gibi ünlü yazarlara da bir dönem yuva olmuştur. Söz konusu derginin aynı zamanda 20. yüzyılın başlarında açlık, adaletsizlik gibi konulara yer verdiği sosyal savunuculuk platformu olması gibi de bir tarihi bulunmaktadır.

5. Reader’s Digest

Dünya Çapında En Çok Satan Dergiler

Bu noktaya kadar sıralanan dergilerin Reader’s Digest’a kıyasla daha tanımlı ve dar bir okuyucu kitlesine sahip olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Reader’s Digest dergisi ise çok daha geniş bir kitleye hitap etmek için yazıldığından ötürü biraz benzersizdir. Tüm dünyada okunan, genel ilgi gören ve aile dostu bir dergi olan Reader’s Digest 1920’li yıllarda ABD’de kurulmuş olmasına rağmen günümüzde dünyanın hemen hemen pek çok yerinde geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir. Asırlık dergiler arasında olup, dünya çapında en çok satan ve okunan dergiler arasında yer alan Reader’s Digest dergisinde alışveriş tavsiyelerinden coğrafyaya, kısa öykülerden sağlığa kadar oldukça farklı içerikler bulunmaktadır.

6. Better Homes & Gardens

Şu ana kadar fark ettiğiniz üzere ev ekonomisini konu alan dergiler oldukça popüler olmakta. Better Homes & Gardens dergisi dünyanın ev ekonomisi alanında en popüler dergisidir. Biraz yemek pişirme ve beslenme hakkında içeriği bulunsa da genel ilgi iç mekân dekorasyonu, tasarım projeleri ve kendin yap projelerine yer veren dergi Family Circle ile aynı yayınevinin ürünüdür. Adından da anlaşılabileceği gibi sadece iç mekân değil aynı zamanda bahçe ve peyzaj için de oldukça bol miktarda içerik bulunmaktadır. 39 milyon üzerinde okuyucusu ve 7 milyonun üzerinde abonesi bulunan Better Homes & Gardens dergisi her yıl satış rekorları kırarak adından oldukça sık bir şekilde söz ettirmektedir.

7. Game Informer

Dünya Çapında En Çok Satan Dergiler

Bu listedeki diğer dergiler ile kıyaslandığında Game Informer aslında hala emekleme aşamasında olabilecek kadar gençtir. Dijital oyun endüstrisi alanında dünyanın en popüler dergisi olan Game Informer, bilgisayar ve konsol oyunlarının yaygınlaşmasıyla birlikte popülerleşti. 2015 yılında 7 milyon baskının dolaşımda olduğu belirtilen Game Informer yayın hayatına 1991 yılında bir dergiden ziyade bir broşür olarak popüler bir video oyun mağazası olan Gamestop’ta satılmaya başlandı. Video oyunlarıyla ilgili bir derginin basılı olarak satılması mantıksız olarak görünse de Game Informer’ın oldukça güçlü bir varlığa sahip olduğunu ve özellikle 2009 yılından bu yana oldukça fazla web trafiği olan çevrimiçi varlığından da bahsetmek gerekir.

8. AARP

Tam adı American Association of Retired People, yani Amerika Emekli İnsanlar Derneği olan AARP her iki ayda bir yayınlanan bir yaşam tarzı dergisidir. Her yıl 23 milyon civarında kopyasının dolaşımda olduğu düşünülen derginin ana içeriği yaşlanma, sağlık ve görece yaşlı olan ünlüler ile yapılan röportajlardan oluşmaktadır. Eski adı Modern Maturity olan dergi günümüzdeki adını 2002 yılında imajını değiştirerek almıştır. Emekliler için ekonomik tavsiyeler, seyahat planları ve sağlık önerileri gibi içerikleri bulunan derginin içeriğinin aslında ülkemize de uyarlanması pek çok kıdemli vatandaşın da işini kolaylaştıracaktır.

9. Men’s Health

1986 yılında yayın hayatına başlayan Men’s Health dergisi adından da anlaşılacağı üzere erkekler için çıkan bir sağlık dergisi olarak yola başlasa da günümüzde yaşam tarzı, beslenme, moda, egzersiz ve cinsellik de olmak üzere pek çok farklı içeriğe yer vermektedir. Ülkemizde de yayınlanan dergi 59 farklı ülkede yerel bir şekilde yayınlanmaktadır. Dünya çapında en çok satan ve web sitesinin ayda 118 milyon tıklama aldığı Men’s Health dergisi tirajı da en yüksek dergiler arasında yer almaktadır. Ayda bir yayınlanan Men’s Health hızlı bir şekilde forma girmek isteyen erkeklere de pek çok egzersiz tavsiyesi vermektedir.

10. Time

Dünya Çapında En Çok Satan Dergiler

Bir Amerikan haber dergisi olan Time neredeyse 100 yıldır haftalık yayınlarına ara vermeden devam eden bir dergidir. 1923 yılında kurulan dergi 2020 yılının mart ayından itibaren yayınlarını haftalıktan aylığa çevirmiştir. Dünya politikası, siyaset ve iş ve sağlık üzerine makaleler içeren Time dergisi aynı zamanda her yıl seçtiği “Yılın İnsanı” bölümüyle de sık sık gündeme gelmektedir. Atatürk’ün de iki sayının kapağında yer aldığı dergi dünya tarihinde yer alan önemli noktalara gösterdiği tepkilerle objektif bir dergi olduğunu kanıtlamıştır. Avrupa için farklı bir sürümü olan derginin aynı zamanda haftalık olarak yayınlanan bir de çocuk dergisi bulunmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
26
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
29
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
9
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!