Domino Teorisi Nedir?

1 dk okuma süresi


1
7 Paylaşım, 1 puan
Domino teorisi nedir?
Domino teorisi nedir?

“Domino Etkisi” olarak adlandırdığımız ilkeyi izleyebilecek geniş ölçüde düşüncelerimiz var. Bir dizi domino taşı yerleştirdiniz, birincisini deviriyorsunuz ve sonuncusuna kadar ne olacaksa çok çabuk geçeceğine dair bir kesinlik var. Böylece derin etkilere sahip olacak bir dağılma sürecine giriyorsunuz. (Dwight D. Eisenhower)

ABD’nin 34. başkanı olan Dwight D. Eisenhower’ın da ifade ettiği gibi bu ilke (teori) domino etkisinden yani somut olan bir oyundan etkilenilerek ortaya konulmuştur. Arka plandaki olaylardan başlayacak olursak 2. Dünya Savaşı sonrası dönemin siyasetine baktığımız zaman dünyada yayılan bir Komünizm ve zaten yaygın olan emperyalizm görüyoruz. Bu durum Emperyalizm (Kapitalizm) ve Komünizm arasında çekişmelere yani Soğuk Savaşa neden oluyor.

İşte bu Soğuk Savaşın ilk sıcak çatışması diyebileceğimiz Kore Savaşı(1950-1953) meydana geliyor. Bu savaşta iki tarafta istediğini alamıyor ve belkide her savaşta olduğu gibi yine kaybeden halk oluyor. Hırslarını alamayan iki blokta bu seferde güçlerini Vietnam Savaşında (1955-1975) yerel iç savaş olarak başlayan daha sonra iki farklı devletlerinde katılımıyla uluslararası bir boyut kazanıyor. Bu savaşın galibi Doğu bloğu (Komünistler) oluyor. İşte ilerleyen zamanlarda körüklenen Soğuk Savaşta domino teorisi ortaya çıkıyor. Aslına bakarsanız şu temele dayanıyor; yükselen yani yaygınlaşan Komünizmi durdurmak içindi… Bunun içindir ki Batı bloğu Dünyanın çeşitli bölgelerinde bazı paktlar kuruyorlar; NATO, CENTO, SEATO vs…

Teoriyi kısaca özetleyecek olursak, Batı bloğunun Soğuk Savaşta Komünizmin yayılarak, kendi ülkelerine kadar gelmesini öngören yani bir Domino Etkisiyle oluşturulmuş teoridir diyebiliriz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)